Bracia Karamazow

Okładka książki Bracia Karamazow
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Znak klasyka
962 str. 16 godz. 2 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Bratja Karamazowy
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
962
Czas czytania
16 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324012633
Tłumacz:
Adam Pomorski
Tagi:
powieść rosyjska literatura rosyjska Wielki Inkwizytor starzec Zosima klasyka nowy przekład
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
2499 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
627
82

Na półkach: ,

Żartowniś Dostojewski

Recenzje i teksty krytycznoliterackie przeważnie koncentrują się na wybitności, monumentalności i powadze dorobku Dostojewskiego, wobec czego łatwo jest pominąć pewien aspekt może i trzecioplanowy, ale przecież pozytywny: wcale nie jest to tak śmiertelnie poważne pisarstwo, jak mogłoby wynikać z tematów, które podejmuje. Nobliwy rosyjski klasyk jako humorysta i satyryk daje się poznać przede wszystkim w kreacji niektórych swoich bohaterów, którą współcześnie nazwalibyśmy „komiksową” (np. przesympatyczny w swoim rozczulaniu się nad sobą Stiepan Trofimowicz z „Biesów”), ale nie tylko. Bywa, że i dialogi wywołują niewymuszony uśmiech – przykładem choćby „Bracia Karamazow” ze sceną rozmowy Iwana z diabłem, która – przy całej swojej przenośnej wieloznaczności – pączkuje rozweselająco-gorzką ironią. Każdego, kto jest ciekaw tego, co się stanie z siekierką wyrzuconą w kosmos, dlaczego diabeł czuje się dyskryminowany ze względu na swoją funkcję społeczną przez redakcje gazet, albo jakie reformy wdrożono w piekle – zachęcam do przeczytania.

A na zachętę pozwolę sobie zacytować swój ulubiony dialog z I tomu „Braci...” (przyjezdny braciszek zakonny ciągnie za język zdziwaczałego ascetę, ojca Feraponta):

„— A wy... widzicie? —dopytywał się braciszek.
— Mówię, że widzę, wskroś widzę. Jakem wychodził od ihumena, to jeden za drzwiami się przede mną chował, wielki taki, z półtora arszyna wysoki, a może i więcej; a o gon długi, gruby, bury, koniec ogona wsunął w szparę. Ja, nie w ciemię bity, zatrzasnąłem drzwi znienacka i ogon przygniotłem. Jak nie zapiszczy, jak się nie szarpnie, a jam go krzyżem przeżegnał, trzykrotniem go przeżegnał. I zdechło licho jak pająk zgnieciony. Teraz to chyba i zgnił w kącie, śmierdzi, a oni nie widzą, nie czują. Rok już nie chodzę. Tobie tylko mówię, boś obcy.
—Straszne słowa twoje — mówił braciszek ośmielając się coraz bardziej. A powiedz, wielki i błogosławiony ojcze, czy prawda, co o tobie sława daleko niesie, że Duch Święty bez przerwy cię nawiedza?
— Bywa, że zlatuje.
— A w jakiej postaci zlatuje?
— W postaci ptaka.
— Duch Święty w postaci gołębicy?
— Raz Duch Święty, raz Świętoduch. Świętoduch to inszy, pojawić się może w postaci każdego ptaka: raz jaskółka, to znowu szczygieł albo i zimorodek.
— A jakże poznajesz, ojcze, że to na przykład nie zimorodek?
— Bo mówi.
— Jakże on mówi, jakim językiem?
— Ludzkim.
— A cóż on takiego mówi? — wypytywał braciszek.
— Ot dziś mówił, że przyjdzie dureń i dopytywać się będzie nie wiadomo o co. Zanadtoś, bracie, ciekawy.”

Żartowniś Dostojewski

Recenzje i teksty krytycznoliterackie przeważnie koncentrują się na wybitności, monumentalności i powadze dorobku Dostojewskiego, wobec czego łatwo jest pominąć pewien aspekt może i trzecioplanowy, ale przecież pozytywny: wcale nie jest to tak śmiertelnie poważne pisarstwo, jak mogłoby wynikać z tematów, które podejmuje. Nobliwy rosyjski klasyk jako...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16 415
  • Przeczytane
    10 682
  • Posiadam
    2 283
  • Teraz czytam
    782
  • Ulubione
    743
  • Chcę w prezencie
    281
  • Klasyka
    205
  • Literatura rosyjska
    164
  • Literatura rosyjska
    52
  • Rosja
    41

Cytaty

Więcej
Fiodor Dostojewski Bracia Karamazow Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Bracia Karamazow Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Bracia Karamazow Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także