Okrutna miłość

Tłumaczenie: Zbigniew Zawadzki
Wydawnictwo: WAM
Amor cruel
Ag2S

Niesamowita historia, w której rzeczywistość przerasta wyobraźnię. Aż trudno uwierzyć, że to dzieje się naprawdę. To lektura wstrząsająca i obowiązkowa. Gorąco polecam. Małgorzata Kożuchowska To był moment. Reszta muzyków stroiła instrumenty. Peter uniósł rękę do węzła krawata i rozluźnił go. Przechylił głowę z lewej strony na prawą i rozpiął górne guziki białej koszuli. Pomyślała: „Chcę...

Małgorzata Kożuchowska

To był moment. Reszta muzyków stroiła instrumenty. Peter uniósł rękę do węzła krawata i rozluźnił go. Przechylił głowę z lewej strony na prawą i rozpiął górne guziki białej koszuli. Pomyślała: „Chcę spędzić z nim resztę życia”.
Wystarczyły cztery lata, aby zmienił jej życie w piekło.
- Mami, mami - krzyknęła słodko Victoria, zbliżając buzię do słuchawki.
- Mami, kocham cię. Gdzie jesteś? Dlaczego nie przyjeżdżasz?

"Okrutna miłość" to prawdziwa historia o poświęceniu i odwadze kobiety, której miłość do dziecka nie zna granic. Po latach upokorzeń, oszustw i przemocy doświadczanej ze strony męża María postanawia zrobić wszystko, by ochronić przed nim swoją córeczkę. Prawdziwy dramat rozpoczyna się jednak, gdy prawo, zamiast je bronić, zaczyna im zagrażać.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Gdy tylko dziecko trzyma przy życiu...

„Okrutna miłość” to najnowsza książka Reyes Monforte, hiszpańskiej pisarki i dziennikarki, zawdzięczającej popularność między innymi licznym programom telewizyjnym i radiowym. Po wcześniejszych, bestsellerowych powieściach opartych na faktach, „Niewiernej” i „Burce miłości”, autorka ponownie konfrontuje czytelnika z zagadnieniami związanymi ze zderzeniem różnych kultur. Tym razem jednak to nie ideologia islamu zajmuje znaną pisarkę, lecz system prawny Stanów Zjednoczonych: machina, w starciu z którą bohaterka powieści, María José Carrascosa, nie ma najmniejszych szans.

Monforte relacjonuje w swojej najnowszej książce prawdziwą historię hiszpańskiej prawniczki, która wywozi ze Stanów Zjednoczonych córkę do rodzinnej Walencji, by w ten sposób chronić ją przed nieobliczalnym i niezrównoważonym ojcem. Po powrocie do Nowego Jorku zostaje niesprawiedliwie oskarżona o uprowadzenie dziecka, a następnie skazana na więzienie. María José odrzuca możliwość opuszczenia więzienia i powrotu do Hiszpanii, bo oznaczałoby to przekazanie nieletniej córki pod opiekę okrutnego ojca. O kolejnych wyrokach decydują korupcja, układy, znajomości oraz bezduszny system trzymający się wyłącznie litery prawa. Nawet w więzieniu osadzona nie znajduje spokoju, ponieważ doświadcza tam aktów przerażającej przemocy, poniżenia i upodlenia.

W jednym z wywiadów autorka „Okrutnej miłości” powiedziała: Postanowiłam oddać głos w pełni Marii José. To niewiarygodne, że została skazana na 12 lat więzienia tylko dlatego, że zaistniała luka pomiędzy przepisami Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych, dwóch krajów, które nie umieją bądź nie starają się dojść do porozumienia w jej sprawie. Nikogo nie zabiła, nie oszukała, nie dokonała kradzieży, po prostu nic złego nie uczyniła... Tylko to, co uważała, że będzie najlepsze dla jej córki, działając zgodnie z prawem Hiszpanii. To niepokojące, że czyjeś życie może zostać tak łatwo zniszczone z powodu uporu dwóch państw.

Książka utrzymana jest w konwencji reportażu. Czyta się ją szybko, jest przystępna w odbiorze i nie przeszkadza temu nadmiar szczegółów, które nie są konieczne dla rozwoju akcji. Autorka z wyczuciem i doświadczeniem prowadzi czytelnika przez skomplikowane życie osobiste głównej bohaterki. Skomplikowane, co istotne, od momentu jej internetowej znajomości z przyszłym mężem, który ostatecznie okazuje się manipulatorem, oszustem i człowiekiem skłonnym do przemocy. Cała akcja zmierza w ostatecznym rozrachunku do końcowej tragedii…

Powieść Reyes Monforte powinno się czytać ku przestrodze. Jest to bowiem, abstrahując od międzynarodowego konfliktu prawnego, historia gwałtownego zauroczenia i fascynacji pozorami, lekceważenia podejrzeń i wszelkich niepokojów, a w konsekwencji pospiesznego ślubu, który szybko okazuje się katastrofalnym błędem. Gdyby nie fakt, że „Okrutna miłość” to lektura non-fiction, można byłoby formułować poważne zarzuty dotyczące wiarygodności postępowania głównej bohaterki, która wiele nieszczęść dobrowolnie i lekkomyślnie ściąga na siebie i swoich najbliższych. María José pod wpływem emocjonalnego zaangażowania bagatelizuje bowiem wszystkie dziwne zachowania, podejrzane zbiegi okoliczności i zwykłe kłamstwa swojego wybranka, a w konsekwencji szybko wpada w zastawioną przez niego pułapkę.

To właśnie aspekt „ostrzeżeniowy” wydaje się stanowić największą wartość powieści. Reyes Monforte, sprawnie i zajmująco odtwarzając samotną walkę swojej bohaterki, uczula młode kobiety na sytuacje (związane głównie ze zderzeniem kultur, choć nie tylko), w których jedynie emocje decydują o ich postępowaniu, a głos rozsądku zostaje wyłączony. Bo „Okrutna miłość”, wbrew temu, jak brutalnie to zabrzmi, to nie tylko opowieść o bezsilności i dyskryminacji cudzoziemek wobec lokalnego prawa czy o bezgranicznym poświęceniu matki dla dobra swojego dziecka. Wbrew tytułowi powieści, to nie miłość jest okrutna. To człowiek w swoich decyzjach bywa często naiwny, bezrefleksyjny czy ślepo przekonany o własnej racji. I zanim się spostrzeże, jest za późno na happy end.

Ewelina Tondys

Paco | 2015-09-28
Przeczytana: 28 września 2015

Mam symptomy zdruzgotania.
Mielące w pył wszystkie wyobrażenia demokracji.
W państwie,które uchodzi za symbol tejże.
Niedawno obcowałem z książką ,,Jeśli doczekam jutra’’. Rzecz dzieje się na Bali, czyli jak to ,,zachód’’ zwykł był mawiać – w Trzecim Świecie. Tam niemożliwe wypada blado. Z uwagi na odmienność kulturową, zacofanie, ortodoksję. Tam wszystko jest możliwe. Rzecz ma się, jak południki do równoleżników, jak biegun ciepła do bieguna zimna. Jeżeli chodzi o USA. Przez większość świata uznane za eden.
Oczy szeroko zamknięte, że posłużę się znanym tytułem.
Na Bali mogliby się od nich uczyć.
Bezduszności, bestialstwa, zdziczenia.
Traktowania ludzi na równi ze śmieciami. Wyciągania drzazg z oczu innych, niewidzącymi patrzałkami swymi. Oczywiście z powodu belek. W patrzałkach.
Nieliczenia się ze światem innym niż Zjednoczone Stany Ameryki. Półbogowie. Półanieli.
Skorumpować i zastraszyć potrafili nawet konsulat hiszpański. O adwokatach nie wspominając.
Za to , co...

Alicja | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

"Trzeba żałować tego, co się zrobiło, a nie tego, z czego się zrezygnowało" (str 18). Może, gdyby główna bohaterka nie zastosowała się do zasady przyjaciółki, jej życie wyglądałoby inaczej.Jej egzystencja z ukochanym partnerem pewnego dnia zamienia się w koszmar.Upokorzenia, poniżenia,obelgi, przemoc fizyczna, kłamstwa i oszustwa z jednej strony, z drugiej błagania o przebaczenia, przysięgi dotyczące własnej skruchy, obietnica poprawy.Farsa w jaką przekształciło się małżeństwo zawarte z miłości zniszczyło kobietę pełną werwy, animuszu i witalności, zmieniając ją w osobę apatyczną, zamkniętą w sobie, z pesymistycznym nastawieniem do życia. To życie, w które się sama wpędziła poprzez ignorancję i przeciwstawianie się własnym uczuciom. A to dopiero początek jej gehenny.
Jest to historia oparta na faktach, szokująca,wstrząsająca i nie mieszcząca się w granicach ludzkiej wyobraźni.Opowiada o rozpaczliwej walce w celu udowodnienia swojej niewinności, o ogromnej matczynej miłości...

Ania | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Ta historia jest niesamowita i niewiarygodna,aż trudno mi wyrazić to co czuje po jej przeczytaniu.BARDZO współczuje Mari Jose,która padła ofiarą niesprawiedliwości i niezrozumienia między wymiarami sprawiedliwości w dwóch różnych krajach.Jej własny kraj nie bronił jej,nie dbał o jej godność,zwlekał z obroną wyroków wydanych przez własne instancje sądowe.Ta kobieta nie zrobiła nic złego a rząd jej kraju pozwolił by wyrządzono jej wielką krzywdę.Stany Zjednoczone broniły jej byłego męża,choć jest okrutnym człowiekiem a ją wsadzili do więzienia na wiele lat za to że nie zgodziła się oddać swojej córki pod opiekę byłemu mężowi,który znęcał się nad nią i podawał jej trutkę na szczury by ją otruć.Takie historie są w filmach a tu możemy przeczytać o tym że zdarzyła się naprawdę.Czytając tą książkę czasem aż trudno mi było zrozumieć jak to jest możliwe że coś takiego miało miejsce jak np to że Maria Jose tak niewiele wiedziała o swoim mężu,który okazał się być takim potworem.Podziwiam tą...

Agnieszka | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Uff jakże ta książka mnie zmęczyła. Kiedy zaczęłam ją czytać nie wciągnęła mnie od razu ale wraz z rozwojem akcji nie mogłam się od niej oderwać czytając z zapartym tchem i przyspieszonym biciem serca.Jestem wstrząśnięta historią życia,a raczej piekła na ziemi jakie przeszła główna bohaterka książki "Okrutna miłość" autorstwa Reyes Monforte.
Maria Jose padła ofiarą przemocy,upokorzeń oraz bezdusznych intryg męża,który niemalże od momentu zawarcia związku małżeńskiego staje się zupełnie inna,obcą naszej bohaterce osobą. Kobieta zdaje sobie sprawę,że tak naprawdę nic,co do tej pory wiedziała o Peterze nie jest prawdą.Z chwilą kiedy kłamstwa mężczyzny wychodzą na jaw,a on sam czuje się jak w potrzasku przeistacza się w w bezwzględnego agresora.Życie i bezpieczeństwo Marii są zagrożone. Jednak kobieta nie boi się o siebie lecz o swoją ukochaną córeczkę Viktorię Solenne.Matka robi wszystko,by chronić dziecko przed bezwzględnym ojcem.Uwierzcie mi to jaką cenę będzie musiała zapłacić w...

Pokrecona | 2014-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2014

Wstrząsająca i zarazem niewiarygodna historia prawniczki Marii Jose. Nie można uwierzyć, że dzieje się to w czasach współczesnych, w których żyjemy. A jest to opowieść na faktach.
Bohaterka po niepowodzeniach miłosnych i za namową koleżanki szuka partnera w internecie. Po kilku miesiącach znajomości, rozkwita wielka miłość z jej strony i w planach jest ślub. Gdy przychodzi na świat dziecko, coś pęka, bańka mydlana w oczach Marii. Zaczynają się obelgi, wyzwiska i zdrady. Ślub z tym człowiekiem był ogromnym błędem bo los jaki jej zgotował mąż, okazał się koszmarem....
Walka matki o córkę, i o jej normalne życie stało się obsesją. Poświęcenie i odwaga z jaką walczy w sądach sprawia, że gęsia skórka pojawia się na rękach a włos jeży się na głowie...
W takich sytuacjach, gdzie dwie dorosłe osoby nie potrafią, lub nie chcą się dogadać, zawsze cierpi dziecko, gdyż pozbawione jest normalnego dzieciństwa.
Jakie będą dalsze losy prawniczki Marii i jej córki? Jak długo jest w stanie walczyć...

Tatiasza Aleksiej | 2015-10-26

Ciężko się ogarnąć po przeczytaniu.
To wszystko nie miało prawa się wydarzyć... a wydarzyło się...
Cztery lata przemocy, upokorzeń, zagrożenia życia, ciągły strach, zdrady, kłamstwa... długo by wymieniać... to wszystko ze strony męża.
Koszmar...
A w tym wszystkim "wielka sprawiedliwość sądów w USA" paranoja jakaś i to wszystko za NIC, za niewinność... więzienie...
Polecam.

| 2016-03-02

Książka wstrząsająca w swojej fabule. Pisana w oparciu o fakty - nie wiem na ile zmienione. To jakim jawi się to amerykańskie więzienie to przechodzi ludzkie pojęcie. To jest nie do wyobrażenia.
Można powiedzieć, że bohaterka sama trochę przyczyniła się do tego, w jakiej znalazła się sytuacji. Ale to nie może być usprawiedliwieniem piekła jakie jej zgotowano i to w oparciu o legalnie obowiązujące prawo!
Literacko trochę słabiej. Ale treść dominuje nad stylem.
Polecam czułym na krzywdę i niesprawiedliwość.

Moja wytrzymałość została wystawiona na wielką próbę i niestety poddałam się w połowie książki.
Pani Monforte zaserwowała niestrawny styl do dramatycznej historii ,który okazał się dla mnie nie do przełknięcia.Niektórzy nie powinni pisać książek.
Tym bardziej gdy te są nie fikcją literacką a opisem autentycznych wydarzeń.
To karygodne pisać tandetnie i z emfazą,która akurat w przypadku "Okrutnej miłości" jest zupełnie niepotrzebna.
Przez pierwsze 60 stron czytałam o tym jaka piękna,wymuskana,nieskazitelna i inteligentna była Marii Jose. A to według pani Monfort,zapewne oznacza,że tym bardziej niesprawiedliwe i okrutne było ,to wszystko co Marię Jose spotkało ze strony męża i urzędów. Co do domniemanej inteligencji bohaterki "Okrutnej miłości" też mam spore wątpliwości.Wprawdzie przeczytałam tylko połowę ale to wystarczyło abym wyrobiła sobie zdanie na temat walencjanki.
Ta walencjanka też mnie wkurzała bo podkreślanie na każdym kroku ,miejsca pochodzenia Marii Jose było...

joaśka | 2015-05-23
Przeczytana: 22 maja 2015

Historia, na podstawie której powstała książka, jest zaiste wstrząsająca. Czy jednak wydam się potworem, gdy stwierdzę, że mnie nudziła, a czasem irytowała ? Książka, nie historia. Mam nadzieję, że nie. A jeśli jednak to, to zapraszam na opinię psychopaty ;):

Sądzę, że głównym winowajcą był język. To, co spotkało Marię Jose, było już na tyle wstrząsające, że wystarczyłaby tu chłodna narracja. Autorka uznała jednak, ze będzie jeszcze bardziej strasznie, jeśli opatrzy opowieść dość tanimi i patetycznymi zwrotami. I niestety: w moim przypadku zadziałało wprost odwrotnie. Odczuwałam znudzenie i uczucie przygniecenia wielką torebką cukru. Wiem: brzmi absurdalnie, jeśli wziąć pod uwagę fabułę. Trudno, ostrzegałam, że to będzie spojrzenie psychopaty ;)

Madi | 2016-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2016, Na faktach
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Opisana tutaj historia jest nie tylko wstrząsająca , pełna bólu i rozpaczy ,ale przede wszystkim niewiarygodna ,szokująca i nie mieszcząca się w ludzkiej wyobraźni.Na dodatek to wszystko dzieje się w cywilizowanym świecie,nie w państwach islamskich,nie w dzikiej puszczy ani afrykańskiej dziczy,a w jednym z największych państw jakim są Stany Zjednoczone.
Chore,chore,chore...
Brrrrr...aż ciarki przechodzą po plecach.