Cud purymowy; Miss mokrego podkoszulka

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
Rene

Współczesne przypowieści, które łąćzy przenikliwe, ironiczne, lecz zarazem wyrozumiałe widzenie świata i ludzi. W zaskakującej, przewrotnie zabawnej formie traktuję one o bardzo poważnych sprawach.

źródło opisu: Matras

marsilje | 2013-02-25
Przeczytana: 2008 rok

Na podstawie tej książeczki powstały dwa filmy z cyklu "święta polskie".
To, co jest typowe dla całej serii "świąt polskich", to budowanie opowieści wokół jakichś typowo polskich (typowo ludzkich?) przywar, wydrwienie zakłamania, drobnomieszczaństwa, stereotypów itp. Z dużym humorem, ale też z goryczą.
"Cud purymowy" rozprawia się w ten sposób z antysemityzm. Przy czym rozprawia się bez moralizatorstwa, po prostu opowiadając w sumie dość zabawną historyjkę.
"Miss mokrego podkoszulka" - z pruderyjnością na pokaz, podwójną moralnością, stereotypami i "co ludzie powiedzą".

Ka | 2014-12-29

Niestety się zawiodłem. Cud purymowy w wersji filmowej był imho świetny. W wersji książkowej marny.

Ziu | 2011-02-20
Przeczytana: 2010 rok