Le Caire
historia, Kair, Egipt
historyczna

Sugestywna relacja o narodzinach, rozwoju, rozkwicie oraz przeobrażeniach najludniejszego dziś ośrodka świata arabskiego i jednocześnie największej aglomeracji miejskiej na kontynencie afrykańskim. Poznajemy dzieje Kairu od samego ich zarania, kiedy to powstał jego zaczątek, Al-Fustat; późniejsze były narodziny Al-Askar i Al-Katy, a wreszcie pojawiła się Al-Kahira, od której wywodzi się jego dzisiejsze miano. Miasto Fatymidów, Abbasydów, Tulunidów, Ajjubidów i Saladyna przeżyło apogeum swego rozwoju pod rządami Mameluków, doznało podboju osmańskiego, oglądało wyprawę Bonapartego i stało się obiektem kolonizacji angielskiej, by w końcu przeobrazić się w stolicę niepodległego Egiptu. Dzisiaj jest olbrzymią, 15-milionową megalopolis, borykającą się z takimi samymi dramatycznymi problemami, jakie nękają inne centra światowe, nie tracąc mimo to swego dawnego uroku. Autor, były dyrektor Francuskiego Instytutu Studiów Arabistycznych w Damaszku i emerytowany profesor Uniwersytetu Prowansji, ukazuje nam, precyzyjnie i obrazowo, epopeję jednego z największych miast cywilizacji islamu, skupiając się na wątkach zarówno historycznych, jak i kulturowych. Korzysta ze źródeł historycznych i badań archeologicznych, ale także z dokumentów, przez co możemy wiele dowiedzieć się o życiu codziennym mieszkańców Kairu w różnych epokach, o budowie kanałów, pałaców i meczetów oraz innych sprawach. To wszystko ilustrują szkice, ryciny, plany i zdjęcia.

rmycha888 | 2015-07-28
Fizi | 2016-09-26