Arcydzieła francuskiego średniowiecza

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Poezji i Prozy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Wybór Macieja Żurowskiego. Wstępy i przypisy Zygmunta Czernego. Pod red. naukową Zygmunta Czernego.

* Pieśń o Rolandzie
* Marie de France - Opowieści
* Dzieje Tristana i Izoldy
* Chrétien de Troyes - Percewal z Walii, czyli opowieść o Gralu
* François Villon -Wielki Testament

comafan | 2014-11-02

Wspaniały wybór utworów literatury francuskiego średniowiecza, jedna z moich ulubionych książek!!! Książka zawiera kapitalny wstęp i wprowadzenia do każdego z utworów pióra Zygmunta Czernego, które mimo upływu lat od momentu ukazania się książki, niewiele straciły na aktualności.

MaiTakeru | 2011-05-20
Na półkach: Przeczytane, Studia

Na wstępie od razu polecam tę pozycję wszystkim miłośnikom utworów średniowiecznych i średniowiecznej kultury w ogóle. Nie ma to jak porządna dawka utworów z epoki - od razu mówię, że nie mam zamiaru być ani trochę obiektywna, bo kocham średniowiecze. :)

Szczególnie polecam akurat ten zbiorek z uwagi na "Opowieści" Marii z Francji, które ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej. Przesycone bretońską tajemniczością historyjki czyta się bardzo przyjemnie, bo autorka była mistrzynią zwięzłego języka. Jednakże nie jest to moja ulubiona pozycja w tomiku.

Jest nią zaskakująco wręcz zajmujący "Percewal z Walii, czyli opowieść o Gralu" Chrétiena z Troyes. Chociaż początek historii nie jest bardzo wciągający, to im dalej, tym bardziej człowiek się zaciekawia i zachwyca żywą, bezpretensjonalną narracją. Po tej opowieści mam przeogromną ochotę sięgnąć po inne dzieła autora! :)
Poza tym mamy tu absolutną klasykę, czyli przesiąkniętą etosem rycerskim "Pieśń o Rolandzie" i poruszający "Wielki...

Szczupak | 2016-11-29
Na półkach: Książki 2016, Przeczytane