Indie. Trzy na godzinę

Wydawnictwo: Pascal
Indie
LubimyCzytać

Nie mogę zapomnieć dziewczyny, którą poznałam w biednej wiosce niedaleko Delhi. W dwa lata po bardzo brutalnym gwałcie mieszka drzwi w drzwi z gwałcicielem będącym cały czas na wolności. A on codziennie śmieje się jej w oczy. Anna Dereszowska Wstrząsające historie dziewczyn, które nie zawiniły, a poniosły karę. Indie to kraj kontrastów. Z jednej strony...

Nie mogę zapomnieć dziewczyny, którą poznałam w biednej wiosce niedaleko
Delhi. W dwa lata po bardzo brutalnym gwałcie mieszka drzwi w drzwi z
gwałcicielem będącym cały czas na wolności. A on codziennie śmieje się
jej w oczy. Anna Dereszowska Wstrząsające historie
dziewczyn, które nie zawiniły, a poniosły karę. Indie to kraj
kontrastów. Z jednej strony bogactwo, z drugiej niesamowita bieda.
Kobieta jest traktowana jak istota niższej kategorii i bardzo często
doświadcza przemocy seksualnej. Ofiarami gwałtów są Hinduski i
przybywające z różnych stron świata turystki – dorosłe kobiety,
nastolatki, małe dziewczynki. Gwałty zdarzają się w biały dzień. Na
ulicy, w kinie, w autobusie. Gwałciciel nie ponosi winy. Według mężczyzn
zawsze winna jest kobieta: jej wygląd, strój, zachowanie. I właśnie
dlatego trzeba o tym mówić, trzeba działać! Książka Indie. Trzy na
godzinę powstała na podstawie obsypanego nagrodami filmu dokumentalnego
w reżyserii Małgorzaty Łupiny. Szeroko omawia szokujący problem gwałtów
w Indiach. Wyznania ofiar zestawia z opiniami polityków, stróżów prawa i
adwokatów, którzy broniąc oprawców, obciążają winą ofiary. Aby poprawić
los kobiet w Indiach, potrzebne są głosy sprzeciwu wobec bezprawia. Ta
książka jest kolejnym z nich.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Madi | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Indie!!!
Kraj uwodzący swoją kulturą , klimatem,kolorowymi strojami i egzotycznymi potrawami.
Kraj kontrastów ,gdzie niewyobrażalna bieda miesza się z obłędnym bogactwem.
Kraj ,który nie jeden chciałby poznać i zobaczyć własnymi oczami .
A jednak?
Kraj,w którym kobieta jest nikim.
Aborcje dziewczynek,morderstwa noworodków,gwałty już na 4-5 letnich dziewczynkach ,to jest w Indiach chleb powszechny.
Książka bardzo mną wstrząsnęła i poruszyła.
Czytałam dużo książek o kobietach z krajów arabskich ,gdzie są pomiatane,bite,gwałcone i nie spodziewałam się ,że w Indiach los kobiet jest taki sam ,a nawet powiedziałabym ,że gorszy.
Jednym z moich podróżniczych marzeń jest właśnie odwiedzić Indie ,ale po przeczytaniu tego reportażu mam co do tego wyjazdu mieszane uczucia.

Sargento_Garcia | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, Od znajomych
Przeczytana: 24 maja 2017

Zakładałem że poruszony w książce temat będzie ciężki, nie wiedziałem jednak że aż tak mnie sponiewiera!

Literalny | 2015-12-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Przedświąteczny harmider trwa. Bombki, prezenty, choinka. Przyznam się bez bicia - za chwilę brutalnie wyciągnę Was z tego wspaniałego nastroju. Ale nie boję się - bo tak trzeba,

Kiedy my, kobiety można rzec, europejskie, robimy sobie co chcemy, w Indiach skrywają się po kątach i starają się być niewidzialne. Z trwogą patrzą na zegar zbliżający się do godziny 20. Zaraz zmrok, one są same. Modlą się, by bezpiecznie wrócić do domu. Co takiego groźnego na nich czeka?

Mężczyźni.

"W Indiach co dwadzieścia minut jest gwałcona kobieta". / str 13

W tym pięknym kraju codziennie rozgrywa się dramat. Mężczyźni są jak dzikie zwierzęta. Nie potrafią się powstrzymać. Nie ma mowy o spokojnym przejechaniu metrem od przystanku do przystanku. Zaczną obmacywać, ocierać się....Obrzydlistwo. W ciemnych zaułkach gwałcą. I nie tylko tam. Na wsiach kobiety nie mogły spokojnie załatwić swoich potrzeb fizjologicznych. Mężczyźni korzystali z okazji. W miastach, gdy wychodziły z centrum handlowego. Zadają...

Klaudyna | 2016-01-11
Na półkach: Przeczytane, Recenzje, 2015, Posiadam
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Są takie książki, które wciskają w fotel. Jedną z nich jest dla mnie zdecydowanie Indie. Trzy na godzinę Joanny Nowickiej. Tekst ten powstał na podstawie dokumentu o tym samym tytule.

Indie to kraj kontrastów, w którym olbrzymie bogactwo miesza się ze straszną biedą; gdzie postęp i technologia występują obok zacofania i ciemnej kultury. Przeczytanie książki Indie. Trzy na godzinę było dla mnie jednocześnie bardzo ważne jak i trudne. To mordercza wyprawa przez temat gwałtów, prawa i pozycji społecznej kobiet.

Tytuł powyższej książki jest jak dla mnie bardzo mylący. Myślałam, że będzie to lektura o samych gwałtach, być może o zmuszaniu do prostytucji. Nie dostałam tego. Książka ta porusza kwestię kobiet i ich pozycji społecznej w Indiach, a jest ona nikła, blada, praktycznie zerowa. To mężczyźni rządzą tym krajem, mają prawa i pierwszeństwo. To im się wierzy, a płeć piękna to tylko przedmiot, który ma się dostosować. Niniejsza pozycja boli. Boli człowieka, który żyje w bardziej...

Monika | 2017-06-12
Przeczytana: 20 maja 2017

Usiądźcie na chwilę, sięgnijcie po tę książkę i przeczytajcie ją ze zrozumieniem.
A potem zwyczajnie cieszcie się krajem, w jakim przyszło nam żyć!

Ev_leena | 2016-10-08
Przeczytana: 24 września 2016

Po przeczytaniu powyższej książki, usiadłam, zamknęłam oczy i musiałam się zastanowić od czego zacząć. Mocny koktajl emocji, jakie niesie książka, wymaga chwili refleksji. Pokazuje Indie obdarte z baśniowej otoczki, widzimy je od tej mrocznej strony. Jeśli czyjeś wyobrażenie o Indiach, ma podparcie np w bollywood, to może się rozczarować. To tylko fragment mozaiki. Ciesze się, że poznałam tą książkę. Trzeba być przygotowanym na to, co przeczytamy. To, o czym traktuje, często przechodzi ludzkie pojęcie, nie tylko dla nas Europejczyków, ale generalnie dla człowieczeństwa. Pozwala nam odnaleźć odpowiedź na wiele pytań, na które ciężko znaleźć odpowiedź. Jednak autorom książki udaje się to. Widać jaki ogrom pracy i serca włożyli, nie kryją jak było ciężko momentami, zwłaszcza w chwilach stawania twarzą w twarz z ludzka tragedią Możemy odczuć każdą emocję, ból. Z jednej strony czyta się szybko, krótkie rozdziały, konkretnie napisane, masa zdjęć. Jednak kiedy oczy otwierają się coraz...

AnnaM | 2016-01-17
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Ludzie mają różne historie do opowiedzenia. Czytałam już o wielkich tego świata, o ludziach z pasjami, o tych, którzy mnie inspirują do codziennej walki o siebie. Świat jest zupełnie inny niż ten serwowany nam przez kolorową telewizję, gdzie na kanałach tematycznych możemy oglądać celebrytów i ich problemy związane z kupnem torebki. Inny niż w stacjach pokazujących coraz to głupsze reality-show. Filmy proponowane przez telewizję w paśmie wieczornym często robią nam wodę z mózgu. Wartościowe programy nadawane są późno w nocy, kiedy to oglądalność jest praktycznie zerowa. A podróże? W większości ludzie wolą smażyć się na plażach egzotycznych wysp, podziwiać piramidy, zwiedzać buddyjskie świątynie, gdy tymczasem obok giną ludzie, dzieci są sprzedawane, a uchodźcy odgradzani od turystów wielkimi murami... Podobnie jest z książkami, bo przecież dobrze sprzedaje się Gray i podobne mu "arcydzieła", z których niestety ludzie czerpią wiedzę o świecie i kształtują swoją wrażliwość.

A jak...

malineczka74 | 2016-01-08
Przeczytana: 03 stycznia 2016

W piekle gwałtu

Powszechnie wiadomo, że kobiety nie mają słodko w krajach muzułmańskich. Są one tam podległe woli mężczyzn, mają ograniczone prawa, są traktowane gorzej niż Europejki na Starym Kontynencie. Ale czy świat i opinie publiczna ma wiedzę i świadomość o piekle kobiet w Indiach? Sama nie za bardzo miałam pojęcie o sytuacji Indyjek w ich ojczyźnie. Indie kojarzyłam jako kraj piękny, kolorowy, biedny, ludny, warty odwiedzenia, ciekawy kulturowo, ale nie wiedziałam, że kobietom od dziecka żyje się tam tak źle.

W Indiach nie cieszy się z narodzin córki. Wiele kobiet decyduje się na aborcję, gdy nie spodziewa się syna. Małe dziewczynki- noworodki są często uśmiercane po przyjściu na świat. Nastolatki, nawet małe dziewczynki, kobiety są często gwałcone, a sprawcom gwałtu ich haniebny czyn uchodzi bezkarnie. Fikcja? Scenariusz brutalnego filmu? Nie, samo życie. Życie, które bywa horrorem, a które przedstawiła w filmie i opisała w książce Małgorzata Łupina.

To niewiarygodne,...

rudarecenzuje | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Co dwadzieścia minut w Indiach gwałcona jest kobieta. Napaści stają się coraz bardziej brutalne i okrutne. Czy można temu zapobiec? Dlaczego do gwałtów dochodzi tak często?

Gwałt to jedno z tych zjawisk, o których można mówić dużo i często, ale i tak ich natura nie zostanie nigdy zrozumiana i wyjaśniona. W Indiach dochodzi do niego o wiele częściej niż w innych częściach świata. Autorki tej publikacji próbują przybliżyć nam kwestie popychające mężczyzn do tego okropnego czynu.

Wielokrotnie opowieść ta przejmowała mnie smutkiem, poczuciem niesprawiedliwości, złością. Czasami też w trakcie lektury szkliły mi się oczy. Bo ja tak można? Jakim prawem niszczy się życie kobiet w ten sposób? Co jednak zabolało mnie najbardziej? Świadomość, że za gwałt obwinia się kobiety.

Bo wychodzą same po zmroku…

Bo nieodpowiednio się ubierają…

Bo mężczyznom brakuje partnerek…

„To one prowokują mężczyzn. Gdyby gwałt przytrafił się mojej córce, osobiście oblałbym ją benzyną i podpalił”.

Los...

eR_ | 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Indie to kraj pełen kontrastów. Olbrzymia powierzchnia, zamieszkana przez ogromne rzesze ludzi. Nieprzebrane bogactwo styka się tu ze skrajną biedą, a nowoczesność z pełnymi zabobonów praktykami. Kobiety, a przynajmniej większość z nich, są tu traktowane przedmiotowo i nie mają żadnych, absolutnie żadnych praw. Powszechną praktyką są gwałty, na niewinnych niewiastach.
Nie chodzi tylko, o jakieś pojedyncze przypadki, ale nagminne działania, zdarzające się nawet w biały dzień. Absolutnie nikt na to nie reaguje. Dorosłe kobiety, nastolatki, małe dziewczynki – nie ma znaczenia. Nawet, napływające z całego świata turystki, muszą mieć się na baczności. Według prawa, gwałciciel, nigdy nie jest winny. To kobieta prowokuje swoim strojem, zachowaniem, czy wyglądem.

Książka „Indie. Trzy na godzinę”, powstała na podstawie filmu dokumentalnego w reżyserii Małgorzaty Łupiny. W tej relacji zawarte są wstrząsające opowieści, kobiet, który doświadczyły tego uwłaczającego doświadczenia ze strony...