Ada i Adam na wsi

Arystoteles
2015-06-12
2015-06-12

1974

Ludzie mieszkający w mieście często rozglądają się za możliwością wyjazdu do cichego, spokojnego miejsca położonego z dala od wielkomiejskiego zgiełku, ogromnych budowli zasłaniających chmury oraz wszędobylskiego betonu. W takich momentach najlepszym wyborem okazuje się wieś...

Tytułowi bohaterowie są rodzeństwem, których łączy ciekawość świata oraz głowy pełne pomysłów. Ada to rezolutna, opanowana i dość ostrożna 7-latka, posiadająca wspaniałą pamięć oraz umiejętność wymyślania różnorodnych opisów i definicji. Z kolei 8-letni Adam jest typem lekkoducha, nieprzejmującego się tym, co mówią i myślą inni. Rodzeństwo postanawia chwilowo opuścić mieszkanie na warszawskiej Sadybie, aby wybrać się do wujostwa mieszkającego na wsi. Pobyt w zupełnie nieznanym miejscu okaże się nie tylko wspaniałą przygodą, ale również idealną okazją do poszerzenia wiedzy oraz uświadomienia sobie, jak naprawdę wygląda praca w wiejskim gospodarstwie.

Ada i Adam przyglądają się koniom, krowom, cielakom, owcom, kozom i kurom. Do tego podziwiają otaczającą roślinność (maki, chabry, nasturcje czy nagietki),jednocześnie korzystając z dóbr znajdujących się w sadzie i ogrodzie - jabłoni, grusz, śliw, wiśni, drzewek brzoskwiniowych; krzaków malin, agrestu, porzeczek i jeżyn, a także ogromu różnorodnych warzyw. Wujostwo nie próżnuje i uświadamia rodzeństwu, jak wiele pracy należy włożyć, aby gospodarstwo działało jak należy - zbieranie owoców i warzyw, dbanie o zwierzęta, oranie i bronowanie pola, nawożenie czy sianie zboża, a także jego ścinanie i młócenie to bardzo wyczerpujące czynności. Ponadto, Adam i Ada poznają wiele urządzeń niezbędnych do pracy w polu, do jakich należą chociażby kombajn, traktor, pług, opryskiwacz, zgrabiarka, przetrząsacz, brona, siewnik oraz prasa. Dodatkowo dzieci dowiadują się, jakie czynności należy wykonywać na wsi podczas poszczególnych pór roku - każda z nich rządzi się swoimi prawami i wymaga sporego nakładu pracy.

Wieś kojarzy się wszystkim z czystym i świeżym powietrzem, otaczającą ciszą, czasem płynącym wolniej niż w mieście, zielenią i zwierzętami. Jednak wieś rządzi się także swoimi prawami - ludzie posiadający gospodarstwo nie mają chwili wytchnienia, gdyż muszą o nie dbać bez jakiejkolwiek przerwy. Osobiście podziwiam wszystkie osoby, które z własnej woli decydują się na takie życie, bo to nie lada wyczyn. Uważam, że Ada i Adam na wsi to wspaniała lektura, szczególnie dla współczesnych dzieciaczków, gdyż wiele z nich nigdy nie widziało nawet krowy czy świni, dlatego spotkanie z taką książką pozwoli im (chociaż w jakimś stopniu) na bliższe zapoznanie się z wiejską tematyką.

Tytułowi...

Dodaj cytat z książki Ada i Adam na wsi