Dzieje gospodarcze i społeczne Imperium Osmańskiego

Seria: Historiai
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
An Economic and Social History of the Ottoman Empire, 1300–1914
historyczna

Imperium osmańskie było jednym z największych imperiów czasów nowożytnych, zajmującym obszar rozciągający się od peryferii Węgier po wybrzeże Afryki Północnej. Książka ta przedstawia bogatą w szczegóły opowieść o dziejach społecznych i gospodarczych państwa Osmanów, od jego narodzin około roku 1300 do przedednia jego rozpadu podczas I wojny światowej. W czterech częściach o układzie chronologicznym, napisanych przez wybitne autorytety w swoich dziedzinach, prezentowane są i analizowane przeobrażenia w zaludnieniu, handlu, transporcie, wytwórczości, strukturze władania ziemią i gospodarce, aneks zaś daje przegląd dziejów monetarnych w omawianym okresie. Rozległa perspektywa i całościowość ujęcia czynią tę książkę niezbędną do zrozumienia współczesnej historii zarówno Bliskiego Wschodu, jak i Bałkanów epoki poradzieckiej.HALIL INALCIK w latach 1943-1972 był profesorem historii na Uniwersytecie Ankarskim oraz jest emerytowanym profesorem historii na Uniwersytecie Chicago. W chwili obecnej jest profesorem historii na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze. Autor wielu publikacji, takich jak Imperium osmańskie: epoka klasyczna 1300-1600 (Kraków 2006) oraz Studies in Ottoman Social and Economic History (London 1985).DONALD QUATAERT jest profesorem historii na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Binghamton. Wydał m.in. Social Disintegration and Popular Resistance in the Ottoman Empire, 1882-1908 (New York 1983) oraz Ottoman Manufacturing in the Age of Industrial Revolution (Cambridge 1993).

KRCK | 2016-11-26
Maquarella | 2016-05-26