Księgi wyznaniowe Kościoła luterańskiego

Augustana
2011-01-01
2011-01-01
religia wiara teologia luteranizm

Księgi wyznaniowe Kościoła luterańskiego to monumentalne kompendium teologii luterańskiej, a także pewien pomnik ich tradycji, czy wręcz całej tradycji protestanckiej. W zasadzie jest to kilka pism połączonych w jedną księgę - Katechizmy Marcina Lutra i jego Artykuły Szmalkaldzkie, a także Konfesja Augsburska, Obrona tejże i Traktat o o władzy i prymacie papieża Filipa Melanchtona. Ostatnim pismem, wydanym później, przez następców Lutra, jest Formuła Zgody, która rozwiązuje błędy powstałe przy okazji polemiki z anabaptystami, filipistami (liberalna frakcja Melanchtona) i kalwinistami (m.in. kwestia predestynacji czy duchowej obecności Chrystusa w Wieczerzy Pańskiej).

Co można powiedzieć o tych wszystkich pismach? Katechizmy - mały i duży z pewnością są krótkimi i celnymi wykładami wiary, głównie skupionej wokół zrozumienia Dziesięciu Przykazań, Składu Apostolskiego i Ojcze Nasz. Są to pisma kierowane raczej do zwyczajnych wiernych. Konfesja, Obrona, Artykuły i Formuła to wykłady teologii, nierzadko polemiczne - mniej lub bardziej. Odczuwalna jest różnica między radykalnym i nieprzebierającym w słowach Lutrem, a subtelnym i ugodowym Melanchtonem. Obaj jednak z pewnością zasługują na miano ojców tradycji protestanckiej.

Co ciekawe, Księgi wyznaniowe Kościoła Luterańskiego (zwane też jako Księga Zgody) okazały się dla luteranizmu pomnikiem trwałym - luteranizm nie podzielił się aż do współczesności, a ich pisma wyznaniowe wciąż są obowiązujące w wykładzie wiary. W innym świetle pokazana jest tutaj również kwestia odrzucenia przez protestantów tradycji na rzecz wyłącznego Sola Scriptura. Owszem, Sola Scriptura pozostaje zasadą nadrzędną, ale jeśli tradycja nie jest z nią sprzeczna, to jest podtrzymana. W Księgach często zresztą są cytowani autorzy starożytni, zwłaszcza Augustyn, Ambroży lub Cyprian, na końcu natomiast są podane trzy starożytne wyznania wiary - Skład Apostolski, Wyznanie Nicejskie i Wyznanie Atanazjańskie (mniej znane, jego domniemanym autorem był Atanazy, stąd jego ranga, w rzeczywistości jest to wyznanie starogalijskie z początków średniowiecza).

Na końcu można w zasadzie napisać jedno - jeśli naprawdę chce się poznać luteranizm czy korzenie protestantyzmu, to trzeba tutaj zajrzeć i wnikliwie czytać. Każda księga ma też swój wstęp, który ułatwia lekturę. Na końcu natomiast może się okazać, że wcale nie ma tutaj takich strasznych herezji jak to się wydaje :)

• @na raz - b
  • Religia