Tokyo Ghoul LN: Codzienność

Tłumaczenie: Michał Sałatkiewicz
Wydawnictwo: Waneko
Tōkyō Gūru: Hibi
seinen, akcja, dramat, okruchy życia
Aya

Ciekawiło cię kiedyś, jak wygląda codzienne życie ghuli i ludzi mających z nimi styczność? Poznać bliżej świat znany z mangi? Jeżeli tak, to nowelka Tokyo Ghoul: Hibi jest zdecydowanie tytułem w sam raz dla Ciebie! Podczas lektury sześciu historii (przedstawiających wydarzenia, których nie ma w mandze) zawartych w tej nowelce dowiecie się (między innymi) jak wyglądało życie Tsukiyamy i Hori w czasach liceum, poznacie tajniki pracy w Anteiku oraz dowiecie się nieco więcej na temat Kazuo Yoshidy.

źródło opisu: Waneko, 2016

źródło okładki: http://waneko.pl

Paulina | 2017-05-27
Przeczytana: 25 maja 2017

Dla większości fanów mang nowelki są lekturą obowiązkową, które mogą uzupełnić wiedzę o danym świecie lub konkretnych postaciach. Dlatego, przynajmniej w moim przypadku, „Tokyo Ghoul: Codzienność”, było pozycją na liście must have. Liczyłam, że znajdę tam kilka smaczków, których w komiksie nie było. Przecież, kto z nas nie lubi takich informacji. Z drugiej strony, czytałam opinię, która nie była temu tytułowi pochlebna, przez co miałam mieszane uczucia. Nie wiedziałam, na co mogę liczyć. I to było w tym wszystkim najgorsze, bo nie ma to, jak towarzyszące obawy, które zniechęcają do czytania.

Tokio, miasto, które ma swoje dwa oblicza. Dzienne należące do ludzi i nocne budzące do życia ghuli.
W dwudziestej dzielnicy, w kawiarni Anteiku, w której zbierają się ghule, nigdy nie jest spokojnie. I nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek się to zmieni. Bohaterowie muszą stawić czoło przeciwnością. Tym błahym, jak i tym poważnym, a stawką jest ich być albo nie być.
Dzisiaj pod lupę...

aAtlanta | 2016-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016, Manga
Przeczytana: 16 lipca 2016

Light novel wydana przez Waneko z serii Tokyo Ghoul’a.
Jednym zdaniem porażka. Jestem kompletnie zawiedziona. Nie tego się spodziewałam. Autor opowiada nam o osobach, których nie znaliśmy. Wplata tam kilka ciekawych osób w jedno opowiadanie. Brawo. Szkoda kasy. Nie polecam.

Suza | 2016-11-13
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

"Tokyo Ghoul: Codzienność" to zbiór opowiadań z życia ghuli oraz tych, którzy - nawet nieświadomie - się z nimi zadają. Aby sięgnąć po tę light novel nie trzeba znać całej głównej serii, jednak pewna wiedza o postaciach i wydarzeniach z mangi (czy też z anime), pomimo znajdującego się na początku spisu bohaterów, byłaby bardzo pomocna. Opowiadania nie są długie, żadne z nich nie przekracza pięćdziesięciu stron, a biorąc do tego pod uwagę format nowelki, czyta się je bardzo szybko.

Pierwsze z opowiadań, "Biblia", obejmuje pewien czas przed i po tym, jak Kaneki stał się ghulem, a naszym narratorem jest tu Hide. Chłopak, zaczepiony przez dwójkę studentów z Okultystycznego Koła Naukowego, którzy zaczynają wypytywać go o nawyki żywieniowe przyjaciela, postanawia pomóc im w badaniach i tym samym dowieść, że Kaneki ghulem nie jest. "Bentou" na przykładzie Touki i Yoriko pokazuje, jak ciężkie dla...

Alien | 2017-01-15

Po Tokyo Ghoul: Codzienność sięgnąłem z sympatii do mangi i anime. Książeczka jest zbiorem krótkich opowiadań opisujących nam życie ghouli wśród ludzi. Przewijają się tam postacie z mangi – to oczywiste – jednak, jeżeli nie czytaliście jej czy nie oglądaliście anime, nie sądzę aby to było poważną przeszkodą, żeby darować sobie przeczytanie tych opowiadań. Bardzo fajną sprawą jest to, że mamy, po spisie treści krótkie opisy bohaterów, co może okazać się pomocne dla tych którzy nie mieli styczności z serią Tokyo Ghoul. Poza tym, są to opowiadania – dokładnie sześć – więc czyta się szybko, a jeśli chcecie przeczytać coś właśnie na szybko i niezobowiązująco to Tokyo Ghoul: Codzienność jest właśnie taką książką.
Tak więc: sześć opowiadań.
Pierwsze z nich pod tytułem Biblia opowiada o jednym z głównych bohaterów mangi – Ken Kaneki oraz jego najlepszym przyjacielu – Hideyoshi „Hide” Nagachika. Jenak w tym opowiadaniu historię opisuje nam właśnie Hide. Akcja toczy się przed wypadkiem...

MattSilva | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Warto zaznaczyć już na samym wstępie, że tytuł ten jest TYLKO uzupełnieniem serii Tokyo Ghoul, wydawanej przez wydawnictwo Waneko.

Jak wskazuje podtytuł (Codzienność, gwoli przypomnienia :)), czytelnik nie uświadczy tutaj szybkiej, wartkiej akcji, dużej ilości zaskakujących zwrotów wydarzeń lub podobnych elementów, które są domeną samej mangi.

Tutaj, poprzez krótkie, luźno powiązane ze sobą historyjki, mamy okazję dowiedzieć się czegoś więcej o niektórych bohaterach - wydarzeniach z ich przeszłości, światopoglądzie czy naturalnym, codziennym "rytuale" bycia, wraz z wszystkimi jego zaletami oraz wadami.

Całość napisano w bardzo prosty, przystępny sposób, a dzięki uzupełniającym tekst ilustracjom (prostym, aczkolwiek klimatycznym, z drobnymi wyjątkami), jest to lektura na jeden, góra dwa wieczory. Sceny walki mogą wydawać się ślamazarne, lecz rekompensuje je lekkie poczucie humoru, całkiem przyzwoicie napisane dialogi oraz dreszczyk emocji, towarzyszący niektórym...

Hibou | 2017-04-24
wasiek | 2017-03-25