Słynni wojownicy. Legendy i historia

Tłumaczenie: Bożenna Stokłosa
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
Warriors : the legendary tales and historical truths of the most notorious
historyczna

Meszuge | 2014-03-05
Przeczytana: 11 marca 2010

Daniel Mersey (Anglik, urodzony w 1974 roku w Londynie) jest archeologiem, redaktorem i pisarzem. Jego specjalnością i pasją jest brytyjska wczesnośredniowieczna historia wojskowości. W książce „Słynni wojownicy” postanowił skonfrontować legendy i podania ludowe z faktami historycznymi.

Słynni wojownicy z książki Merseya to: Achilles, Beowulf (jedyny, co do którego można mieć pewność, że nigdy nie istniał), Cúchulainn, Drakula, Hajawata, Król Artur, Makbet, Robin Hood, Roland i William Wallace. Autor każdemu z nich poświęcił osobny rozdział, zbudowany zwykle z trzech części. W pierwszej opisuje legendę lub legendy dotyczące bohatera, ich ewolucję w czasie i odmiany lokalne. W drugiej poszukuje pierwowzoru historycznego legendarnego wojownika i konfrontuje fakty z mitami. W trzeciej znaleźć można analizę historyczną czasów i miejsca, ze szczególnym uwzględnieniem historii wojskowości danego okresu i kraju, a więc dotyczącą uzbrojenia, sposobów i metod walki, techniki i taktyki...

Marcin Drożyński | 2015-04-28
Przeczytana: 05 września 2011