Cywilizacja Majów. Osiągnięcia intelektualne. Historia militarna i polityczna

Okładka książki Cywilizacja Majów. Osiągnięcia intelektualne. Historia militarna i polityczna Andrzej Ulmer
Andrzej Ulmer Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2016-07-20
2016-07-20
Majowie

Moim zdaniem coś jest nie tak z ta książka. I nie chodzi mi o cześć stricte faktograficzna, ale o sposób prezentacji danych. Może gdyby książka była podzielona w jakieś bardziej czytelne sekcje, a nie zawierała opisy bardzo podobnych do siebie miast o nazwach trudnych do zapamiętania co sprawia wrażenie wszechogarniającego chaosu to mógłbym dać wyższa ocenę.

Pionierska publikacja na naszym rynku (bądź co bądź, opracowania o kulturze Majów są głównie po angielsku i hiszpańsku).

Rzetelnie opisany aspekt kultury, polityki, wpływów z Wyżyny Mezoamerykańskiej na nizinny Jukatan, książka porusza również kwestie związane z wojskowością Majów (bardzo intrygujący rozdział o uzbrojeniu i fortyfikacjach). Doskonały rozdział o inwazji Siyaj K'ak'. Jednym tchem czytałem ostanie sto kilka stron opisujących schyłek cywilizacji i jej przyczyny.

Na minus dla mnie jest taka dziwna maniera autora, którą odczułem, a mianowicie polegająca na porównywaniu innych kultur względem Majów (czy też na odwrót) i uporczywym wskazywaniu, że "ci straszni Majowie nie są gorsi niż cywilizacja X, Y i Z, a w ogóle to najgorsi byli Hiszpanie". Jest to o tyle dziwne i trochę naiwne, że do czytania tego rodzaju książek przystępuje zazwyczaj dość świadomy czytelnik, który jest świadomy tego, że każda cywilizacja ma na swoich kartach wpisane multum rozdziałów okrucieństwa.

Ocena może nie jest wysoka, a z drugiej strony jest dana trochę awansem. Dlaczego ? Dlatego, że niektóre rzeczy mnie irytowały. Trudno mi też traktować poważnie wszystkie wywody autora. Np. Abu Ghraib i Guantanamo - co to ma do rzeczy ? Powinien być zachwyt, bo polski autor, ale nie ma. Generalnie popieram jednak kierunek - tzn. pisanie tego typu monografii przez właśnie polskich autorów ! Nie ukrywam, że jak nie lubię matmy, tak tutaj część poświęcona matematyce Majów, podobała mi się. Prostsza niż używana przez nas ? Wydaje mi się oczywiste, że Majowie, zwłaszcza państwa-miasta miały regularne armie. Wiele miast Majów miało ... mury, czy coś w tym stylu ! Sporo o możliwych wpływach Teotihuacanu na Majów. Historia doprowadzona do przełomu I i II tysiąclecia n.e. Mniej więcej. Szkoda, że tak mało jest o życiu codziennym Majów - chociaż podtytuł na to wskazuje (że będzie mało). Pod koniec mamy wywody na temat ofiar z ludzi, nie tylko u Majów. Autor odnosi się np. do Jahwe, domagającego się ofiar z ludzi !? Porusza też sprawę córki Jeftego (przyznaję jest to jeden z trudnych fragmentów Biblii). Na końcu kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć. Może zamiast tego można by zamieścić reprodukcję fragmentu kodeksu Majów, na kredowym papierze. Wiem, że tzw. kodeksy Majów nie rozkładały się jak kodeksy europejskie, czy zwoje tylko jeszcze inaczej. A jednak. A w tekście dodać jakieś np. przekroje lub rysunki np. właśnie fortyfikacji.

Prekolumbijska Ameryka w historycznym ujęciu rzuconym przez naukę.

Ten zakątek świata i jego historia sprzed skolonizowania go (lub też, jak wolą inni, sprzed krwawych czasów przetrzebienia miejscowej ludności w duchu ludobójstwa, prowadzącego prostą drogą ku upadkowi tamtejszej cywilizacji... prawda, jak często w dziejach bywa, leży pośrodku...) budziła od zawsze moją niekłamaną ciekawość. Dokonania Majów w szczególności. Niniejszą pozycją bynajmniej się nie zawiodłem.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Sądzę, że nawet laik w temacie omawianym na kolejnych stronach odnajdzie się w tej lekturze. Andrzej Ulmer rozpoczyna swą opowieść od kilku słów na temat języka Majów, jego pochodzenia i odmian, przechodząc następnie do kwestii pisma, dalej zaś, już bardziej obszernie, omawiając kwestie i znaczenie wojny w życiu Majów, dzieje polityczne ich cywilizacji, bardzo szczegółowo omawiając całe wręcz epoki i dni świetności państwowości tegoż ludu. Na koniec autor snuje, poparte badaniami, rozważania dotyczące przyczyn kryzysu i upadku cywilizacji i świata Majów. W ramach dołączonych do książki aneksów omówiono także temat ofiar z ludzi - w bardzo mądry, dodam, sposób, trzeźwo patrząc na problem i przypominając, że nie dotyczy on tylko cywilizacji pozaeuropejskich, lecz również kolebek naszej cywilizacji, leżących w basenie Morza Śródziemnego. Książka, patrząc od strony merytorycznej, jest bardzo rzeczowa, skrupulatna, a przy tym lekka i przyjemna w odbiorze. To cenne, nie zawsze bowiem książki historyczne potrafią wzbudzić ciekawość, raczej pełne są wymagających skupienia się na treści faktów. Tutaj również faktów nie brak, jednak podane są one czytelnikowi w naprawdę przystępny i zrozumiały sposób.

Jaki obraz wyłania się po lekturze? Złożony... bardzo złożony, po raz kolejny uświadamiający czytającemu, że wysoko rozwinięte cywilizacje powstały nie tylko w dobrze znanych nam obszarach basenu Morza Śródziemnego, czy też Bliskiego bądź Dalekiego Wschodu. Ameryka również ma w tym temacie coś do zaoferowania. Bardzo dużo powiedziałbym. Majowie stworzyli bardzo ciekawą cywilizację o wielu dokonaniach, zbudowaną w dużej mierze na fascynacji cyklem czasu, jego powtarzalnością, dążąc na miarę współczesnych sobie możliwości do rozwoju w każdej płaszczyźnie życia. Pocieszające jest to, że nauka dostarcza wciąż nowych faktów i informacji na omawiane w książce tematy. Sama książka i fakt jej powstania jest tego najlepszym przykładem. Budujące jest również to, że napisana jest ona przez rodzimego autora - badania prowadzone przez naszych uczonych również dokładają, jak widać, cegiełkę do ogólnoświatowego całokształtu wiedzy o Majach. To bardzo dobrze.

Polecam!

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Napoleon V za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Prekolumbijska Ameryka w historycznym ujęciu rzuconym przez naukę.

"Opuszczone miasta porosła dżungla i zahibernowała je na swój sposób. Dzięki temu archeolodzy i epigrafowie wciąż dokonują nowych odkryć, żmudnie odtwarzając zapomnianą historię majańskich królestw."

Do sięgnięcia po książkę skłonił mnie przypadkowo napotkany artykuł, w którym informacje o cywilizacji Majów zawierały wiele aspektów wykraczających poza moją wiedzę. Dlatego zdecydowałam się uzupełnić luki w znajomości tematu i z większą historyczną świadomością podchodzić do pojawiających się, także na łamach prozy fabularnej, wzmianek o dawnych mieszkańcach Mezoameryki. Jak się okazuje, majologia to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź nauki, choć w Polsce stosunkowo młoda.

Książka nie tylko dla badaczy zaangażowanych w poznawanie bogatej kultury przedkolumbijskiej Ameryki, ale również dla osób interesujących się tym zagadnieniem od strony popularnonaukowej, dla czystej przyjemności i satysfakcji zajrzenia w przeszłość, głównie okresu klasycznego, przypadającego na lata 200-900 n.e. Warto zagłębić się w książkę, spojrzeć z uaktualnionej perspektywy na to, co o Majach przekazywano nam w szkołach, a ta publikacja świetnie się do tego nadaje. Autor w bardzo przystępny sposób przedstawia informacje na temat intelektualnych, politycznych i militarnych osiągnięć Majów.

Majańską przygodę rozpoczynamy od ogólnego zapoznania się z rodziną językową Majów, trzydzieści języków podzielonych na sześć grup, wywodzących się od Nab'ee Maya' Tzij - Starożytnego Języka Majów. Rozbudowany system pisma, zagadkowe hieroglify, długo wyczekujące na właściwe rozszyfrowanie przez współczesnych naukowców. Choć zachowały się tylko fragmenty bogatej spuścizny literackiej Majów, to i tak wyłania się z nich obraz narodu przejawiającego znaczącą świadomość historyczną, zafascynowanego upływem czasu i powtarzalnością w otaczającym świecie, a więc pragnącym również odnotować ten fakt. Stąd rozwinięta matematyka z dwudziestkowym systemem liczenia i umiejętnością posługiwania się cyfrą zero, sprzęgnięta z chronologią i astronomią, a do tego oryginalny i precyzyjny kalendarz.

Spoglądamy na wojnę w życiu Majów, organizację armii, uzbrojenie, fortyfikacje, sztuki walki uwarunkowane przez rytualizm, obyczaje społeczne i mistycyzm. Czytamy o ludzkich i rzeczowych trybutach nakładanych na pokonanych, znaczeniu chwytania jeńców i składania ofiar z ludzi. Wiele dowiadujemy się o historii centrów ważnych dla rozwoju cywilizacji Majów. Przypatrujemy się piramidom społecznym, strukturom władzy, insygniom królewskim, które otaczano kultem, osiągnięciom architektonicznym i elementom sztuki. Zagłębiamy się w fascynującą zagadkę opustoszałych miast, poznajemy ciekawe teorie tłumaczące to zjawisko.

Publikacja okazała się wciągającą dawką historii, pasjonującą wędrówką śladami Majów, z bardzo rzetelnym przewodnictwem, intrygującym aneksem dotyczącym tematu składania ofiar z ludzi w odniesieniu do pozostałych kultur stworzonych przez człowieka. Liczne czarno-białe zdjęcia, a także bogata bibliografia zachęcającą do dalszego zgłębiania wiedzy z dziedziny majologii. Książka zapewnia wiele dni przyjemnego zaczytania i zajmującego studiowania.

bookendorfina.pl

• Do kupienia
  • Ameryka Łacińska, Środkowa i Południowa
  • Chcę kupić
  • Fabularne (chcę przeczytać)
  • ♥ Indiańskie ♥