Stracone złudzenia

Okładka książki Stracone złudzenia Honoré de Balzac
Okładka książki Stracone złudzenia
Honoré de Balzac Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] literatura piękna
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Illusions perdues
Zielona Sowa
2003-01-01
2003-01-01
8372205558
Tadeusz Boy-Żeleński

Dawno żadna książka mnie tak nie wymęczyła. Doceniam przede wszystkim umiejętność rozciągnięcia wydarzeń, które na Wikipedii opisane są w 30 zdaniach na ponad 600 stron... To jednak sztuka, by tak długo pisać o (prawie) niczym.

Może to kwestia wydania, ale brak podziału na rozdziały i wielkie bloki tekstu sprawiają, że "Stracone złudzenia" są po prostu nieczytelne.

Mam też ogromne zarzuty do naiwności postaci i zbędnych opisów związanych z drukiem i innymi głupotkami, które dla zwykłego czytelnika nie mają znaczenia ani większej wartości.

Mam...

Balzac pisze szerokim kadrem, nie pomijając niczego, płynnie łączy skale przechodząc od analizy pojedynczej duszy do charakteru społeczeństwa ówczesnej Francji. Plastyczne opowiada historię straceńców w tej komedii ludzkiej.
Powieść piękna, kompozycja bardzo przemyślana.

Powieść piękna, kompozycja bardzo przemyślana.

Co za uczta! Na Balzacu nie można się zawieść! Wspaniała opowieść, wciagająca od początku do końca. Idealnie poprowadzona narracja a budowa postaci i przedstawienie życia społeczeństwa we Francji - majstersztyk! Kibicowałam i jednocześnie współczułam Lucjanowi.

Niedawno commencer et niedawno terminer.
Regardez le film.

Niedawno commencer et niedawno terminer.
Regardez le film.

Powieść o perypetiach miłosnych i życiowych pewnego kochliwego młodzieńca.

Nie jest to książka spójna, są i lepsze i gorsze (nużące) fragmenty, aczkolwiek momentami czuć pisarstwo najwyższej próby. Sama powieść jest zaledwie częścią wielotomowego dzieła Balzaca "Komedia ludzka". Są tu bystre obserwacje ludzkich charakterów, wątki miłosne, o przyjaźni i interesach. Przyznam, że mnie pochłonęło dopiero ostatnie kilkadziesiąt stron, gdzie istotnie akcja nabrała tempa. Jakby cała powieść trzymała ten poziom, to z pewnością dałbym wyższą notę.

Powieść o perypetiach miłosnych i życiowych pewnego kochliwego młodzieńca.

Jako żywa entuzjastka epoki pozytywizmu przyznać muszę, iż ta lektura niezwykle przypadła mi do gustu. Rozwlekłe opisy stroi, obyczajów, relacji międzyludzkich (na prowincji jak i w wielkim Paryżu) to coś co niesamowicie lubię. Urzekła mnie także zbudowana przez autora klamra kompozycyjna (wszystko zaczyna się bowiem na prowincji, kończy również na niej, poza tym, wszystko sprowadza się tak naprawdę do druku - nie zdradzając szczegółów - dziennikarze potrzebują drukarni!).

Powieść miała jednak też swoje mankamenty. Jest ona podzielona na trzy części i część druga, mimo iż wydaje się zawierać najbardziej emocjonujące wydarzenia i wnikliwe analizy, najbardziej (miejscami) mnie nużyła. Zwłaszcza gdy autor oddawał się opisowi przeróżnych kalkulacji i obliczeń. Nie podobało mi się również podejście matki i siostry Lucjana do niego samego, jednak były to zupełnie inne czasy i trzeba mieć na uwadze, że role społeczne obydwu płci prezentowały się zgoła odmiennie niż teraz.

Czy polecam? Tak, jeżeli lubi się klasykę i pozytywizm.

Świetna książka, myślę że w wielu miejscach nadal aktualna.

Świetna książka, myślę że w wielu miejscach nadal aktualna.

Na wykładzie zareklamowany doskonale, więc nawet nie wypożyczyłam, a od razu kupiłam. No i po skończeniu oszukiwania samej siebie, że da się to czytać (do około 150 strony, a i tak byłam dzielna) - straciłam wszelkie złudzenia. Ale za to na półce wygląda ładnie.
*************************************
Jeszcze nic mnie tak nigdy nie zmęczyło jak to potężne tomiszcze. Przyznam, że dopiero dojechałam do połowy (z wielkim trudem),ale jeśli nie musicie tego czytać na zajęcia, a nie jesteście fanami kilkustronicowych opisów stroju, wykładów o historii papieru, słabych intryg, czy wkurzająco naiwnych bohaterów, którym macie ochotę osobiście nakopać za ich bezmyślność i łatwowierność, to już teraz Wam mówię: nie róbcie sobie tego.

*************************************
Jeszcze nic mnie tak nigdy nie zmęczyło jak to potężne tomiszcze. Przyznam,...

Moje pierwsze spotkanie z Balzaciem. Nie mogłam się od tej książki oderwać, jest po prostu wspaniała. Genialnie obnaża ludzkie oblicza, wielkopańską hipokryzję... Cudowna.

Pomysł ciekawy, sylwetki bohaterów interesujące, niestety zbyt długie i nużące opisy odebrały całą radość czytania.

• Klasyka
  • Literatura francuska