Fasti. Kalendarz poetycki

Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Fasti po raz pierwszy przetłumaczone na język polski to komentarz do dat z rzymskiego kalendarza. W tok opowieści wplecione są mity greckie i legendy rzymskie powiązane z konkretną datą lub obecnym w tym czasie na niebie ciałem niebieskim, m.in. rozbudowane dzieje Romulusa, losy mitycznego śpiewaka Ariona czy opis porwania Persefony. Fasti, wg prof. Barbary Milewskiej-Waźbińskiej, stanowią nie tylko dopełnienie największego działa poety metamorfoz lecz są także perfekcyjnym komentarzem do historii i współczesności starożytnego Rzymu.

Yardash | 2013-09-09
Przeczytana: 09 września 2013

Genialne dzieło!! Poetyckie wyjaśnienie genezy nazewnictwa miesięcy i świąt występujących w rzymskim kalendarzu, oraz obrzędów związanych z tymi ostatnimi. Poeta wyprowadza poszczególne nazwy i zwyczaje nie tylko z mitologii, ale również z faktów historycznych. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, dlaczego September, October, November i December (czyli dosłownie siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty miesiąc) stały się miesiącami dziewiątym, dziesiątym, jedenastym i dwunastym koniecznie musi przeczytać Fasti Owidiusza! :)
Poza tym świetne tłumaczenie Elżbiety Wesołowskiej i, jak zawsze w Bibliotece Narodowej, obszerny wstęp.

Comaberenices | 2010-04-07

Owidiusz cały w swojej krasie. Całe to bogactwo motywów dotyczących dawnych kultów i bóstw rzymskich. Bardzo przyjemnie się czyta, chociaż w przekładzie nie można zachwycić się płynnością heksametru Owidiusza.

książek: 2088
Marago | 2016-02-19