Od starożytności do neohellenizmu. Studia i szkice

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Elevander

Profesor Stefan Zabłocki to postać bardzo ważna dla polskiej powojennej neolatynistyki. Związany był z Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Szczecińskim oraz Uniwersytetem Śląskim – tu założył Katedrę Filologii Klasycznej. Istotną częścią Jego działalności było zaangażowanie w zagraniczne życie naukowe, np. udział w kongresach International Association of Neo-Latin Studies, liczne niemieckojęzyczne publikacje, wykłady na uniwersytetach niemieckich, austriackich i szwedzkich. Głównym założeniem Profesora było przedstawienie piśmiennictwa nowołacińskiego jako literaturę przekraczającą granice narodowe, jednoczącą Europę, pozwalającą poznać wspólne korzenie kulturowe.

Prace Profesora Zabłockiego, głównie te wydane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, do dziś są obecne w dydaktyce uniwersyteckiej.

Na prezentowany tom składają się wydane już wcześniej studia Profesora oraz te jeszcze niepublikowane, napisane przez Niego jako szkice referatów lub wykładów, a opracowane współcześnie przez redaktorów książki.

źródło opisu: http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1094

źródło okładki: http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1094

Elevander | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

S. Zabłocki był jednym z najważniejszych polskich powojennych neolatynistów i w tej pracy zebrane są różne jego teksty dotyczące literatury łacińskiej po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Nie mogło zabraknąć tematu epicedium i bukolik Grzegorza z Sanoka (tym tematom poświęcił Autor już wcześniej ważne monografie). Wprawdzie poszczególne teksty nie są ze sobą powiązane tematycznie, ale ze wszystkich przebija fenomen kulturowy Latinitas, która trwa mimo przemian przez wieki. Jest to szczególnie dobrze widoczne w przypadku omawianych w tym tomie przez Zabłockiego renesansowych humanistów, którzy przekonani o swojej odrębności od średniowiecza i o swoim powracaniu do antyku... kontynuowali po prostu tradycje średniowieczne.

Tomasz Babnis

P.S.
Książka dostępna jest legalnie online pod tym adresem:

S54S | 2016-07-23
Na półkach