z historią i Moskwą w tle. Polska a Izrael 1944a1968

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

Tematem książki jest stanowisko Polski wobec idei utworzenia państwa żydowskiego (1944&ndash,1947) oraz wobec Izraela (1948&ndash,1967/1968). Autorka przedstawia nie tylko historię stosunków dyplomatycznych, gospodarczych czy kulturalnych, ale także powiązania polityki wobec polskich Żydów z działaniami dotyczącymi Izraela. Przygląda się na izraelskim przykładzie, w jakim stopniu polityka zagraniczna powojennej Polski uzależniona była od polityki radzieckiej. Opisuje zarówno postawy ludności żydowskiej w Polsce i jej reprezentantów, jak i stosunek Polaków do państwa żydowskiego.

wid1986 | 2011-12-29
agacior | 2013-12-31