Państwo żydowskie

Wydawnictwo: Austeria

Manifest syjonistyczny, wydany w lutym 1896 r. najpierw w oryginale niemieckim, potem w tłumaczeniu angielskim. Wydawnictwo Austeria proponuje nowe tłumaczenie klasycznego tekstu, autorstwa Jacka Surzyna. To jest właśnie to, bracia Żydzi! Żadna bajka, żadne oszustwo! Każdy może się o tym przekonać, ponieważ każdy nosi w sobie cząstkę ziemi Obiecanej, jeden w swojej głowie, drugi w swoich rękach, jeszcze inny w osiągniętym zysku.

Wito | 2017-02-07
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Historia wizji, która się zmaterializowała.
Trudno czytać tę książkę nie odnosząc się do rzeczywistości. Jeśli miałbym skoncentrować się na jej walorach literackich, podkreśliłbym pasję Herzla, który autentycznie żył swoją wizją i potrafił opisać ją na tyle przekonująco, iż znaleźli się ludzie gotowi ją realizować.
Mówi się, że ta książka to utopia. Ponieważ się zmaterializowała, opinia ta może dotyczyć wyłącznie formy. A ta jest przejrzysta, bardzo plastyczna i boleśnie wręcz miejscami logiczna.

Yael_Chaja | 2017-03-07
Przeczytana: marzec 2017