Leczenie przeciwbakteryjne

Wydawnictwo: Medical Tribune
zdrowie, medycyna
youstyna

Jednym z głęboko zakorzenionych stereotypów myślowych ludzi zamieszkujących świat zamożny jest przekonanie o tym, że zakażenia dotyczą tylko biednych lub były groźne w przeszłości. Myślenie takie jest jednak błędne. Statystyki są jednoznaczne - zakażenia to czwarta przyczyna zgonów w krajach rozwiniętych i pierwsza w krajach biedy. Zrozumienie tych faktów i umiejętność posługiwania się antybiotykami stają się nadzwyczaj pilną potrzebą. Nadużywanie antybiotyków spowodowało pojawienie się leko i wielolekooporności, a to oznacza niepowodzenie antybiotykoterapii i zagrożenie życia pacjentów. Powszechny dostęp do antybiotyków i chemioterapeutyków przyczynił się do powstania szczepów opornych na wszystkie dostępne leki przeciwbakteryjne - to realne zagrożenie epidemiologiczne, równie wielkie jak inne problemy współczesnej medycyny: nowotwory i starość. Konferencje i szkolenia na temat zakażeń spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem, a setki pytań zadawanych wykładowcom dowodzą ogromnego głodu wiedzy na temat natury samych zakażeń i - przede wszystkim - sposobów ich leczenia. Przygotowując publikację o leczeniu przeciwbakteryjnym, podjęliśmy próbę omówienia najczęstszych wątpliwości lekarzy praktyków. Staraliśmy się dokonać ciekawego doboru zagadnień, ze szczególnym naciskiem na stronę praktyczną, co - mamy nadzieję - zostanie docenione przez Czytelników.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/leczenie-przeciwbakteryjne/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/leczenie-przeciwbakteryjne/