Gwiazdy, które spłonęły

Okładka książki Gwiazdy, które spłonęły Melissa Falcon Field Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Gwiazdy, które spłonęły
Melissa Falcon Field Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura obyczajowa, romans
What Burns Away
Wydawnictwo Kobiece
2017-10-20
2017-10-20
Alicja Laskowska
literatura amerykańska małżeństwo odmiana losu pierwsza miłość relacje rodzinne rozstanie samotność

Przeczytałam kilka stron i poddałam się. Strasznie męczący styl, nie mogłam odnaleźć się w fabule. Szkoda bo opis bardzo mnie zaintrygował.

Te 3 gwiazdki to za ten motyw spalania i mowy o tym że ogień oczyszcza. Po za tym oj ciężko mi się to czytało. Ta książka nie przypadła mi do gustu. Tam tak dużo rzeczy było złych że szkoda czasu na opisywanie tego dzieła. To nie jest książka dla mnie

"Co by było gdyby...?" 🤔

Myślę, że nie raz sobie zadaliście to pytanie. Główna bohaterka (Claire) powieści "Gwiazdy, które spłonęły" zadała sobie to samo pytanie, kiedy rozpoczęła "niewinny" internetowy romans z Dean'em, jej pierwszą miłością sprzed lat.

Claire dla rodziny porzuciła karierę. Jest żoną i matką. Jej życie (jak i cała narracja książki) jest nudne. Autorka książki pokazuje obraz kobiety samotnej w małżeństwie. Kobiety, której potrzebna jest mała iskra, by wzniecić wielki ogień 🔥 "Ogień" to kluczowe hasło w tej książce.

Męczyłam się z tą książką. Zamysł autorki był naprawdę ciekawy. Samotność w związku to częsty przypadek naszych czasów. Dużo słyszy się o zaniedbywaniu drugiej połówki co rodzi konflikty, zdrady czy depresje. Uczucie jakie towarzyszyło mi przy czytaniu tej książki to na pewno współczucie. Niestety narracja książki jest bardzo nudna. A w tej książce tak dużo się przecież dzieje: mamy romans, mamy przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć, w tej przyszłości są relacje z matką. Popełniane są wykroczenia (nie chce spojlerować, chociaż niektórzy się już pewnie domyslają 🤪) W w tej książce jest tyle emocji, ale przez to jak jest prowadzona narracja tego nie da się czytać. Wkrada się chochlik, który chce nas uśpić.

"Co by było gdyby...?" 🤔

Historia mnie nie porwała, nie ma żadnego morału ani za bardzo zakończenia. Ładna okładka to jeszcze nie wszystko…

Książka o młodej matce i żonie, która dla życia rodzinnego poświęciła swoją karierę. Mimo, że kocha syna tęskni za utraconym życiem i dawnym miejscem zamieszkania. Czuje się samotna, gdyż jej mąż- lekarz nieustannie jest w pracy. Kiedy odzywa się do niej jej pierwsza miłość przeszłość powraca do bohaterki. Wraca do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie ulega pokusie i zdradza swojego męża. Dodatkowo na jaw wychodzą fakty z jej przeszłości. Claire ma skłonności do piromani, w przeszłości spaliła auto swojej matki a teraz jako dorosła kobieta za namową kochanka podpala dom w którym spędziła dzieciństwo. Ostatecznie bohaterka wyznaje wszystkie swoje tajemnice mężowi i postanawia zawalczyć o swoje małżeństwo.

Napisana całkiem dobrym językiem, literki były duże, więc książkę czytało się szybko.

Irytowało mnie, że głównie bohaterowie nie są w stanie ze sobą porozmawiać jak dorośli. Claire trzymała w sobie wszystko, zamiast porozmawiać o tym z mężem, który z kolei w ogóle nie zauważał problemu i nie starał się tego naprawić.

Pomysł wydawał mi się początkowo mocno znany, ale autorka poprowadziła go w sposób jakiego się nie spodziewałam, za co ma duży plus. Momentami książka mi się dłużyła, a z kolei te ciekawsze sceny jakoś strasznie szybko się kończyły.

Książka była dobra, ale nie wiem czy warta uwagi, nie żałuje że przeczytałam, ale ten czas mogłam wykorzystać lepiej.

Pomysł wydawał mi się początkowo mocno znany, ale...

Claire jest dobrą żoną i matką, która poświęciła wymarzoną karierę naukową dla rodziny. Jej małżeństwo nie przypomina jednak romantycznej bajki, a monotonia codziennego życia sprawia, że kobieta czuje się zagubiona i samotna.
Pewnego dnia Claire odbiera na Facebooku wiadomość od Deana - swojej pierwszej wielkiej miłości. Wkrótce ulega pokusie internetowego romansu. Kobieta jeszcze nie wie, że uczucie, które stopniowo rozpala w niej ukochany z młodości, będzie miało swoją cenę. Czy Claire posunie się o krok za daleko i zaryzykuje szczęście najbliższych?
Czy niewinny internetowy flirt może zniszczyć przykładną rodzinę?

Facetom nie można ufać ani mówić im wszystkiego.... Ciągle o tym zapominamy... :(

Tragizm postaci jest oczywisty, jednak sposób podania tej historii jest już mniej poruszający.
Spodziewałam się po tej historii czegos więcej, czułam się lekko zawiedziona po jej ukończeniu.

Opowieść o życiu czterdziestoletniej Claire - matce, żonie, córce oraz... czternastoletniej Claire, która przeżywała odejście ukochanej matki do innego mężczyzny. Obarczając winą o wszystko matkę, Claire ucieka w ramiona Deana, starszego od siebie chłopaka przy którym czuje się bezpiecznie. Tylko on zna jej tajemnice. Podczas gdy Claire czuje się samotna w małżeństwie z zapracowanym Milesem i jako matka szesnastomiesięcznego Jonaha - w jej życiu po 20 latach pojawia Dean, a wraz z nim jej tajemnice.
Spokojny i ułożony świat Claire zostaje ponownie naruszony, a ona sama chce się zemścić na przeszłości. Ulega fascynacji Dean'em i zamyka pewien bolesny etap w jej życiu otwierając kolejny, nowy, lecz już nie taki o jakim marzyła...

• 2017
  • 2017