Blaski i nędze życia kurtyzany

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Seria: Honoriusz Balzac [WDW]
Wydawnictwo: Warszawski Dom Wydawniczy
Balzac, Komedia ludzka, obyczaje
gorofil

Inne wydania

Dziewiętnastowieczna powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się we Francji.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

PonuryDziadyga | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Już na początku uprzedzam: jeśli nie lubisz, jak ktoś narzeka w dużej ilości, to nie czytaj dalej, bo o zaletach tej książki będzie zatrważająco mało, za to lamentów i jojczenia - cały festiwal. Lubię francuskich powieściopisarzy. Naprawdę lubię, mają swój niepowtarzalny styl, choć ich większość cierpi na paryski syndrom, co w końcu może doprowadzić czytelnika do szewskiej pasji. Zresztą, nie inaczej jest w tym wypadku. Zauważyłem, że mało jest tu Balzaca w Balzacu. Odbiegł trochę od konwencji, co przypomniało mi o innej jego powieści, zatytułowanej "Jaszczur"- w nim były zawarte motywy z.. fantastyki i literatury grozy, natomiast tutaj- z powieści szpiegowskich i kryminału. Przewodnim motywem jest tutaj kasa. No, kasa i miłość. Bardziej kasa. Właściwie jakby się tak głębiej zastanowić, to jednak tylko kasa. A miłość jako ckliwy dodatek. Mamy więc tu skomplikowaną, pajęczą sieć intryg która ma na celu wysiudanie bogaczy z ich tysiącfrankówek- wodewil weksli, szantaży, długów,...

Arkadiusz Krzyżewski | 2013-12-17

Niespotykane dzieło. A raczej spotykane jedynie u Balzaca. Nigdy nie wiadomo czy benedyktyński opis realiów funkcjonowania poszczególnych klas społecznych jest dla pisarza argumentem dla prowadzenia studium duszy i wrażliwości ludzkiej, czy zgoła odwrotnie. W istocie obydwie składowe posunięte są w tym przypadku do pisarskiego absolutu. W tym konkretnym przypadku okraszone wątkami niemal sensacyjnymi, co warte uwagi, zwłaszcza biorąc na warsztat dzisiejsze pisarstwo oparte na tych motywach; jak często trafia się w nim taki wachlarz analityczny, taka estetyka syntezy i głębia przekazu (która nie kończy się jedynie na wątku fabularnym)?

książek: 2041
Polu | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Kilka bezcennych myśli. Akcja wlecze się momentami strasznie. Książka jest nierówna. Autor chyba nie mógł się zdecydować czy to ma być kryminał, burleska czy dzieje duszy rzeczonej kurtyzany czy też tego co się wokół niej dzieje.

Krystian Szczerbak | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Niesamowita ilość ciekawych postaci i wątków pobocznych otaczających tytułową kurtyzanę (Esterę), która wraz z rozwojem akcji łączy się w dynamiczną i ekscytującą całość świetnie pokazuje nie tylko realia XIXw. Paryża, ale również mechanizmy rządzące ludzkim życiem, słabości, zachcianki, pragnienia i przede wszystkim cynizm, który ma prowadzić do sukcesu i bezwzględnie wykorzystywać wszystko i wszystkich do własnych celów bez względu na osobiste i cudze położenie, więzi i uczucia.

veg_mania | 2012-07-21

Bardzo wnikliwe, charakterystyczne dla Balzaka studium osobowości. Czyta się lekko, nie mogłam jednak oprzeć się wrażeniu, że tę akurat pozycję pisał nie dla uciechy czytelników ile dla zarobku.. ;)

Rzulianna | 2013-05-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, XIX w.

Już od pierwszych stron i złowróżbnego słówka rzuconego Rastignacowi przez tajemniczą postać w masce widać, że jest to książka dziwna. Dziwna, bo bodaj najmniej balzakowska ze wszystkich części "Komedii Ludzkiej", jakie do tej pory miałam okazję przeczytać.

Boy w przedmowie do "Blasków i nędzy...", oprócz wynajdywania lapsusów i pomyłek, zarzuca autorowi coś, co w gwarze fanfikowców nazywa się OOC - Out Of Character. Lucuś - ów wartogłowy Lucuś, rzucający się łapczywie w "Straconych Złudzeniach" na wszystko wokół - jest tutaj opanowany i zimny. Collin jako ksiądz Herrera przybiera barwy o wiele bardziej posępne, niż te, w których dał się poznać w "Ojcu Goriot". Czy jednak te zmiany naprawdę są aż tak nieuzasadnione i szokujące? W końcu Lucuś, prowadzony za rączkę, nie musi myśleć, nie musi się martwić, może sobie pozwolić na opanowanie. Mimo to i tak co jakiś czas wyziera z niego dawny Lucuś. Co się tyczy Collina - czy ostatecznie wiadomo w ogóle, jaki jest naprawdę?

Kolejną...

Andrzej Akowacz | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 lipca 2013

Studium miłości. Czytamy i porównujemy jak potrafią kochać kolejne osoby. Kurtyzana, stary bogacz, a wreszcie i ojciec pragnący kariery dla syna. W tle oszustwa i intrygi. To historia pewnej kurtyzany, nieszczęśliwie zakochanej w młodzieńcu dla którego ojciec, zbiegły galernik wyznacza inny cel. Karierę, pozycję w towarzystwie i bogactwo. Wszystko to prowadzi do tragicznego końca. Zakochana kurtyzana daje się wykorzystywać do oszukiwania i okradania starego bogacza, który myśli, że miłość można kupić. Ona, że sprzedać. Całość jest wręcz kryminalną powieścią. W tle historia zbiegłego galernika i życie towarzyskie tamtych czasów. Powieść jest trochę niespójna. Gubione są fakty i wątki. Ale można na to nie zwrócić uwagi. To część większej całości opisującej losy ludzkie. Wiele tu ciekawych postaci. Nawet przez moment przewija się tu słynny Vidocq

| 2011-01-15
Przeczytana: 2009 rok

Mam mieszane uczucia jesli chodzi o te lekture. Podobala mi fabula, watki, bohaterowie. Jednak sama powiesc jest zbyt dluga i czasem az nadto drobiazgowa. Zawiera wiele roznych faktow, ktore aby dobrze zapamietac trzeba przeczytac czasem nawet kilka razy. Sam pomysl na ksiazke-ciekawy.

jasmina | 2012-08-21

Bardzo awanturnicza i sensacyjna powieść jak na Balzaka, ale zdecydowanie na plus. Cóż, rozrywka kosztem walorów literackich. mimo to jednak polecam.

Daga | 2014-09-28

Na początku wciągająca.W środku można utknąć i tak już zostać ,jak się nie ma czytelniczego instynktu przetrwania. ;) Spodziewałam się po tej książce więcej erotyzmu a nie opowiadania o nudnych męskich gierkach.Tytułowa kurtyzana to postać dla mnie od początku irytująca ,bez osobowości i charakteru.Smutno mi bo trochę się napracowałam żeby zdobyć tę książkę a teraz mam ochotę wyrzucić ją precz przez okno.Cóż oddam ją pewnie na zbożne cele aby ktoś inny się z nią męczył.;)