Wide Sargasso Sea

Wydawnictwo: Penguin Books

Set against the lush backdrop of 1830s Jamaica, Jean Rhys s powerful, haunting story was inspired by the first Mrs Rochester, in Charlotte Bronte s JANE EYRE. Born into an oppressive, colonialist society, Creole heiress Antoinette Cosway meets a young Englishman who is drawn to her innocent sensuality and beauty. But soon after their marriage, rumours of madness in her family poison his mind against her. He forces Antoinette to conform to his rigid Victorian ideals, unaware that he is pushing he

ira | 2014-09-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 03 września 2014

Krótka powieść napisana mocno chaotycznym językiem, który wzmaga wrażenie rodzącego się obłędu.
Nie zaszkodziłoby jej kilka zdań więcej, w pewnym momencie szaleństwo Berthy wybucha z pełną siłą, ale czytelnik może poczuć się zagubiony - co było tego powodem? Genetyczne obciążenie, zdrada męża czy nadmiar rumu i narkotyków? Można pozostawić niedomówienie, to zawsze jest intrygujące, ale tutaj poszło to trochę za daleko.
I czułam spory niedosyt podczas lektury części, w której Rochester opisuje życie z żoną-wariatką - wydało mi się potraktowane po łebkach, więcej filozofowania niż treści.
Za to zakończenie naprawdę niezłe.

Róża_Bzowa | 2010-10-12
Przeczytana: 12 października 2010

Zadziwiające, jak można w niewielu słowach zbudować duszny klimat osaczenia. Bohaterowie noszą w sobie nieszczęście i w pewnym sensie wydają się poddawać sile fatum definiującej ich wybory.

Wstrząsające studium samotności w gęstwinie ludzkiej.

bernadeta1233 | 2013-07-25
Przeczytana: 11 marca 2007

Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu filmu na jej podstawie nakręconego. I tak jak "przełożenie" słowa pisanego na obraz z reguły wiąże się z pominięciem/ okrojeniem/zmianą jakiegoś wątku, to w przypadku ekranizacji Szerokiego Morza Sargassowego jest to nadzwyczaj wierna kalka.
Ale do książki. Historia zaaranżowanego małżeństwa kreolki Antoinette i anglika Rochestera, które ma, według wszystkich symptomów, szansę na bycie szczęśliwym. Niestety, człowiek nie żyje w próżni. Wychowanie i kultura ukształtowują -nawet bezwiednie- myśli.
Książka Rhys to także studium / narodziny /szaleństwa. Brak porozumienia z drugim, tym na kim nam zależy/kogo kochamy prowadzi do wyobcowania. A u niektórych, słabszych psychicznie o krok od załamania.
Będąc nastolatka na plan pierwszy wypływały sceny erotyczne, sporo ich tu. Teraz, po latach jednak na plan pierwszy wysuwa się problem jednostki żyjącej w określonej kulturze. To, jak bardzo wychowanie, otoczenie ma wpływ na życie człowieka. I to, że nie...

ale_thru | 2018-01-17

Książka opowiada losy szalonej żony Rochestera z Dziwnych losów Jane Eyre Charlotty Bronte. Typowy zabieg prozy postmodernistycznej, gdzie używa się innej książki jako własny intertekst. Poza tym, że książka przejmująco opowiada o losach Antoinette Cosway, przyszłej wariatki na strychu, jest w tej książce coś etycznego. U Charlotte Bronte żona Rochestera była jedynie szaloną kobietą z morderczymi instynktami, tutaj dostajemy opowieść jak do tego doszło. Trochę jak zła królowa ze śpiącej królewny dostaje swoją opowieść, żeby można było ją lepiej zrozumieć.

Fany Fern | 2013-03-20
Przeczytana: grudzień 2012

Jak dla mnie - za dużo sentymentalizmu, bohaterka książki strasznie denerwuje, jest beznadziejna, ulega wszystkiemu dookoła. Osobiście, strasznie mnie denerwowała cała aura tej książki - prequela Jane Eyre.

radexxx | 2013-02-04
Przeczytana: 05 lutego 2013