Pisarz przemówień

Okładka książki Pisarz przemówień
Maciej Karpiński Wydawnictwo: literatura piękna
2005-01-01
2005-01-01

political fiction - Orwell w polskich realiach: " Rok 1984, tylko że trochę później, w 2015 roku" czyli polska tragikomedia, opowieść heroikomiczna. "Polska w ruinie" opisana przez autora w 2004 r. zanim propaganda ukuła ten termin. Zawsze aktualny "czarny scenariusz" wydarzeń w naszym kraju za następne 10 lat, w rolach głównych aktualnie rządzący politycy i ich oponenci. " Szarża pod Sokółką" - Jazda Polska w swej ostatniej zapewne szarży, którą poprowadził minister MON. A nad wszystkim czuwa Przewodniczący - Prezes - Prezydent - Zwierzchnik Sił Zbrojnych w jednej osobie. Wszystko niby się dzieje w odległej przyszłości a podobieństwo do rzeczywistych osób niby przypadkowe. Jednak z łatwością można zmienione nazwiska przypisać realnym osobom, aktywnym politycznie 10 lat temu. Zaskakujące, że w miejsce postaci, które miał na myśli wtedy ich autor, można sobie wyobrazić równie dobrze aktualnie rządzących polityków i ich przeciwników w 2016 roku. Przenikliwe, prześmiewcze, szydercze wobec władzy (przewodniczący - prezes - prezydent Jędrzej Poller, córka jego zmarłego brata Małgorzata, jej mąż Łukasz Paliwoda "ghost writer" prezydenta, premier Genowefa Majer ),ale również wobec opozycji ( Wilczyk, Grochowiecki, Brodawa, Boruta). Oby pozostało fikcją, przestrogą, czarną wizją. Niestety nasza rzeczywistość A.D. 2016 niebezpiecznie zbliżyła się do tego co "nie śniło się waszym filozofom", a przyśniło się scenarzyście Maciejowi Karpińskiemu. "Jutro to dziś, tylko jutro" pisał Sławomir Mrożek i to może być aktualny w 2016 roku i latach następnych klucz do czytania tej mrożkowo - orwellowskiej opowieści z 2005 roku o roku 2015.

Hmm... Książka jest dobrze napisana, gdy akcja się rozkręca nie można się od niej oderwać. Jednak sam koniec nie jest jasny i przede wszystkim mnie zawiódł. Jak dla mnie nie jest to totalna katastrofa, jednak nie jest to coś co łapie za serce. Jest to przeciętniak.

Może być, ale nie zachwyciła mnie.

Może być, ale nie zachwyciła mnie.

• Sprzedam
  • Książki 2016
  • Czytamy domowe zapasy 2019
  • 2016
  • #52bookchallenge

Dodaj cytat z książki Pisarz przemówień