Kiedy jaszczury śpiewają

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Kiedy jaszczury śpiewają to fascynująca powieść, która wprowadza nowe nazwisko do świata literatury ibero-amerykańskiej. Miguel Santana opisał magiczną historię meksykańsko-amerykańskiego pogranicza, miejsca, gdzie ziemia się żarzy, jaszczurki są jadowite, a przełykane krople wody palą w gardle. Wspaniałość i surowość pustyni Chihuahua przeplata się niczym pustynny miraż na kartach tej powieści pełnej metafor, magii i legend z namiętnościami, które kierują życiem bohaterów. Rok wydania: 2005,

allison | 2013-09-13
Przeczytana: 2009 rok

Przeczytałam tę powieść ładnych parę lat temu, ale wciąż pamiętam treść i klimat typowy dla literatury realizmu magicznego.
Ogromną rolę odgrywają tu emocje, niezwykle silne, wszechogarniające uczucia (zwłaszcza kobiecych bohaterek - przedstawicielek kilku pokoleń). Ważne są też smaki i zapachy, które mocno oddziałują na zmysły odbiorcy.

Pamiętam, że przeczytałam całość jednym tchem, a potem żałowałam, że to już koniec...
Polecam przede wszystkim miłośnikom realizmu magicznego oraz tym, którzy cenią niebanalne historie.

Marek Krzystek | 2015-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Saga w pigułce. Prawie sto lat (samotności?) kobiet i ich mężów, dzieci, kochanków oraz kariery od dzikiej Indianki do…, upchane na trzystu stronach. Miałem wrażenie, że czytam konspekt książki której epicki rozmach autor zamierza nadać kiedyś tam w przyszłości, a na razie wydał streszczenie zawierające niezbyt skomplikowaną akcję, nakreślił zarys głównych postaci oraz umieścił strzępki dialogów. Dołożył akcję może nie tyle przewidywalną, co z przewidywalnymi zachowaniami bohaterów. No i magia, która mnie nie potrafiła zaczarować, a składającą się głównie z powtarzania od czasu do czasu słów w języku Tarahumara. Niestety mnie nie owiał piasek pustyni Chihuahua, nawet nie zostawił na mnie jednego pyłku piasku.
Mimo wszystko miłośnicy sag rodzinnych nie będą zawiedzeni, polecam jako lekturę umilającą długą podróż samolotem np. do Meksyku. Czyta się na tyle lekko, że nie grozi doliczenie dodatkowej opłaty za przekroczenie ciężaru bagażu.

Rina | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Jestem świeżo po lekturze i ciężko mi ocenić powieść jednoznacznie. Mam mieszane uczucia.
Początkowo byłam zachwycona treścią. Wątek był ciekawy, inny od wszystkiego, co ostatnio czytałam. Egzotyczny. Subtelna erotyka - będąca istotnym elementem całej historii - absolutnie nie drażniła. Wszystko opisane było w sposób ciekawy, zachęcający do dalszego czytania.
Jednak nadszedł moment, gdy akcja - przynajmniej w moim mniemaniu - zaczęła się załamywać. Narrator opisywał życie członków rodziny należących do kolejnych, nowszych pokoleń. Rozdziały o dorosłej Dolores często mnie nudziły.
Po dobrym rozpoczęciu powieści liczyłam na utrzymanie poziomu aż do końca. Niestety, zamysł autora zupełnie nie wpasował się w mój literacki gust.

Marguerite | 2013-04-07
Przeczytana: 2011 rok

Wspaniała, cudowna, magiczna powieść. Przenosi nas z realnego życia do świata legend, baśni i innych kultur. Pokazuje prawdziwe lęki, odwagę i miłość. Jedna z moich ulubionych. Wypatruję z niecierpliwościana na półkach innych książek tego autora

Joanna | 2011-03-30

Książka jest genialna, warta do przeczytania. Dużo w niej różnych wydarzeń i emocji.

Camena | 2016-10-10
monikap | 2016-03-29