Wiek żelaza

Okładka książki Wiek żelaza
John Maxwell Coetzee Wydawnictwo: Znak literatura piękna
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Age of Iron
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8324004645
Tłumacz:
Anna Mysłowska
Tagi:
literatura południowoafrykańska Nagroda Nobla
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
488 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
746
700

Na półkach: ,

Kiedy się jest pod wielkim wrażeniem książki, którą się przed chwilą przeczytało, ciężko pozbierać myśli i wybrać najwłaściwsze słowa, które by opisały świeże odczucia. Ja niestety słyszę jedynie krzyk, lament i płacz kobiety, umierającej na chorobę nowotworową. To zapis szaleństwa organizmu chorego człowieka ale też jego duszy, która nie może wybaczyć sobie że istnieje pośród wielkiej ludzkiej nędzy. Przypomina to spowiedź kogoś, kto ma coraz mniej czasu na życie bo jego własna egzystencja kurczy się z dnia na dzień. To okrutne, nieludzkie, muszę znosić każdą przeczytaną kartkę którą naznacza ból. Jednak pomimo tego lubię to, śmiem twierdzić że tragiczne powieści są najpiękniejsze.

Wyśmienita i cierpka proza Johna Maxwella Coetzee jak zwykle poruszyła moje najskrytsze obawy, wywołała niepokój, który jest dla mnie tak wciągający. Ten południowoafrykański pisarz porusza temat umierającej na raka kobiety, której powolne odejście ze świata żywych napełnia każdą jej jeszcze żywą tkankę cierpieniem. Nie odczuwa ona jedynie zwykłego fizycznego bólu. To również gehenna jej umysłu, wszystkimi swoimi zmysłami odczuwa ona niesprawiedliwość świata. Buntuje się przed tym, ale cóż może zrobić sama, jest tylko schorowaną i starą osobą której miesiące są policzone. Powieść jest utrzymana w formie listu do córki przebywającej zagranicą.

Coetzee maluje pejzaż przemocy w kraju, w którym w walce z policją umierają na ulicach dzieci. Ta niepotrzebna śmierć to symbol apartheidu, który gnębił w tym okresie Republikę Południowej Afryki. Tym samym pisarz uwypukla dwa oddzielne problemy. Jednym z nich jest rasizm, drugi to skarga ludzi starszych pozbawionych opieki najbliższej rodziny. Noblista zapowiada nadejście wieku żelaza, w którym wszyscy ludzie z żelaza wstaną ze swoich grobów. Oczywiście jest to przenośnia bardzo dobrze oddająca ówczesne problemy czarnoskórych mieszkańców RPA.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie może mieć śmierć w otoczeniu miłości. Tutaj tego braknie. Kobiecie pozbawionej kontaktu z rodziną w tych ostatnich chwilach towarzyszy jedynie kloszard sam mający ze sobą ogromne problemy. Może w tym wypadku autor postrzega to w ten sposób, że śmierć jest naszą własnością i nie musimy nią obarczać naszych bliskich. Bohaterka książki będąc zniecierpliwiona czekaniem na koniec swojej przedłużającej się agonii, sama musi patrzeć na umieranie dzieci.

"Chorujemy przed śmiercią po to, byśmy mogli odwyknąć od własnego ciała". Ten cytat poruszy pewnie niejedną osobę. To dogasające wołanie o odrobinę miłości i jednoczesne pogodzenie się z tym, że każdy z nas stanie przed tym faktem.

Kiedy się jest pod wielkim wrażeniem książki, którą się przed chwilą przeczytało, ciężko pozbierać myśli i wybrać najwłaściwsze słowa, które by opisały świeże odczucia. Ja niestety słyszę jedynie krzyk, lament i płacz kobiety, umierającej na chorobę nowotworową. To zapis szaleństwa organizmu chorego człowieka ale też jego duszy, która nie może wybaczyć sobie że istnieje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    665
  • Chcę przeczytać
    481
  • Posiadam
    115
  • Ulubione
    26
  • Nobliści
    9
  • Chcę w prezencie
    9
  • Teraz czytam
    8
  • 2012
    7
  • 2014
    6
  • 2018
    5

Cytaty

Więcej
John Maxwell Coetzee Wiek żelaza Zobacz więcej
John Maxwell Coetzee Wiek żelaza Zobacz więcej
John Maxwell Coetzee Wiek żelaza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także