Siedem kryształowych kul

Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Cykl: Przygody TinTina (tom 13)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Tintin: Les 7 boules de cristal
komiksy

Z Peru powraca ekspedycja archeologiczna, która odkryła w Andach grobowiec Inki, Rascara Capaca. Po przybyciu do Europy siedmiu uczestników wyprawy zapada po kolei w tajemniczą śpiączkę, a jedyną wskazówką do rozwiązania tej zagadki są znalezione przy każdym z nich odłamki kryształu. Zaintrygowani Tintin, kapitan Baryłka i profesor Lakmus odwiedzają ostatniego członka ekspedycji – profesora Bergamota, który jest szkolnym kolegą Lakmusa. Z domu Bergamota znika skrupulatnie strzeżona przez policjantów mumia Rascara Capaca, a wraz z nią także profesor Lakmus. Tintin kapitan Baryłka pragną rozwiązać zagadkę klątwy inkaskiej mumii oraz czym prędzej odnaleźć zaginionego przyjaciela. Udają się więc statkiem w daleką podróż do ojczyzny Inków. Okazuje się, że w Ameryce Południowej żyją nie tylko niebezpieczni Indianie, ale też straszliwe kondory i bardzo złośliwe lamy.
Komiks Siedem kryształowych kul powstawał podczas II wojny światowej. W Belgii pod niemiecką okupacją Hergé nie zdecydował się na polityczne aluzje, od których nie stronił w Błękitnym lotosie, Pękniętym uchu i Berle Ottokara. Wątek starożytnej klątwy był natomiast inspirowany śmiercią członków wyprawy Howarda Cartera, którzy odkryli grób Tutanchamona, a następnie zmarli w niewyjaśnionych okolicznościach.

źródło opisu: Egmont 2016

źródło okładki: http://sklep.egmont.pl