Bejbi

Wydawnictwo: Novae Res
9788380831926
NovaeRes

„Bejbi” to historia cynicznego mizogina, który sądzi, że jest Pigmalionem. Hary Rosa snuje nielinearną opowieść, wciągając czytelnika w świat erotycznych fascynacji, literackich dygresji, pseudo historycznych dywagacji i filozoficzno-metafizycznych dociekań. To opowieść o poszukiwaniu samego siebie, przyczyn, które sprawiają, że jest się tym, kim się jest i tam, gdzie się jest. To ironiczna alegoria konsumpcjonizmu podszytego „dyskretnym wdziękiem nihilizmu”. Ta mikro powieść to również zaproszenie do wspólnej zabawy formą i samym aktem komunikacji.
Szczegóły

źródło okładki: novaeres.pl/

Shiosai Tresbellevue | 2017-12-30
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Lubię krótkie formy, ale tę skróciłabym do przedstawienia Bejbi, sypiającej ze starym PRL-owskim dinozaurem nastolatki oraz do ostatniego rozdziału. Reszta to tylko chwilami nienudna sentymentalna paplanina, nieumywającego się do Houellebecqa mizogina.

Joolla | 2016-09-27

Bejbi przeczytałam tak na dobrą sprawę nie bardzo wiedząc, czego się spodziewać po tej lekturze. Z jednej strony miałam nadzieję na to, że będzie to dość lekka opowieść o miłości, z drugiej zaś chciałabym aby nie była to płytka książka. Cóż, płytka na pewno nie jest, ale bez wątpienia określenia łatwa i przyjemna na pewno do niej nie pasują. Przeczytajcie i oceńcie postawę Harego. Z jednej strony szowinista, z drugiej bardzo nieszczęśliwy człowiek...tak ja go odbieram.

karoluni | 2016-08-29

Świetna propozycja dla każdego, kto nie lubi przesłodzonych historii, które zawsze kończą się szczęśliwie. Poznajemy bohatera, w którym nawet najbardziej empatyczny człowiek nie dostrzeże pozytywnych cech. Jednocześnie poprzez liczne dygresje lepiej poznajemy przyczyn jego zachowania. Mimo iż Hary sprawia wrażenie lovelasa, który za nic ma kobiety, tak naprawdę jest bardzo nieszczęśliwym mężczyznom i w pewnym momencie zaczynamy mu nawet współczuć.

Betina | 2016-09-27

Mnie tak na dobrą sprawę po lekturze Bejbi, zrobiło się naprawdę bardzo żal głównego bohatera. Faktycznie można by go określić mianem skończonego drania, nie mniej jednak, przez wprowadzone przez autora książki dygresje, zauważamy także tą przysłowiową drugą stronę medalu. Przy czym widać jak trudne doświadczenia w czasie dzieciństwa mogą negatywnie wpłynąć na psychikę człowieka, który potem wyrasta na właśnie szowinistę.

Deniss | 2016-09-26

Książka nie lekka, ale też fajnie się ją czyta. Kreacja głównego bohatera jest nietypowa, bo jednak skończony szowinista dość rzadko jednak pojawia się w utworach literackich. Może właśnie przez to utwór ten tak bardzo mnie zainteresował. Na pewno polecam tą lekturę.

Carolla | 2016-09-04

Słyszałam, że książka ta została określona najbardziej szowinistyczną pozycją ostatnich lat i wcale się nie dziwię. Bejbi zaskakuje. Człowiek oczekuje lekkiej i przyjemnej lektury na poprawę humoru, ale szybko się okazuje, że otrzymał coś zupełnie innego. Dostajemy do rąk bowiem historię prawie 40-letniego mężczyzny, którego głównym zajęciem jest zdobywanie kolejnych kobiet, a przy tym podchodzi do nich w bardzo przedmiotowy sposób. Ciekawym aspektem powieści są dygresje, stanowiące clue książki, które zmuszają czytelnika do przemyśleń. Moje odczucia w stosunku do Bejbi i Harego są trudne do zdefiniowania. Z jednej strony bowiem szczerze faceta nie lubię, z drugiej zaś jest mi go żal.

Amerylia | 2016-09-04

Idealna książka dla każdego, kto chce poznać świat z perspektywy faceta, będącego typowym szowinistą. Hary- główny bohater uważa się za super amanta, którym jednak w rzeczywistości nie jest. Nie mniej jednak przez dość moim zdaniem trudne dzieciństwo, niejako możemy wytłumaczyć jego zachowanie. Książka obfituje w liczne dygresje i za ich sprawą jest o wiele ciekawsza. Na pewno nie można tej książki polecić nikomu, kto szuka czegoś lekkiego do czytania.

Maritta | 2016-09-25
Przeczytana: 04 września 2016

Powiem szczerze, że mnie książka bardzo się podobała. Nie jest to kolejna głupia historyjka o miłości, czy też związkach nastolatków, których przepełnia szczęście i radość życia. Wręcz przeciwnie. To kawał ciężkiej opowieści o bardzo nieszczęśliwym człowieku, któremu nie brakuje problemów i przez to tworzy taką jakby kreację zimnego drania. Bądź co bądź, ja nawet lubię Harego...choć na pewno ilu czytelników, tyle opinii o nim i o samej Bejbi.

Anetta | 2016-09-12

Tak naprawdę trudno jest mi ocenić tą książkę. Z jednej strony tematyka jest niebanalna, a liczne dygresje sprawiają, że w trakcie czytania trzeba konkretnie wysilić się, aby nie zgubić wątku. Z drugiej zaś główny bohater to na tyle nieprzyjemny gość, że od razu życzy mu się jak najgorzej. Przynajmniej ja tak "miałam". Nie mniej jednak abyście ocenili, musicie dokładnie wgryźć się w temat.

Irenka | 2016-09-26

Do książki tej po przeczytaniu recenzji pochodziłam dość sceptycznie. Nie mnie jednak mimo, że miałam jednak nadzieję na dość lekką historię, a okazało się, że mam do czynienia z trudnym facetem, nie zawiodłam się. Dygresje w książce są rewelacyjne. Trzeba się wczytać, maksymalnie skupić, żeby nie zgubić wątku. Generalnie Bejbi bardzo polecam.