U złotego źródła - Baśnie polskie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lektura szkolna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
podania, legendy, baśnie, regionalizm, wieś

Nowe wydanie. Jest to wybór baśni dokonany przez Stefanię Wortman. znalazły się w nim między innymi baśnie: Złota Studzienka; Czerwony Żupan; O Bartku doktorze; Żelazne trzewiki; Kwiat paproci; Z chłopa król; O wężowej wdzięczności; O tym jak głupi Zeflik był mądrym Zeflikiem; O tym, jak jeden utopiec chciał się ożenić; O dwunastu Miesiącach, Siostra siedmiu kruków, Szewczyk Dratewka; Szklana góra; Chłopiec z perły urodzony.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Janina | 2014-03-08

Nie w tym wydaniu te 9 gwiazdek, lecz dla wydania z 1978 roku, ze względu na ilustracje Zbigniewa Rychlickiego. Książka dzieciństwa, przez to mityczna dla mnie. NIektóre rymowanki pamiętam do dziś. Napisana pięknym językiem, przekazująca piękne wartości, choć z perspektywy dorosłości przyjrzałam się niektórym krytycznie - np. praca i sumienność jako wartość nadrzędna. Jeszcze nie wiem, co o tym myśleć. Baśń ma jednak swój kontekst i nie posługuje się językiem dosłownym, chodzi w baśni często o rytuał przejścia, o przemianę, indywiduację. I pod tym względem baśnie te są naprawdę świetne, mają głębię. Inna rzecz - regionalizmy w baśniach np. śląskich, archaizmy... Ciekawe, że dokonująca wyboru Stefania Wortmann jakoś zaufała dziecięcej zdolności przyjęcia różnych sosobliwości językowych, nie zakładając, że coś może być dla dziecka za trudne...

ola2998 | 2012-02-25
Przeczytana: 2012 rok

Lubie baśnie i legendy. Pamiętam jeszcze jak mama mi je opowiadała, gdy byłam mała. Najbardziej podobały mi się: Kwiat paproci, O dwunastu Miesiącach, Siostra siedmiu kruków.

Wybór ciekawych polskich baśni i podań. Niektóre bliźniaczo do siebie podobne inne przywodzą na myśl baśnie Andersena (siostra kruków, to taka nasza wersja baśni o zaklętych łabędziach). Ponieważ w książce znajdziemy wybór różnych autorów, język jest zmienny. Niekiedy przystępny i prosty w odbiorze, kiedy indziej najeżony anachronizmami i pojęciami gwarowymi. A same baśnie? Jedne ciekawsze inne bardziej zwyczajne, ważne że dobro triumfuje, a zło korzy się mu u stóp.

BiG_m | 2012-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Uwielbiam baśniową mądrość. Najpiękniejsze baśnie to: o Kwiecie Paproci i o Siostrze siedmiu Kruków.

malbik | 2012-12-29

Moja pierwsza nagroda książkowa w wojewódzkim konkursie recytatorskim! Byłam wtedy w 4. klasie podstawowej :) Wielki sentyment i baśnie, które pozostaną w moim sercu. Na pewno będę czytać mojemu młodszemu pokoleniu.

Torwan_00 | 2012-02-04

Gdy tylko spojrzę na tą książkę, od razu mam przed oczami swoją dawną panią przedszkolankę, która zawsze nam to czytała po obiedzie. Wielki sentyment.

Kamiookami | 2016-10-15
Wojtek | 2016-08-28