Ludzie na moście

Wydawnictwo: Znak
literatura polska
poezja
Ag2S

Wisława Szymborska długo kazała wyczekiwać czytelnikom na następną książkę – każda stawała się wydarzeniem, na które warto było czekać. Tomik Ludzie na moście ukazał się w dziesięć lat po Wielkiej liczbie (1976). Mimo że – jak prawie zawsze – wierszy było niewiele (tu zaledwie 22), większość z nich weszła na stałe do kanonu polskiej poezji (O śmierci bez przesady, Do arki, Jarmark cudów, Głos w sprawie pornografii). Powstawały one w okresie szczególnym – narastania w Polsce ducha oporu wobec zniewolenia przez totalitarne państwo, stanu wojennego i ponurych lat 80. – czasu „normalizacji” i znijaczenia życia zbiorowego.

W wierszach Szymborskiej (uhonorowanej za Ludzi na moście nagrodą podziemnej Solidarności) oczywiście próżno by szukać bezpośrednich odniesień do rzeczywistości politycznej – choć jak pisze w głośnym wierszu Dzieci epoki: „Chcesz czy nie chcesz, (…) O czym mówisz, ma rezonans, / o czym milczysz, ma wymowę / tak czy owak polityczną”.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,8064,Ludzie-na-moscie

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,8064,Ludzie-na-moscie

Radek01 | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Piekna i troche nierówna, ale kilka wierszy zostake na zawsze...

Adrian Tync | 2017-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2017

„Ludzie na moście” to 22 wiersze, z których co najmniej kilka to całkiem dobre kawałki, jak np. „Trema” (zaoranie nadętego podejścia do poezji), „Tortury” (wspaniały obraz natury ciała), czy „Pisanie życiorysu”. Generalnie przyjemna lektura, nawet słabsze utwory są do zaakceptowania. Mankamentem niektórych tekstów jest jednak ich jednoznaczność – mam na myśli, że mówią one same na tyle dużo, że czytelnikowi niewiele zostaje miejsca na dopowiedzenie czegoś, ale pewnie niektórzy lubią taką właśnie poezję ;)

rokita49 Boruta | 2016-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Smakuję obecnie listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza i udało mi się wypożyczyć z biblioteki dwa tomiki wierszy p.Wisławy.Tyle w nich pięknych wierszy.Tytułowy "Ludzie na moście" -Dziwna planeta i dziwni na niej ci ludzie./Ulegają czasowi,ale nie chcą go uznać.Mój ulubiony wiersz "Głos w sprawie pornografii" - Nie ma rozpusty gorszej niż myslenie.U Szymborskiej,ciężar treści przypadającej na każde słowo jest bardzo duży.Krótki wers z wiersza "Możliwości" : WOLĘ STARE ILUSTRACJE W PRĄŻKI ,przywołał wspomnienia z dzieciństwa.Czytana z wypiekami książka wydana w 1956 roku "Dwa lata wakacji" i tajemnicze,pełne treści i dziwnego uroku "ilustracje w prążki".Minęło ponad 50 lat i do dzisiaj mam je w pamięci.

czytający | 2016-10-07
Przeczytana: 06 października 2016

Gdyby na Ziemię spadł potop, to Wisława Szymborska zabrałaby do arki wszelkie radości i smutki, skrupuły i kaprysy, oraz wiele innych odczuć i uniesień, które zawsze mogą nam się przydać na nowym lądzie. Tymczasem ja bym wziął ze sobą jej wiersze, które tak skutecznie odzwierciedlają wszystkie ludzkie uczucia. To z nich można by po ustaniu kataklizmu odtworzyć wiernie to, co straciliśmy i nadal cieszyć się pełnią odczuwania wszelkich emocji. To takie proste, wystarczy jeden tomik jej poezji a uczucia będące na skraju wyginięcia na nowo wzrastają i cieszą oko swoją obecnością. Nie bez podstaw mam takie skojarzenia. W końcu to u naszej polskiej noblistki można spotkać wszystko, co daje życie. Tak więc postaram się zachować ten swój przepis na wszystkie gorsze dni, mogące mi się przytrafić.

"Ludzie na moście" to przekonanie, że wszystko na świecie jest cudem wystawianym na jarmarku przeróżnych osobliwości. Zarówno siły natury jak i wszelką otaczającą nas rzeczywistość można zobaczyć...

AdalineAddien | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Wiersze tak cudowne, że zaczynało brakować mi karteczek do zaznaczania moich ulubionych!

tivrusky | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 25 marca 2015

Tomik "Ludzie na moście" to mój rówieśnik. Drukowano nas nawet w tym samym miesiącu, z tym, że mnie wydano kilka tygodni wcześniej. Może przez to czuję jakąś bliskość do tych dwudziestu dwu tekstów... ale raczej nie. Myślę, że przyczyną jest raczej sama Wisława - znów celna i taka zwyczajna, jakby opowiadała bajki przy herbacie i ciastkach. Choć uwaga - bajki bywają ciężkie a i herbata nieposłodzona.

Zaczyna się od wierszy pełnych humoru i ironii. O tym, że ta poezja niby taka uskrzydlona i taka podniosła i sacrum i och i ach... a jednak stukana na maszynie przy żarówce w scenografii najbardziej z wszystkich zwykłej (TREMA). Dalej - o tym, że na niebie pojawia się nowa gwiazda, ale ludzi to nie obchodzi, przecież mają własne życia, a gwiazd i tak nie policzą (NADMIAR). Z kolejnymi jednak wierszami wkraczamy na tereny coraz cięższe, coraz mroczniejsze i gorzkie - oto fakt, że nic nie ma znaczenia, przestaje być obiektem żartu, a staje się naturą świata (nadal lekko zabawne Ziarenko...

Luna | 2013-01-19

Podziwiam wiersze tej Poetki. Wyłania się z nich obraz niezwykle inteligentnej kobiety, która podchodzi do samej siebie z dystansem, potrafi z siebie zażartować, a zarazem jest wspaniałą i wrażliwą osobą. Szymborska traktuje świat i ludzi z ogromnym szacunkiem, w Jej twórczości brak zbędnej pychy czy zadufania w sobie.
Bawiąc się słowem ukazuje różne zależności, nierzadko zwraca naszą uwagę na poważne sprawy, pisząc o nich czasem nawet z przymrużeniem oka, lecz nigdy - z lekceważeniem.

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej wiersze i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

GabrielL Kamiński | 2010-11-27
Przeczytana: 22 sierpnia 1986

To przed "Chwilą" najlepsza i najbardziej "precyzyjna" poetycka książka Wisławy Sz.