Okładka książki Finding Me: A Memoir of the Cleveland Kidnappings : A Decade of Darkness, a Life Reclaimed: A Memoir of the Cleveland Kidnappings Michelle Knight
Michelle Knight Wydawnictwo: Weinstein Books biografia, autobiografia, pamiętnik
Weinstein Books
2014-05-06
2014-05-06

Okładka książki Znajdź mnie. Opowieść o niezłomności i nadziei, która pozwoliła przetrwać piekło Michelle Burford, Michelle Knight
Znajdź mnie. O... Michelle Burford, M...

Smutna i wstrząsająca. Michelle jest naprawdę silną osobą. Nie jeden człowiek załamałby się po tym wszystkim , ale nie Ona. I jeszcze miała odwagę zjawić się w sądzie i spojrzeć na tego sukinsyna. Podziwiam Ją i cieszę się , że odnalazła szczęście

Historia wręcz nie do uwierzenia, co te dziewczyny musiały tam przejść. Książkę szybko się czyta, napisana jest prostym językiem. Brakowało mi jedynie bardziej szczegółowych opisów, książka jak dla mnie trochę ogólnikowo napisania ale mimo wszystko warto przeczytać

Smutna i przerażająca historia chwytająca za serce.

Smutna i przerażająca historia chwytająca za serce.

Sprawa porwanych i więzionych kobiet w Cleveland przez Ariela Castro jest jedną z tych spraw,które wstrząsnęły opinią publiczna na świecie.Jeśli ktoś narzeka na swoje życie powinien przeczytać tą książkę.Autorka Michelle Knight przeszło piekło i to od urodzenia. Pochodzi z „amerykańskiej patologii”.Nie ukończyła szkoły ,nie miała prawa jazdy.Jej rodzina-jakieś szemrane towarzystwo handlujące prochami,od nastolatki molestowana przez krewnego,uciekła z domu,zajmowała się handlem narkotykami ,jako nieletnia urodziła dziecko,które szybko jej odebrano.Idąc w odwiedziny do tego dziecka została uprowadzona przez potwora z Cleveland.,który zgotował piekło tej dziewczynie.Choć uprowadził dwie inne dziewczyny Michelle była najgorzej traktowana.Tej kobiety po porwaniu nikt nie szukał bo uznano ,że po odebraniu jej dziecka sama wyjechała .W tym czasie przechodziło 10 letnia gehennę w domu porywacza. Nie ma odpowiedniego słowa w żadnym języku świata by określić porywacza Ariela Castro.Był większym potworem niż porywacz Nataschy Kampusach Wolfgang Prikopil czy porywacz wzmiankowanej w tej książce Jaycee Dugard –Philip Garrilo.Nie chcę się zagłębiać w okrucieństwa popełniane przez porywacza Michelle Knight ale był on tak obrzydliwą gnidą,że nawet strażnicy więzienni gdy on się wieszał udawali,że niczego nie widzą ,przez co postawiono im potem zarzuty niedopilnowania obowiązków.Cóż strażnicy więzienni też są tylko ludźmi ,a taki typ jak Ariel Castro nie zasłużył na istnienie nawet jednego dnia… Co do samej ksiązki.Nie jest długa, napisana minimalistycznym ale bardzo treściwym,wręcz surowym językiem .Autorka jest osobą ciepłą, często odwołującą się do Boga ,szukającą dobra w życiu.Mimo osobistej tragedii umiała w sobie znaleźć siłę i zacząć żyć od nowa. Można powiedzieć o niej,że jest prawdziwą bohaterką ,a nie celebryci ,sportowcy czy narcystyczni aktorzy.Na koniec taka refleksja. Michelle Knight amerykańska opieka społeczna z zupełnie błahych powodów odebrała dziecko umieszczając w rodzinie zastępczej. Miłość do tego dziecka była tym,dzięki czemu przetrwała te 10 lat. Mimo tego,nawet po jej uwolnieniu nie udało się odzyskać swego dziecka.W USA jak ci odbiorą dziecko,za skarby świata już go nigdy nie odzyskasz,co świadczy o niezwykłym okrucieństwie systemów opieki społecznej w krajach zachodnich,które choć odwołują się dla dobra dziecka mając za nic takie słowa jak miłość,więź matki z dzieckiem czy choćby zwykły rozsądek,nie mówiąc o miłosierdziu,bo takie słowo nie istnieje w ich słowniku.

Prawdziwa historia porwania, napisana przez Michelle. To ją porwano, więziono i gwałcono latami. Jej i dwóm innym kobietom na szczęście udało się uciec. Ale dopiero po 10 latach męczarni.

Nie zaczepił jej nikt obcy, nie porwał nieznajomy. To ojciec jej koleżanki zaproponował, że ją podwiezie. Wtedy zaczął się jej koszmar.

napisana prostym jezykiem, ale bardzo poruszajaca, sam fakt, ze tak historia wydarzyla sie naprawde, ze ta kobieta, po tym, co przezyla, nadal ma w sobie milosc i nadzieje wzrusza do glebi.

Trochę mnie odrzucało. Gdybym pasjonował się okropnościami - pewnie oceniłbym wyżej.

Niewyobrażalne jest to co przeżyła ta kobieta... Książkę czyta sid szybko. Polecam

Pochłonęłam w dwa dni, niewyobrażalna, okropna historia. Super napisana, polecam!

Recenzja dostępna również na blogu! [https://about-katherine.blogspot.com/2022/11/mroczna-historia-ktora-wydarzya-sie-na.html]

Na osobę Michelle Knight trafiłam całkowicie przez przypadek - w piątkowy wieczór zastanawiałam się, jaki film obejrzeć tym razem, a Netflix postanowił podrzucić mi "Potwora z Cleveland". Początek filmu okazał się dla mnie na tyle mało interesujący, że już, już chciałam z niego zrezygnować. Dobrze jednak, że tego nie zrobiłam, bo dzięki tej dość przeciętnej produkcji usłyszałam między innymi o Michelle Knight, która przez 10 lat była więziona oraz brutalnie gwałcona przez psychopatę Ariela Castro. Choć może zabrzmieć to trochę dziwnie, bardzo lubię poznawać takie kryminalne historie. Gdy zatem dowiedziałam się o książce "Znajdź mnie", którą postanowiła napisać sama Michelle, wiedziałam, że zwyczajnie nie mogę przejść koło niej obojętnie. A to, co w niej przeczytałam, zapamiętam chyba do końca życia...

Mając zaledwie 21 lat Michelle została zwabiona i uwięziona przez Castro w jego własnym domu. Najbardziej rzuca się w oczy to, iż Michelle w pewnym sensie znała Castro - był on ojcem jednej z jej koleżanek. To właśnie ten fakt przyczynił się do tego, że dziewczyna postanowiła zaufać mężczyźnie, gdy ten zaproponował jej podwózkę do domu. I tak właśnie dziś już dorosła kobieta straciła wolność na 10 długich i ciężkich lat.

"Znajdź mnie" nie jest jednakże tylko książką opisującą to, co działo się z Michelle od momentu jej uwięzienia do chwili wyswobodzenia. Niezwykle intrygujące są również początkowe rozdziały, które przedstawiają bardzo trudne dzieciństwo kobiety - wszystko to tłumaczy w pewnym sensie fakt, dlaczego nikt nie zainteresował się jej zniknięciem. Dla mnie, jako osoby, która bardzo lubi doszukiwać się wszelkich informacji na temat różnych kryminalnych spraw, taka opcja, gdzie mogę jeszcze bardziej poznać ofiary czy sprawców, jest niezwykle wciągająca. Nie ma się zatem co dziwić, że "Znajdź mnie" wywarła na mnie tak duże wrażenie.

Ciekawy był dla mnie w tym przypadku sposób, w jaki Michelle postanowiła przedstawić swoją historię. Chociaż książkę z całą pewnością można zaliczyć do reportażu, autorka nie zdecydowała się na przedstawienie treści w klasyczny dla tego gatunku sposób. Czytając "Znajdź mnie" możemy poczuć się tak, jakbyśmy czytali niesamowity i niewyobrażalny thriller - mamy narratora (Michelle),bohaterów, dialogi. Autorka sama na początku książki zaznaczyła, że niektóre imiona czy nazwy zostały zmienione, zaś dialogi nie są pełnym odwzorowaniem rozmów, jakie odbywały się w danym momencie w rzeczywistości (w końcu nie jest to możliwe),ale poprzez takie zagranie myślę, że udało jej się znacznie lepiej dotrzeć do czytelnika. Całość jest zwyczajnie niezwykle ciekawa, wciągająca, wstrząsająca, przyprawiająca o ciarki, łzy i smutek. Wraz z każdą kolejną przewróconą stroną można wyczuć, jak wielkie emocje towarzyszyły Michelle podczas pisania "Znajdź mnie" - sami możemy jedynie domyślać się, jak bardzo musiało być to dla niej trudne.

Zaskakujące jest to, że pomimo tak niezwykle ciężkiego dzieciństwa oraz tego, że była więziona przez psychopatę przez 10 długich lat, Michelle udało się powrócić do normalnego życia i starać się czerpać z niego garściami. Bardzo dobrze wyjaśniła to pod koniec swojej książki, co myślę, że również jest dobrym powodem, żeby się z nią zapoznać. "Znajdź mnie" przedstawia historię jedynie z perspektywy Michelle - pozostałe dziewczyny, które również były więzione przez Castro (Amanda Berry oraz Gina DeJesus) mogą całkowicie inaczej się z nią zmagać.

"Znajdź mnie" to książka przedstawiająca niezwykle trudną, ciężką i dramatyczną historię, która na szczęście skończyła się happy endem. Michelle Knight, przy pomocy Michelle Burford, w intrygujący sposób zaprezentowała w niej swoją historię nie po to, by czytelnicy mogli jej współczuć, ale po to, by samej uporać się z traumą, jak i dać nadzieję wszystkim tym, których nikt nie szuka. Ja jestem na tak i z całą pewnością będę polecać ją każdemu, kto będzie miał ochotę zapoznać się z historią Michelle.

• Literatura faktu
  • 2015
  • 2016

Michelle Knight Znajdź mnie. Opowieść o niezłomności i nadziei, która pozwoliła przetrwać piekło Zobacz więcej