Cielesność w Azji. Seks, sport, sztuka i śmierć

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe KATEDRA
kulturoznawstwo, azja
popularnonaukowa
Eliza

W książce, którą Państwo trzymacie w rękach, mowa będzie o śmierci, sporcie, sztuce, także seksu tu nie zabraknie. Tom ten jest pokłosiem konferencji, którą przygotowali studenci studiów azjatyckich w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w 2014 roku. Naukowa aktywność młodych badaczy jest godna podkreślenia w czasach, w których zdają się dominować zinstrumentalizowane oblicza nauki. Ufam więc, że zbiór ten zostanie przyjęty z życzliwością. A także z refleksją, że mówiąc o innych, mówimy również (a czasem głównie) o nas samych. Także i na tym wartość tej „azjatyckiej” książki polega.

prof. Mariusz Czubaj

Partner merytoryczny wydania Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS

Spis treści

Mariusz Czubaj, Esej o harakiri
Kamila Sosnowska, Co kryje szkolny mundurek? Portret japońskiej uczennicy
Małgorzata Brynczak, Randka we współczesnej kulturze chińskiej
Wang Yun, Seksualność w literaturze z okresu dynastii Ming i Qing na podstawie analizy antropologicznej Rou putuan
Sandra Uryzaj, Paulina Szymańska, Sytuacja kobiet w muzułmańskich krajach kaukaskich
Przemysław Górecki, Queerowanie tradycji japońskiego teatru kabuki w Zimnym płomieniu Yukio Mishimy
Dominika Janus, Sytuacja społeczności LGBT Q w Korei Południowej
Katarzyna Golik, Naadam – tradycyjne igrzyska mongolskie
Barbara Banasik, Pokusy indyjskich ascetów, czyli o zmysłowych apsarach w sztuce
Teresa Barańska, Elementy doktryny buddyjskiej w rytuale mizuko kuyō
Patrycja Staniszewska-Pobikrowska, Kult przodków w Wietnamie