Thor Gromowładny: Bogobójca

Tłumaczenie: Marceli Szpak
Cykl: Thor Gromowładny (tom 1) | Seria: Marvel NOW!
Wydawnictwo: Egmont Polska
Thor: God of Thunder Volume 1: The God Butcher
Marvel, Thor
komiksy
Bastard

Premierowy tom świetnej serii o Marvelowskim bogu. Thor przez dekady swej komiksowej kariery pojawiał się w najróżniejszych opowieściach. W tym komiksie Jason Aaron zabiera nas w podróż poprzez wiele światów i wymiarów czasu (przeszłość, teraźniejszość, przyszłość) i to wszystko jeszcze zamyka w oryginalnej kryminalnej fabule. To komiks jakiego dotąd nie było. Twórcami opowieści są popularny...

Twórcami opowieści są popularny scenarzysta Jason Aaron (Skalp, Ludzie gniewu, Star Wars, Wolverine i X-Men) i urodzony w Chorwacji rysownik Esad Ribic (Loki, Silver Surfer: Requiem, Secret Wars).

źródło opisu: Egmont 2016

źródło okładki: Egmont

Yousta | 2019-06-24
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Każdy fan tego tematu powinien przeczytać, ale dla mnie trudna przez retrospekcje i podróże w czasie.

Aleška Satakieli | 2019-05-04
Przeczytana: 04 maja 2019

Bardzo dobry komiks opatrzony rewelacyjnymi rysunkami. W ogóle to Thor w takich mroczniejszych i bardziej krwawych historiach przemawia do mnie o wiele bardziej niż nadmiernie śmieszkujący odpowiednik filmowy. Czyta się jednym tchem, choć skupienia wymaga spojrzenie na wydarzenia z różnych perspektyw czasowych.

NieZnamSięToSięWypow | 2018-12-13
Przeczytana: 03 września 2018

Pierwotnie opublikowana w Thor: God of Thunder #1-5 wielowątkowa opowieść, zahacza o trzy linie czasowe, ale będące wynikiem knowań jednego wroga. Śledzimy czasy obecne, kiedy Thor, naznaczony przez młot Mjolnira, przemierza kosmos, pomagając swoim wyznawcom, w tym ludności na planecie Indigarr. Niestety dobry uczynek ściąga na niego nie lada kłopoty, szybko bowiem wpada na trop przerażającej zbrodni, zabójstwa bóstw Indigarru. Jak się później okazuje, to początek krwawej ścieżki pewnego bogobójcy, którego Thor miał już okazję spotkać w młodości na Ziemi.

Janson Aaron bardzo dobrze łączy wątki, pomimo że wydarzenia zostały rozbite na trzy nierównoległe linie czasowe. Śledzimy bowiem sceny z przeszłości, które znajdują kontynuację w teraźniejszości i zakończenie w przeszłości. W pierwsze tempo, można mieć wrażenie, że powieść będzie dość pogmatwana, ale to tylko “zasługa” odstraszającego blurbu. Pomimo przeskoków czasowych scenarzysta bardzo spójnie wprowadza w wątek jednego z...

Emes | 2018-09-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Ładne rysunki, ciekawy pomysł i... fabuła godna nieskrępowanych pomysłów ucznia podstawówki bawiącego się w świetlicy figurkami akcji. Serio ja rozumiem, że u wielu ludzi Marvel czy DC ma taryfę ulgową ale to jest aż śmieszne (ja sam z siebie lubię pulpę i nie skreślam takich rzeczy z miejsca). Do tego tom wydaje się hmm odpowiednikiem otwierającej gry cutscenki. Po lekturze wiemy tyle samo co po przeczytaniu tekstu z tyłu okładki. Plus w tej najstarszej linii czasu jest czcionka, która bardzo utrudniała (przynajmniej mi) czytanie tych kilku dymków. Jestem bardzo ciekawy jakie są te gorsze tytuły z marvel now! skoro ten pojawia się jako jeden z najlepszych.

Kuba | 2018-08-29
Przeczytana: 21 grudnia 2018

za drugim czytaniem jest jeszcze lepsza

Hari_Seldon | 2018-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 listopada 2017

Początek nowej serii z udziałem marvelowskiej wersji skandynawskiego Boga Gromów. Podczas pobytu na innej planecie główny bohater odkrywa, że tamtejsi bogowie zostali zamordowani. Okazuj się, że jest część zbrodni, sięgających jeszcze przeszłości bohatera.

Seria opowiadana jest poprzez trzy warstwy czasowe – poza współczesnym Thorem obserwujemy tu również młodego Thora w przeszłości, który był wówczas jeszcze niegodny swojego młota; a także starego Thora w przyszłości, który najwidoczniej został władcą opustoszałego Asgardu. Każda z tych inkarnacji boga gromów ma trochę inną osobowość, a historie są umieszczone w różnych realiach. Szczególnie podobała mi się przeszłość ukazująca mentalność ludzi z IX w.n.e. bez specjalnej cenzury, ale dalej przedstawionych jako osoby niepozbawione honoru i wierne swoim bogom. Ciekawa jest też postapokaliptyczna wizja przyszłości wypełniona walką skazaną na porażkę. Z kolei współczesność to coś w rodzaju śledztwa, gdzie powoli otrzymujemy kolejne...

panna_lovegood | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

To mój pierwszy komiks o Thorze, a bohater już staje przeciwko rywalowi, z którym żaden bóg nie może się mierzyć - czuję się rzucona na zbyt głęboką wodę. Chociaż historia, prowadzona trochę w stylu kryminału, jest wciągająca, to jednak nie wiem czy po tym zostaję fanką Thora. Na pewno jednak sięgnę po kolejną część, bo mroczny plan Gorra Bogobójcy to fabularna perła i muszę wiedzieć, co się stanie.

PolishPopkulturę | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Ocena dla tomów 1 oraz 2, bo to zamknięty storyarc jest i nie da się tych albumów czytać oddzielnie. / Jeśli to jest jeden z najlepszych tytułów z linii Marvel Now, to ja się boję sięgnąć po te gorsze. Pomysł wyjściowy jest rewelacyjny, ale sama obecność superbohaterów spłyca to wszystko do niemożliwości. Gdyby Aaron ograniczył mordobicie do minimum, a dodał więcej filozofowania, wyszłoby z tego prawdziwe arcydzieło.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Krystian | 2016-12-20

Mroczny, jak by nie superbohaterski.
Inne spojrzenie na Thora i polski akcent w samym komiksie :)

piotr | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Rysunki są świetne fabuła obiecująca, ale komiks jest bardzo brutalny.