Baronowa Blixen

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Wydawnictwo: Czytelnik
Baronne Blixen
Tania

Baronowa Blixen opowiada o słynnej duńskiej pisarce Karen Blixen (1885–1962). Opowiada w fascynujący i nietypowy sposób. Autorka, francuska dziennikarka i pisarka Dominique de Saint Pern, określiła książkę terminem „powieść”. Ta szczególna powieść biograficzna ma jako narratorkę Clarę Selborn (1916–2008), wieloletnią sekretarkę Blixen. Sama Karen Blixen, znana przede wszystkim ze sfilmowanej powieści Pożegnanie z Afryką (1937, film 1985) i również sfilmowanego (1987) opowiadania Uczta Babette, była osobowością niezwykłą, trudną, a zarazem heroiczną. Na fabułę niniejszej powieści składa się rekonstrukcja jej życia, dawny i dzisiejszy obraz miejsc, w których przebywała: prowadzonej przez nią w latach 20. XX wieku plantacji w Kenii i ojczystej Kopenhagi, gdzie pisała pod pseudonimem, a w ostatnim roku życia była bliska otrzymania Nagrody Nobla. Fabularyzowana opowieść o życiu Blixen włożona w usta Clary Selborn ukazuje pisarkę w najważniejszych momentach jej życia, zwłaszcza gdy po powrocie z Afryki rozwija działalność literacką. W tej fabularyzowanej biografii prawie wszystkie postacie są autentyczne, łącznie z Meryl Streep na planie filmu, a fakty, ujęte w fascynującą opowieść, stanowią wynik rzetelnych badań autorki i jej wywiadów z żyjącymi jeszcze świadkami wydarzeń.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=489

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=489

Wszystko co bym chciała powiedzieć o tej książce, zawiera już nota od wydawcy. Rzadko kiedy wydawnictwo tak sensownie pisze o treści, z którą będziemy mieli do czynienia czytając.
Od siebie dodam, że ciekawie książka jest skonstruowana, bo najpierw wciąga - zwabia nas w czytanie postać Meryl Streep, by za chwilę płynnie przejść do Pożegnania z Afryką i samej Karen Blixen. Bardzo przyjemnym łącznikiem w tej opowieści jest autorka Dominique de Saint Pern, która ani przez moment nie wychyla się jako ktoś ważniejszy niż Baronowa Blixen. Mając na uwadze moje wcześniejsze doświadczenie z Czechowem i podążającym za jego śladem Leonidem Bieżynem, który sam próbuje być jak Czechow, to tu, pani Dominique jest ledwie cieniem rysującym postać pisarki. To jest ładne.