Tessalia. Tessalowie i ich sąsiedzi

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia, starożytność, Grecja
historyczna

Tessalowie mieli być późnymi przybyszami, którzy dopiero po wojnie trojańskiej przekroczyli góry Pindos i podbili rozległe niziny położone na południe od Olimpu. W latach poprzedzających najazd Kserksesa w 480 p.n.e., doszli do tak wielkiej potęgi, że podporządkowali sobie najbliższych sąsiadów i kontrolowali całą centralną Grecję niemal po granice Attyki. Taki obraz najdawniejszych dziejów Tessalii ukształtował się jeszcze w historiografii XIX wieku. Autor śledzi proces jego powstawania i zastanawia się nad wiarygodnością przekazów źródłowych, na których został opisany.

źródło opisu: http://iagellonica.com.pl/?p0=13&o=121

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl/?p0=13&o=121

Interesująca pozycja podejmująca kilka wybranych przez Autora problemów z dziejów Tessali w okresie archaicznym. Mimo niedużej objętości, czytelnik może poznać kilka zagadnień, które podręczniki dziejów Grecji traktują marginalnie, jak np. pochodzenie Tessalów, ich ustroju politycznego wg Arystotelesa, tradycji Tessalii u Homera, czy kwestii wojen świętych i znaczenia amfiktionii delfickiej. W poznaniu zagadnienia pomocne są dokładne mapy rejonu zamieszczone w książce. Pracę zdecydowanie polecam, szczególnie przez wzgląd na nieobecność problemu w polskiej literaturze przedmiotu oraz na pewne nowatorskie koncepcje Autora.

Rainbowabyss | 2016-08-26
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać