Ojciec i syn. Tom 1

Okładka książki Ojciec i syn. Tom 1
Karol Bunsch Wydawnictwo: Edition 2000 Cykl: Powieści Piastowskie (tom 2.1) powieść historyczna
278 str. 4 godz. 38 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Powieści Piastowskie (tom 2.1)
Wydawnictwo:
Edition 2000
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Liczba stron:
278
Czas czytania
4 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373661028
Tagi:
Mieszko I Piastowie
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
390 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
128
24

Na półkach:

Przypadek sprawił, że dostałem te książki do ręki. Doroczna wyprzedaż w Bibliotece Miejskiej, moje pytanie o Królów Wyklętych Druona i propozycja Pani. Weź Pan Bunscha! To taki nasz, Polski odpowiednik z czasów Mieszka. Taaaa, odpowiednik z czasów Mieszka, bo w X wieku na terenie Polski, było podobnie do Francji wieku XIV. A jednak...
Początek nie zachwycił, trudne, czasem śmieszne, słowiańskie imiona, wojowie, gródki, zagrody. O rety! Jak to będzie? Dobrze, dobrze, coraz lepiej!
Nie czytając pierwszych tomów serii, trafiłem jakby w środek opowieści. Nie trwało jednak długo, nim odkryłem osoby dramatu, ważne dla akcji, ich wzajemne relacje i historycznie uwarunkowany świat, w którym żyją. Wtedy mogłem już z czystym sumieniem wskoczyć na głęboką wodę i dać się ponieść opowieści.
Ze strony na stronę rosła moja ciekawość, pojawiała się zażyłość, losy Mieszka i jego wojów przestały być dla mnie obojętne. Cierpiałem z Dobrawką i Mieszkiem niesprawiedliwość Cesarską. Gryzłem palce kiedy wrogie wojska stawały u granic państwa Polan, oddychałem z ulgą kiedy kniaziowa drużyna odnosiła zwycięstwo. Nie, nie liczcie na długie i barwne opisy odcinanych kończyn i krwi w bitewnym szale, tego Bunsch nam oszczędza, jakby wiedząc, że dla historii nie jest to niezbędne. O bitwie wiemy tyle ile potrzeba, dowiadując się wszystkiego z opowieści tych, co brali w niej udział. Dzięki temu ważne są dla nas losy poszczególnych postaci, a nie krwawa jatka.
Inaczej z polityką, której i tu nie brakuje, są układy, przekupstwa, stronnictwa i walka o wpływy i władzę. Nikt nie jest wszechmocny, nikt nie ustrzeże się przed pobrudzeniem sobie rąk. Możni panowie i władcy ówczesnych królestw nie cofną się przed niczym, by pozyskać silnego sprzymierzeńca, lub pogrążyć wroga. Każda metoda jest dobra. Wymuszenia, oskarżenia o herezję (wszak wiara chrześcijańska nie obejmuje jeszcze wszystkich plemion, a i dla Polan ciężkim jest rozstanie z bóstwami), zakładnicy. Nie tylko mieczem wojuje się w Europie u schyłku X wieku.
Jeżeli nie lubicie powieści historycznych, w których natłok dat i wielkich nazwisk przesłania fabułę, to nic. Sięgajcie po Bunscha! Może i brak tu szalonego romansu, może nie dość krwawej wojaczki, może dałoby się napisać więcej, ale po co? Książka broni się wartką akcją, opisami, które pięknie ją urozmaicają, ale nie nużą, oraz wyrazistymi postaciami, których los nie będzie dla czytelnika obojętnym.
Wgryzam się w tom drugi, z ciekawością. Może będzie trzeba zapolować na resztę cyklu?


"Ojciec i Syn" tom 1 Karol Bunsch
Wydawnictwo Literackie Kraków 1977

http://czytamtopisze.blogspot.com/2015/08/wadza-zawsze-taka-sama.html

Przypadek sprawił, że dostałem te książki do ręki. Doroczna wyprzedaż w Bibliotece Miejskiej, moje pytanie o Królów Wyklętych Druona i propozycja Pani. Weź Pan Bunscha! To taki nasz, Polski odpowiednik z czasów Mieszka. Taaaa, odpowiednik z czasów Mieszka, bo w X wieku na terenie Polski, było podobnie do Francji wieku XIV. A jednak...
Początek nie zachwycił, trudne,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    554
  • Chcę przeczytać
    215
  • Posiadam
    116
  • Ulubione
    33
  • Powieść historyczna
    14
  • Historyczne
    10
  • Teraz czytam
    5
  • Średniowiecze
    5
  • 2018
    4
  • Literatura polska
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ojciec i syn. Tom 1


Podobne książki

Przeczytaj także