Złowroga pętla

Tłumaczenie: Elżbieta Rawska
Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 5)
Wydawnictwo: W.A.B.
Смерть ради смерти
Aleksandra Marinina

Major Anastazja Kamieńska, studiując na ekranie komputera plan Moskwy, odkrywa niezwykłą prawidłowość: kropki wyznaczające obszar o najwyższej przestępczości tworzą pętlę. łączy się z nią druga pętla dla odmiany zakreślająca rejon, w którym przestępczość jest bardzo niska. Obie układają się w kształt poziomej ósemki -znak nieskończoności...Na styku pętli znajduje się pewien instytut, w którym prowadzone są tajemnicze eksperymenty. Czy doświadczenia naukowców mają coś wspólnego z odkryciem Kamieńskiej? W liście pozostawionym przez pracownika instytutu, który po zamordowaniu ukochanej żony popełnił samobójstwo, jest zdanie: Wszystko wypływa z nieskończoności zła ...Marinina, stawiając swoją bohaterkę przed nową zagadką, jak zwykle zaskakuje niezwykłymi pomysłami. Złowroga pętla to powieść trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

książek: 1954
Strega | 2014-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Dosyć słaby kryminał. Pogmatwana intryga zamiast zaciekwawiać nuży. Niektóre wątki zostały niedokończone, inne natomiast zakończone w nieprawdopodobny sposób. Za dużo ludzi, za mało spójnej akcji.

gwiazdka | 2013-12-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 08 grudnia 2013

„Złowroga pętla" to moja trzecia książka z serii o Anastazji Kamieńskiej. Teraz, gdy już uchwyciłam styl Marininy, każdy kolejny kryminał wydaje mi się coraz lepszy, coraz bardziej wciąga. Pomaga na pewno także to, że zaczęłam czytać zgodnie z chronologią, a małe szczególiki z życia bohaterów, nawiązanie do poprzednich spraw umilają lekturę. W „Złowrogiej pętli" Kamieńska prowadzi śledztwo w sprawie o morderstwo, łączące się z innymi przestępstwami, jak zwykle wszystko się plącze i komplikuje. Autorka niby podpowiada, pokazuje nam mordercę, ale jednocześnie zasłania nam w tym miejscu oczy, taka zabawa w chowanego. Poza tym podoba mi się u Marininy obraz codzienności w Rosji, niby takie nic nieznaczące szczególiki, a dają całkiem niezły widok na współczesne społeczeństwo.

Liza | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Kolejny przeze mnie przeczytany kryminał Marininy z serii o Anastazji Kamieńskiej. Tym razem jakby są z pozoru oddzielne sprawy- zaczyna się od szantażu pewnego małżeństwa, co łączy się potem w zaskakujący sposób z zabójstwem dyrektora, a w końcu z samobójstwem pracownika moskiewskiego instytutu badawczego. A tam pojawia się tajemnicze urządzenie ze sprzężeniem zwrotnym.

Kamieńska wyciąga wnioski, analizuje informacje, dzięki bogatej wyobraźni, nie daje sobie wcisnąć kłamstwa. W powieści został ukazany jej tok myślenia, stąd też mogą być zawiedzeni wielbiciele brawurowej i szybko pędzącej akcji. Śledztwo prowadzone przez milicję idzie powoli, trudno wykluczyć osoby z kręgu podejrzanych, a sam przestępca jest podstępny i sprytny. Interesujące są metody śledcze prowadzone przez Docenko (jednego z milicjantów), który korzysta z tego co w kryminalistyce nazywa się „pobudzeniem związków skojarzeniowych”, dzięki czemu pod jego kierunkiem świadkowie przypominają sobie istotne rzeczy....

introvertixxdempteur | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

Książka dość ciekawa, był to bardzo dobry kryminał, nie nużył. Uwielbiam książki Aleksandry Marininy, moim zdaniem to najlepsza pisarka, jeśli chodzi o ten gatunek. Anastazja Kamieńska - jak zwykle wspaniała i logicznie myśląca, urzekająca, choć uważam, że powinno być jej w książce więcej. Kryminał trzymający w napięciu, choć dość długo się go czyta i fabuła była dość skomplikowana, ale takiego obrotu spraw się nie spodziewałam i zakończenie było dla mnie lekkim zaskoczeniem. Prawie do końca myślałam, że winnemu uda się jakoś wymknąć, jednak nic nie zdołało powstrzymać major Kamieńskiej. Uwielbiam czytać o niej książki i z pewnością jeszcze nie jedną przeczytam. Szczerze polecam cały cykl.

Magdalena Ru | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tym razem Anastazja musi rozwikłać zagadkę tajemniczego promieniowania, którego źródłem jest antena na dachu pewnego moskiewskiego instytutu. Walczy o życie swoje, ale także mieszkańców Moskwy zamkniętych w pętli efektu odbicia promieniowania, które w założeniu ma odnosić efekt pozytywny. Przy okazji w tej części Asia nareszcie podejmuje decyzję o wyjściu za mąż za Loszę. W moim odczuciu właśnie ta część "przygód" Kamieńskiej nie jest najlepsza, akcja stosunkowo mało wciągająca toczy się dość ślamazarnie. Tajemniczy morderca do końca pozostaje anonimowy. Jednakże wierny czytelnik Marininy nie powinien przegapić i tego kryminału.

Trinity | 2014-02-28
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2014

Powieści Aleksandry Marininy darzę od dawna jakimś szczególnym sentymentem. Zawsze, gdy jakis jej kryminał trafi na moją półkę, nie mogę się doczekać, kiedy wezmę go w końcu do ręki i zacznę czytać. I nie ukrywam, że seria o Anastazji Kamieńskiej jest jedną z moich ulubionych serii kryminalnych – nie wiem, czym to jest spowodowane, czy fabułą, czy bohaterami, czy klimatem – mam do niej od pierwszej przeczytanej książki ogromną sympatię i chyba już nic tego nie zmieni.

Czytając „Złowrogą pętlę” czułam więc niejako żal…Dlaczego? A właśnie dlatego, że jest to przedostatnia książka z tej serii, której jeszcze nie przeczytałam… w tej chwili, już po, żal jest jeszcze większy, bo kolejna książka Aleksandry Marininy za mną, a wraz z kolejną skończy się dla mnie cała seria, a na dalsze losy słynnej major Kamieńskiej będę musiała czekać do chwili, kiedy autorka znowu postanowi coś napisać… Mam nadzieję, że tak jednak będzie, że to nie będzie absolutny koniec.

Jednocześnie właśnie przy...

Weronika | 2012-08-25
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Od dawna narzekamy na złe czasy. Świat schodzi na psy, w mediach widzimy jedynie pesymistyczne wiadomości i przewidywalne seriale, a życzliwości pośród przypadkowych przechodniów nie ma co szukać.

W tych właśnie złych czasach lubię czytać książki, które choćby połowicznie przywracają mi wiarę w ludzi, wiarę w fakt, że jeszcze nie jest tak źle, jak mówią. Nie spodziewałam się, że do takich książek będzie można również zaliczyć „Złowrogą pętlę” Aleksandry Marininy. Jak miło się pomyliłam!

Major Anastazja Kamieńska staje przed kolejnym wyzwaniem. Tym razem śledztwo dotyczy szantażu, którego ofiarą pada pewne małżeństwo. Ta z pozoru łatwa do wyjaśnienia sprawa łączy się w zaskakujący sposób z zabójstwem nieuczciwego dyrektora, chuligańskim wybrykiem, napadem na bank i samobójstwem zdolnego pracownika moskiewskiego instytutu badawczego.
Kamieńska konsekwentnie dąży do rozwiązania zagadki, jednocześnie analizując niepokojący fakt gwałtownego wzrostu przestępczości w jednym z rejonów...

emindflow | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Chyba nieco słabsza od poprzednich książka Marininy. Mimo to niezmiennie pozostaję fanem Anastazji Kamieńskiej. Dobry kryminał.

Sansenoi | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trudno mi ocenić tę książkę. Więc może napiszę to tak, w dużej części jest to dobra książka, przyjemnie się ją czytało i chciało się dowiedzieć, jak to wszystko się skończy. Z drugiej strony są rzeczy, które mnie drażnią, np. sprawa z Wadim Bojcowem. Autorka stworzyła ciekawą postać, ale tylko po to, by na końcu zrobić z niego idiotę zakochującego się w jakiejś dwudziestolatce, którą widział raz w życiu. Do tego ta dwudziestolatka niby wie w jakiej żyje dzielnicy, ale wychodzi późnym wieczorem po to, by spotkać się z obcym facetem, z którym rozmawiała tylko przez chwilę tego samego dnia rano i wcale się nie dziwi, jak zdobył numer telefonu do jej domu. Tak, to bardzo rozsądne i prawdopodobne!!! Książka zawiera jeszcze kilka takich absurdów, które obniżają moją ocenę, ale ten przytoczony przeze mnie chyba najbardziej rzuca się w oczy.

Ell | 2014-08-22

Czego to ja się naczytałam o pisarstwie Aleksandry Marininy!
Same pochwały, a kiedyś nawet trafiłam na określenie "rosyjska Chmielewska" (w sensie "rosyjska królowa kryminału"). Jak dla mnie bardzo niefortunne porównanie - jak się okazało po lekturze.

Nic dziwnego, że w końcu postanowiłam zapoznać się z jej twórczością. Nie udało mi się rozpocząć lektury od początku cyklu o major Kamieńskiej, bo korzystając z biblioteki rejonowej złapałam to, co było na półce.

Podchodząc do Marininy byłam bardzo ciekawa opisu współczesności rosyjskiej. I w tym zakresie rzeczywiście było to nowe poznanie.
Natomiast warstwa sensacyjna nie wciągnęła mnie tak, jak się tego spodziewałam.
Pojawiające się wraz z rozwojem akcji coraz to nowe tajemnicze postaci są tak tajemnicze, że w końcu mylą się i nie wiem, kto wypowiada poszczególne kwestie. Po pierwszych stu stronach poczułam takie zniechęcenie, że przerwałam czytanie i odłożyłam książkę na kilka dni. Później do niej wróciłam i w ciągu kilku...