Mam przyjaciela śmieciarza

Okładka książki Mam przyjaciela śmieciarza Suzanne Schürmann
Okładka książki Mam przyjaciela śmieciarza
Suzanne Schürmann Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Mądra Mysz (tom 9) literatura dziecięca
24 str. 24 min.
2008-01-01
2008-01-01
24 min.
Bolesław Ludwiczak
mądra mysz literatura dziecięca dla dzieci śmieciarz odpady segregacja

Okładka książki Mam przyjaciela marynarza Ralf Butschkow, Suzanne Schürmann
Mam przyjaciel... Ralf Butschkow, Suz...
Okładka książki Mam przyjaciela budowniczego Ralf Butschkow, Suzanne Schürmann
Mam przyjaciel... Ralf Butschkow, Suz...
Okładka książki Mam przyjaciółkę weterynarza Ralf Butschkow, Suzanne Schürmann
Mam przyjaciół... Ralf Butschkow, Suz...

2086

Gry czyta się mądre książki na głos to zaraz wszystkie dzieci zaglądają do książeczki, bo obejrzeć równie poczuwające obrazki jak w tej książeczce. .

Szczegółowe ilustracje. Kiedy mamy dość czytania, bawimy się w wyszukiwanie przedmiotów.

akcja tej książeczki na pewno nie toczy się w Polsce. chciałabym, żeby w mieście w którym mieszkam, praca śmieciarza wyglądała tak, jak jest w niej opisane.

Ładne i szczegółowe obrazki, ciekawa opowieść przedstawiająca pracę śmieciarza pod wieloma jej aspektami :) Książeczka o tyle genialna, że jest to zawód dość źle (nie wiem czemu) postrzegany pośród ludzi. Dzięki tej książeczce dziecko zyska szacunek dla pracowników którzy nadają czystości naszemu życiu ;) Sama chętnie dla siebie ją przeczytałam :D
Serdecznie polecam, bardzo dobra pozycja dla dziecka poznającego świat, w tym różne zawody :)

Serdecznie polecam,...

Zawód śmieciarz. Niby etymologia wyrazu podobna do innych, takich jak piekarz, kucharz, czy lekarz, pszczelarz a wydźwięk zupełnie inny. "Śmieciarz" kojarzy się z pracą przykrą (może od zapachu, który trudno nazwać przyjemnym),poza tym, raczej mało prawdopodobne jest, by rodzice ucieszyli się ze słów swojego dziecka, mówiącego "chcę zostać śmieciarzem". Pewnie z tego powodu i nasza bohaterka nie powie na zakończenie książki, że w przyszłości właśnie to chciałaby robić.
Dlatego poznajmy tę trudną pracę od wewnątrz. Dowiedzmy się na czym polega, jak, kiedy i w jakich warunkach się ją wykonuje. Czego się spodziewać i dlaczego czasem jest ciężko i trudno.
Mikołaj, przyjaciel naszej bohaterki jest pracownikiem firmy komunalnej. Zajmuje się ona nie tylko wywozem odpadów, ale i utrzymaniem czystości na ulicach, chodnikach, w parkach i wszystkich terenach miejskich. Segregowanie odpadów; drewno, makulatura, szkło, złom, odpady toksyczne - to wszystko należy poznać i tego nauczyć mieszkańców. Do obowiązków pracowników firmy należy również oczyszczanie studzienek kanalizacyjnych, a nawet zimowe utrzymanie dróg: usuwanie lodu i śniegu z ulic i chodników oraz posypywanie ich piaskiem, solą lub specjalnym granulatem. Tym wszystkim zajmują się pracownicy firmy komunalnej, w której pracuje Mikołaj i tysiące innych podobnych mu osób. Dowiemy się również, co dzieje się z odpadami zebranymi już do samochodów. Jak się je przetwarza i do czego mogą się jeszcze przydać.
Zamiatarki, śmieciarki, polewarki, samochody asenizacyjne, pługopiaskarki jak również i najzwyczajniejsze łopaty, szufle i kontenery. Tym wszystkim posługują się ludzie utrzymujący nasze otoczenie w czystości. Szanujmy ich i doceniajmy ich pracę. Wykonują ją z większym lub mniejszym zaangażowaniem i raczej nie z aż taką przyjemnością, jaką z pracy ma ogrodnik, kwiaciarka czy cukiernik, ale to bardzo ważna i niezbędna praca.
Doceńmy to, że pracują w trudnych warunkach, często za niską płacę, bo przecież bycie "śmieciarzem" nie jest zawodem elitarnym. Pomagajmy im w pracy, nie utrudniając jej swoimi złymi nawykami. (...)
Więcej na: MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Kolejna z części o autach które fascynują dzieci. Tym razem o śmieciarce, recyklingu, sortowaniu śmieci, ale też o autach które myją, porządkują ulice i pomagają sprzątać śmieci z ulic. Na końcu każdej książeczki zagadki. Sama książeczka fajnie ilustrowana. Dzieciakom bardzo podoba się i ilustracja i sama opowieść

Książeczka przede wszystkim ładnie wydana, ciekawe i ładne ilustracje. Czytaliśmy i oglądaliśmy. Ale... Obraz przedstawiony należy do gatunku utopijnych, widziany przez różowe okulary. Wszyscy tak ładnie segregują i sprzątają otaczającą przestrzeń. Mam nadzieję, ze dożyję takiej rzeczywistości, jaka została przedstawiona w tej książce.

Przeczytałam ale jakoś niespecjalnie jestem zachwycona. Nie wrócę juz do tej książki. Oddałam ją siostrzenicy, może jej przypadnie do gustu.

• Czytane dzieciom
  • Dziecięce
  • Ciekawostki
  • Pojazdy
  • Filipa
  • Olkowe książki
  • Jaśko

Dodaj cytat z książki Mam przyjaciela śmieciarza