Bejbi

Novae Res
2016-06-20
2016-06-20
9788380831926
bejbi hary rosa literatura obyczajowa novae res

Lubię krótkie formy, ale tę skróciłabym do przedstawienia Bejbi, sypiającej ze starym PRL-owskim dinozaurem nastolatki oraz do ostatniego rozdziału. Reszta to tylko chwilami nienudna sentymentalna paplanina, nieumywającego się do Houellebecqa mizogina.

Mnie książka się spodobała.
Nie brakuje w niej odważnych opisów, ale też główny bohater jest bardzo ciekawy. Wprawdzie jego postawa życiowa jest zgoła odmienna od mojej, nie mniej jednak w literaturze powinny znaleźć się i takie postacie. Wówczas to książkę czyta się o wiele lepiej i nie jest nudna.

Mnie książka się spodobała.

Bejbi przeczytałam tak na dobrą sprawę nie bardzo wiedząc, czego się spodziewać po tej lekturze. Z jednej strony miałam nadzieję na to, że będzie to dość lekka opowieść o miłości, z drugiej zaś chciałabym aby nie była to płytka książka. Cóż, płytka na pewno nie jest, ale bez wątpienia określenia łatwa i przyjemna na pewno do niej nie pasują. Przeczytajcie i oceńcie postawę Harego. Z jednej strony szowinista, z drugiej bardzo nieszczęśliwy człowiek...tak ja go odbieram.

Mnie tak na dobrą sprawę po lekturze Bejbi, zrobiło się naprawdę bardzo żal głównego bohatera. Faktycznie można by go określić mianem skończonego drania, nie mniej jednak, przez wprowadzone przez autora książki dygresje, zauważamy także tą przysłowiową drugą stronę medalu. Przy czym widać jak trudne doświadczenia w czasie dzieciństwa mogą negatywnie wpłynąć na psychikę człowieka, który potem wyrasta na właśnie szowinistę.

Muszę powiedzieć, że książka ta totalnie mnie zaskoczyła.
Wprawdzie nie tego się spodziewałam, ale Bejbi jest na pewno wymagającą lekturą, a takie właśnie lubię. Dygresje wprowadzają w całej tej nie do końca szczęśliwej historii Harego ogromny zamęt. Trzeba wracać pamięcią do ostatnio przeczytanych wątków, aby się nie pogubić. To jest w tej lekturze najfajniejsze, zmuszanie czytelnika do stałego skupienia.

Muszę powiedzieć, że książka ta totalnie mnie zaskoczyła.

Książka nie lekka, ale też fajnie się ją czyta. Kreacja głównego bohatera jest nietypowa, bo jednak skończony szowinista dość rzadko jednak pojawia się w utworach literackich. Może właśnie przez to utwór ten tak bardzo mnie zainteresował. Na pewno polecam tą lekturę.

Do książki tej po przeczytaniu recenzji pochodziłam dość sceptycznie. Nie mnie jednak mimo, że miałam jednak nadzieję na dość lekką historię, a okazało się, że mam do czynienia z trudnym facetem, nie zawiodłam się. Dygresje w książce są rewelacyjne. Trzeba się wczytać, maksymalnie skupić, żeby nie zgubić wątku. Generalnie Bejbi bardzo polecam.

Książka bardzo mi się podobała. Wprawdzie zarówno jej tematyka, oscylująca wokół dość nietypowego głównego bohatera jak i seksu, może wydawać się dość trudną, a lektura ciężką, nie mniej jednak sama historia Harego jest bardzo ciekawa. Na pewno dygresje skłaniają do refleksji nad tym, jak trudne dzieciństwo może ukształtować światopogląd mężczyzny. Czyta się świetnie, choć jeżeli ktoś nie chce zbyt dużo myśleć podczas poznawania książki, powinien sięgnąć po coś lżejszego.

Bejbi na pewno mogę określić mianem bardzo dobrej książki. Na pewno też nie jest łatwa, bo w końcu nie ma nic wspólnego z romansem. W zasadzie jak większość osób dodających opinię o tej książce, nie pałam sympatią do głównego bohatera. Nie mniej jednak szowinistów nie brakuje, a ten przynajmniej nie kryje się ze swoimi poglądami. Poza tym uwielbiam ciągle zaskakujące w trakcie czytania dygresje, a tutaj ich na pewno nie brakuje.

• Książki 2016r
  • Audio