Legionista rzymski. 58 r. przed Chr. - 69 r. po Chr.

Cykl: Warrior (tom 71)
Wydawnictwo: Napoleon V
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Roman Legionary 58 BC–AD 69
9788365652010
historia
Sturnus

W okresie pomiędzy 58 r. przed Chr. a 69 r. po Chr. nastąpiła największa ekspansja terytorialna cesarstwa rzymskiego. W 31 r. przed Chr. Oktawian pokonał Antoniusza w bitwie pod Akcjum i zreorganizował na wpół zawodową armię rzymską, tworząc stałe siły zbrojne w sile 28 legionów. Oktawian został pierwszym cesarzem (Augustem) i pod jego rządami legiony podbiły północną Hiszpanię, całą Europę na południe od Dunaju oraz Germanię na zachód od Łaby. Legioniści uosabiali heroiczną kulturę świata rzymskiego. Niniejsza publikacja ma na celu przyjrzenie się ich życiu, szkoleniu, uzbrojeniu i taktyce, jak również masakrze w Lesie Teutoburskim.

źródło opisu: http://odk.pl

źródło okładki: http://napoleonv.pl

Balcar | 2016-09-10
Przeczytana: 10 września 2016

Bardzo ciekawy zeszyt z serii "Warrior" opowiadający o legionistach rzymskich od czasów wojen galijskich(58 p.n.e) do "roku czterech cesarzy", czyli 69 roku naszej ery. Szkocki historyk Ross Cowan w przystępny sposób opisał wiele tematów związanych z rzymską wojskowością. Od struktury i liczebności legionu poprzez zagadnienia związane z poborem do armii, szkoleniem czy żołdem. Bardzo spodobały mi się fragmenty omawiające motywacje i morale żołnierzy, czyli kwestie związane bardziej z żołnierską psychologią. Na uwagę zasługują również opisy wyglądu i uzbrojenia oraz barwne plansze, na których można podziwiać żołnierzy w pełnej krasie. Ostatnimi sprawami poruszanymi w zeszycie jest życie codzienne podczas kampanii, a także ustawienie i zachowanie podczas bitew. Książkę wieńczy bardzo przydatny słownik oraz indeks.

Ksawery Szaniawski | 2016-12-04
Przeczytana: marzec 2017