Zgłosuj na książki roku 2017

Arhenis

źródło okładki: http://napoleonv.pl

Izabela Pycio | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

"Opuszczone miasta porosła dżungla i zahibernowała je na swój sposób. Dzięki temu archeolodzy i epigrafowie wciąż dokonują nowych odkryć, żmudnie odtwarzając zapomnianą historię majańskich królestw."

Do sięgnięcia po książkę skłonił mnie przypadkowo napotkany artykuł, w którym informacje o cywilizacji Majów zawierały wiele aspektów wykraczających poza moją wiedzę. Dlatego zdecydowałam się uzupełnić luki w znajomości tematu i z większą historyczną świadomością podchodzić do pojawiających się, także na łamach prozy fabularnej, wzmianek o dawnych mieszkańcach Mezoameryki. Jak się okazuje, majologia to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź nauki, choć w Polsce stosunkowo młoda.

Książka nie tylko dla badaczy zaangażowanych w poznawanie bogatej kultury przedkolumbijskiej Ameryki, ale również dla osób interesujących się tym zagadnieniem od strony popularnonaukowej, dla czystej przyjemności i satysfakcji zajrzenia w przeszłość, głównie okresu klasycznego, przypadającego na lata...

Northman | 2017-07-01
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Prekolumbijska Ameryka w historycznym ujęciu rzuconym przez naukę.

Ten zakątek świata i jego historia sprzed skolonizowania go (lub też, jak wolą inni, sprzed krwawych czasów przetrzebienia miejscowej ludności w duchu ludobójstwa, prowadzącego prostą drogą ku upadkowi tamtejszej cywilizacji... prawda, jak często w dziejach bywa, leży pośrodku...) budziła od zawsze moją niekłamaną ciekawość. Dokonania Majów w szczególności. Niniejszą pozycją bynajmniej się nie zawiodłem.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Sądzę, że nawet laik w temacie omawianym na kolejnych stronach odnajdzie się w tej lekturze. Andrzej Ulmer rozpoczyna swą opowieść od kilku słów na temat języka Majów, jego pochodzenia i odmian, przechodząc następnie do kwestii pisma, dalej zaś, już bardziej obszernie, omawiając kwestie i znaczenie wojny w życiu Majów, dzieje polityczne ich cywilizacji, bardzo szczegółowo omawiając całe wręcz epoki i dni świetności państwowości tegoż ludu. Na koniec autor snuje,...

Rebe | 2017-12-26
grd | 2017-10-06