Ikony PRL. Bohaterowie tamtych lat.

Seria: Ilustrowana Encyklopedia PRL
Wydawnictwo: Demart
PRL, historia
Monika

Tom Ikony PRL jest połączeniem bogato ilustrowanego albumu (500 unikalnych ilustracji) i rozbudowanej części opisowej ? pełnej faktów, anegdot, subiektywnych wspomnień i ocen autorów. Całość poświęcono bohaterom kultury masowej, których Polacy do dziś przywołują we wspomnieniach ? tych dobrych i tych złych. Publikację swoimi komentarzami wzbogacił znany satyryk Michał Ogórek.Z założenia apolityczna książka rozpoczyna się, mimo wszystko politycznie ? opisem partyjnych władców. Nie mogło ich zabraknąć. Budzący skrajne emocje, od uwielbienia po nienawiść, przez lata spoglądali na Polaków ze stron gazet, ekranów telewizorów i portretów w szkolnych klasach, stając się najwyraźniejszymi symbolami swojej epoki. Drugi rozdział poświęcono herosom dawnej popkultury ? socjalistycznym celebrytom, prawdziwym idolom, gwiazdom scen, boisk i stadionów, postaciom z plakatów, okładek czasopism etc. Kolejne strony przypominają sztandarowe inwestycje PRL, którymi Polacy pasjonowali się nie mniej niż dzisiejszymi budowami stadionów i autostrad. Czwarty rozdział opisuje ówczesną młodzież, zarówno tę prącą w czerwonych krawatach ku karierze, jak i tę zbuntowaną, chcącą przeżyć wakacyjną przygodę w rytmie ulubionego bigbitu. Wśród ikon PRL-u musiały znaleźć się również opisy kultowych przedmiotów epoki PRL-u, takich jak syfony, saturatory, czerwone goździki i motorowery marki Komar. Czytelnik znajdzie je w rozdziale ,,1001 drobiazgów??. Album kończy się wycieczką po gospodarczych absurdach socjalizmu, tak dobrze znanych z komedii Stanisława Barei.Album Auto-Moto PRL w 2010 roku czytelnicy nagrodzili zaszczytnym tytułem Historycznej Książki Roku. Wydawnictwo Demart jest przekonane, że Ikony PRL spotkają się z podobnym uznaniem. Dzięki tej publikacji osoby pamiętające czasy PRL będą mogły na chwilę wrócić do czasów swojej młodości, zaś młode pokolenie, wychowane w wolnej Polsce, dowie się kim i czym pasjonowali się ich rodzice i dziadkowie. Część zapewne ze zdziwieniem odkryje, że nie była to wyłącznie polityka.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Monika | 2014-05-20
Przeczytana: 19 maja 2014

Rewelacja!
A byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie subiektywne komentarze autorów.
Myślę, że ci, którzy sięgają po tę książkę, to w większości osoby, które pamiętają PRL. Mają zatem własne poglądy i osobiste doświadczenia. Nie należy im narzucać swojego zdania, bo to tylko irytuje.
Poza tym książka REWELACYJNA!!! Wspaniałe zdjęcia!
To są moje klimaty, moje szczenięce lata. Włączyła mi się jedna wielka NOSTALGIA.

Maja | 2014-09-27

Pomimo tego, że PRL nie był zbyt łaskawy dla ludzi, którzy musieli żyć w czasach, które określamy tą nazwą, wielu z nich wspomina go z rozrzewnieniem. W innej sytuacji są ludzie, którzy z racji młodego wieku nie mają możliwości go pamiętać. Wszyscy jednak zgadzają się, że był on epoką, która wykształciła wiele charakterystycznych dla siebie rzeczy, pojęć, sytuacji i grup społecznych, nie wspominając nawet o artystach, politykach i sportowcach, którzy na stałe wpisali się w naszą historię, a którzy odnosili swe największe sukcesy przed 1989 rokiem. Dla wszystkich zainteresowanych czasami Polski Ludowej wydawnictwo Demart przygotowało szereg publikacji dotyczących tego okresu na czele z trzytomową Ilustrowaną Encyklopedią PRL, w skład której wchodzą ,,Życie PRL. Praca, rozrywka, ludzie", ,,Auto-moto PRL. Władcy dróg i poboczy" oraz ,,Ikony PRL. Bohaterowie tamtych lat". Tę ostatnią publikację miałam przyjemność ostatnio czytać.

,,Żadna z osób ani rzeczy występujących w tej książce...

Filip91 | 2013-07-03
Przeczytana: kwiecień 2012

Bardzo fajna książka ukazująca znane i wszechobecne postacie peerelowskiej popkultury. Są wśród nich bohaterowie seriali, filmów i książek, ale również sportowcy kreowani na narodowych bohaterów. Czyta się bardzo lekko i przyjemnie, a mnogość zdjęć wprowadza nas w klimaty tamtych czasów.

bluekangarooo | 2013-09-11

moje klimaty, więc kogo pasjonuje prl - temu polecam tę książkę :)

gajospedros69 | 2016-11-05
troublesomecat | 2016-06-19