Ikony PRL. Bohaterowie tamtych lat.

Okładka książki Ikony PRL. Bohaterowie tamtych lat. Wojciech Stałęga, Jarosław Talacha
Okładka książki Ikony PRL. Bohaterowie tamtych lat.
Wojciech StałęgaJarosław Talacha Wydawnictwo: Demart Seria: Ilustrowana Encyklopedia PRL literatura piękna
Ilustrowana Encyklopedia PRL
Demart
2011-01-01
2011-01-01
PRL historia

Okładka książki Geograficzno-polityczny Atlas Polski Jarosław Talacha, Marcin Wojciech Solarz, Maciej Zych
Geograficzno-p... Jarosław Talacha, M...
Okładka książki Życie PRL. Praca, rozrywka, ludzie Elżbieta Majdak, Jarosław Talacha, Maja Walczak-Kowalska, Agnieszka Wędrychowska
Życie PRL. Pra... Elżbieta Majdak, Ja...

Okładka książki Wojtyła Adam Bujak, Michał Rożek
Wojtyła Adam Bujak, Michał ...
Okładka książki Ksiądz Jerzy Popiełuszko Ewa K. Czaczkowska, Tomasz Wiścicki
Ksiądz Jerzy P... Ewa K. Czaczkowska,...
Okładka książki Bez odznaki Mark Seal, Jerry Speziale
Bez odznaki Mark Seal, Jerry Sp...

"Ikony PRL" to nie jest tytuł, który ja, rocznik 2001, mogę przeczytać jako źródło wiedzy o 40 latach Polski Ludowej. To dzieło (cholernie niewygodne w czytaniu, ale to uroki takiej formy książek) jest dziełem bardziej wspominkowym. Nie chcę teraz kłamać, twórcy opowiada pokrótce i o "przywódcach", i o filmach, muzykach, serialach itp.

Nie da się mimo wszystko oprzeć wrażeniu, że jeśli czytelnik nastawiłby się na poszerzanie swojej wiedzy o tym barwnym okresie, to mógłby, po przeczytaniu, czuć niedosyt i to nie niedosyt zachęcający do poszerzania tych informacji, stąd u mnie tylko 8.

AŻ 8 jednak za to, że potrafiłem się wczuć w odbiorcę tej książki - przypuszczalnie Polaka w wieku Ogórka (rekomendanta, stąd jego postać) - i dać się ponieść fali nostalgii. Tęsknoty za autostopem, za młodym Punkiem, kolejkami, kartkami. Autorzy swobodnym i niemęczącym językiem stworzyli luźną, ciekawą "felietonowatą" pozycję, która nie jest dobra do pisania wypracowań na historię, ale jako lekka książka do łóżka nadaje się bardzo dobrze. Dobór zdjęć też działa na korzyść, może brakło mi paru innych przykładów architektury PRL, paru wykonawców, seriali/filmów, ale jest to oczywiście gdzieś tam moje czepialstwo. Gdybym miał porównywać "Ikony..." do "333 popkultowych rzeczy..." Bartka Koziczyńskiego, czego nie robię (a jego książka bije w podobne tony),to powiedziałbym, że Talacha i Stałęga zrobili to nieco lepiej, poszedł w jakość, nie ilość, co też nie wyszło mu perfekcyjnie, ale 8 niech przy tej pozycji dumnie stoi, tak jak i dzieło na mojej półce. :)

Nie da się mimo wszystko oprzeć...

2026

Wszystkie najważniejsze kultowe przedmioty czy też zjawiska zostały tu przedstawione z dowcipnym odautorskim komentarzem Michałą oórka. Poszczególne rozdizały opisują włądców, herosó,mity o budowaniu stolicy, młodzieżowych artystach, drobiazgach i przejsciowych trudnościach. odtworzono historyczne zdjęcia, także wpleciono dziesiątki oładek, kolaży, plakatów nawołujących do budowy socrealizmu. Piękna szata graficzna i ciekawe fakty z minionej epoki. Kopalnia wiedzy dla młodszych czytelników. Możemy zobaczyć siermiężne próby ocieplenia zdjęć Bieruta z sarenkami, Ochaba, beton partyjny czyli Gomułkę. Trybuna Ludu, pocałunki na niedźwiedzia, Jaruzelski i WRON. Historie przodowników pracy, np Pstrowski. Słynny plakat tu spoczywa bumelant. Mazowsze, u=ikoniczny Cybulski, Olbrychski, Jędrusik, Kloss, Himilsbach i Maklakiewicz. Karwowski, dziewoński, Bareja i Starsi Panowie, czyli co w PRL nas śmieszyło. Wytropiłąm tez Wicherka i piękne prezenterki z początkó telewizji. Diwy i znani muzycy- Rodowicz,Jantar, Wodecki. słynni sportowscy, wspianacze, sukcesy sportowe kolarzy, lekkoatletów,zapaśników.
Chętnie napiłabym się wody z saturatora, cieszę się, że niektóre z wynalazków wracają do łask.
Lekki, żartobliwy ton, duża erudycja autora oraz ciekawa materia sprawiaja, że tom czyta sie doskonale. Artystyczna, dopracowana szata graficzna predestynuje ten wolumin do zbiorów bibliofilskich, polecam więc zakupienie tego dzieła do domowej biblioteczki dla potomności.

Pomimo tego, że PRL nie był zbyt łaskawy dla ludzi, którzy musieli żyć w czasach, które określamy tą nazwą, wielu z nich wspomina go z rozrzewnieniem. W innej sytuacji są ludzie, którzy z racji młodego wieku nie mają możliwości go pamiętać. Wszyscy jednak zgadzają się, że był on epoką, która wykształciła wiele charakterystycznych dla siebie rzeczy, pojęć, sytuacji i grup społecznych, nie wspominając nawet o artystach, politykach i sportowcach, którzy na stałe wpisali się w naszą historię, a którzy odnosili swe największe sukcesy przed 1989 rokiem. Dla wszystkich zainteresowanych czasami Polski Ludowej wydawnictwo Demart przygotowało szereg publikacji dotyczących tego okresu na czele z trzytomową Ilustrowaną Encyklopedią PRL, w skład której wchodzą ,,Życie PRL. Praca, rozrywka, ludzie", ,,Auto-moto PRL. Władcy dróg i poboczy" oraz ,,Ikony PRL. Bohaterowie tamtych lat". Tę ostatnią publikację miałam przyjemność ostatnio czytać.

,,Żadna z osób ani rzeczy występujących w tej książce za PRL-u nie dałaby się nazywać ,,ikoną". ,,Ikona" w PRL kojarzyła się jak najgorzej, tylko z moskiewską cerkwią. Nie dość, że było to podejrzane religijnie, to jeszcze naruszało sojusze i dlatego na wszelki wypadek nie było w ogóle używane w żadnym znaczeniu"
Od ładnych paru lat nie musimy przejmować się tym, jaki sojusz zostanie zerwany, gdy nieopatrznie użyjemy nieodpowiedniego słowa, więc autorzy tej książki mogli czuć się bezpiecznie wybierając taki a nie inny tytuł dla swojej książki. Co dla nich znaczyło słowo ,,ikona"? Na przykładzie kolejnych rozdziałów możemy stwierdzić, że ikonami są dla nich najbardziej znani władcy/politycy, herosi (aktorzy, wokaliści, przodownicy pracy, konferansjerzy, sportowcy, himalaiści),cuda architektury, perły ludowej młodzieży, bibeloty oraz sprzęty domowego użytku. Całość kończy się podsumowaniem typowych absurdów PRL-u: ślinienie się na widok towarów w Peweksie, wieńce z papieru toaletowego itp.

Każdy z rozdziałów liczy kilkadziesiąt stron. Ponieważ ,,Ikony PRL" są albumem, ważną rolę odgrywają w nim fotografie. Zazwyczaj zajmują one co najmniej połowę strony, resztę zajmuje tekst. Autorzy tej książki nie rozwodzili się zbyt długo nad żadną sprawą, podali dokładnie tyle informacji, ile jest konieczne, by nie było czuć, że zaniedbali temat a zarazem, żeby nie zanudzić mniej zainteresowanych daną sprawą czytelników. Całość napisana jest językiem standardowym, neutralnym. Sporo humoru możemy znaleźć w słowie wstępnym i wprowadzeniach do rozdziałów napisanych przez Michała Ogórka, który rekomenduje tę część Ilustrowanej Encyklopedii PRL (pozostałe tomy rekomendują Jacek Fedorowicz i Patryk Mikiciuk). Powyższy cytat o ikonach to fragment jego rekomendacji z tyłu okładki ,,Ikon PRL".

Lektura tej książki dostarczyła mi mnóstwo dobrej zabawy. Niemałą zasługę mają w tym dobrze dobrane ilustracje, ciekawy i dobrze napisany tekst oraz odpowiedni układ treści. Należy jednak wspomnieć o tym, że ,,Ikony PRL" nie zajmują się oceną tego okresu, czy licznymi kontrowersjami związanymi z tym ustrojem (choć naturalnie w rozdziale dotyczącym polityków, czy bylejakości życia w tym czasie nie obyło się bez dozy subiektywizmu). To jest publikacja dla osób, które chcą powspominać stare, dobre (?) czasy lub czegoś się o nich dowiedzieć i jednocześnie nie zajmować głowy poważnymi problemami tego okresu. Od tego są poważne publikacje, po które oczywiście również należy sięgać. ,,Ikony PRL" to lekka książka dla ludzi, którzy chwilowo (ale tylko chwilowo!) nie mają ochoty czytać o stanie wojennym, bo zajmuje ich rola meblościanek i kryształów w architekturze wnętrz lat 1960-1990. Polecam.

2041

Rewelacja!
A byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie subiektywne komentarze autorów.
Myślę, że ci, którzy sięgają po tę książkę, to w większości osoby, które pamiętają PRL. Mają zatem własne poglądy i osobiste doświadczenia. Nie należy im narzucać swojego zdania, bo to tylko irytuje.
Poza tym książka REWELACYJNA!!! Wspaniałe zdjęcia!
To są moje klimaty, moje szczenięce lata. Włączyła mi się jedna wielka NOSTALGIA.

Rewelacja!
A byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie subiektywne komentarze autorów.
Poza tym książka REWELACYJNA!!! Wspaniałe zdjęcia!
To są moje klimaty, moje szczenięce lata....

moje klimaty, więc kogo pasjonuje prl - temu polecam tę książkę :)

moje klimaty, więc kogo pasjonuje prl - temu polecam tę książkę :)

Bardzo fajna książka ukazująca znane i wszechobecne postacie peerelowskiej popkultury. Są wśród nich bohaterowie seriali, filmów i książek, ale również sportowcy kreowani na narodowych bohaterów. Czyta się bardzo lekko i przyjemnie, a mnogość zdjęć wprowadza nas w klimaty tamtych czasów.

• Album
  • Polska powieść historyczna. Historia
  • Półka męża
  • Historyczne mniej lub bardziej
  • Opracowanie historyczne

Dodaj cytat z książki Ikony PRL. Bohaterowie tamtych lat.