Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji

Wydawnictwo: Editions Spotkania
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788379651924
literatura faktu
Adam

„Polacy wyklęci z FSM” to dokument, w którym Rajmund Pollak, związany od 1979 roku z Fabryką Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, opisuje dramatyczną historię zakładu i ludzi z podziemnych struktur bielsko-bialskiej „Solidarności”. Poznajemy kulisy przekrętu wartego prawie 3 miliardy dolarów. Przedstawione w książce dokumenty pokazują niespotykane w cywilizowanych krajach przypadki bezkarności osób sprawujących najwyższe funkcje w Państwie, a przede wszystkim rozpanoszoną ponad miarę nieudolność.

źródło opisu: www.editionsspotkania.pl

źródło okładki: www.editionsspotkania.pl

Piotr Sobota | 2016-10-05
Przeczytana: październik 2016

Jest to mówiąc krótko kawał dobrej, rzetelnej roboty. Ogrom faktów przytoczony w tej książce jest w stanie zbić z tropu największego orędownika ludzkiej twarzy komunizmu, grubej kreski czy prywatyzacji. Autor nie jest zawodowym historykiem, więc pozwala sobie na bezpośredni, miejscami emocjonalny styl, ale taki właśnie uwiarygadnia szczerość, jaką włożył w woje opracowanie. Dużo bliższe prawdy są słowa ludzi, którzy bezpośrednio pracowali w firmie, organizowali strajki, cierpieli za swoje zaangażowanie, niż opracowania historyczne bazujące na aktach UB i SB bez podważania ich wiarygodności. Wybrałem tę książkę aby uzupełnić wiedzę zdobytą innej dobrej książce, bardziej skupionej na fabryce i samochodzie - Maluch biografia. Obie polecam.

Mariusz | 2016-11-26
adikolo | 2016-08-21