Pan Tadeusz

Okładka książki Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: MWK Sp. z o.o. klasyka
291 str. 4 godz. 51 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
MWK Sp. z o.o.
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
291
Czas czytania
4 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361065111
Tagi:
epopeja narodowa kampania napoleońska ksiądz Robak Soplica Zosia Gerwazy Telimena Jankiel

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Świteź według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Ocena 7,0
Świteź według ... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś Emilia Kiereś, Adam Mickiewicz
Ocena 8,2
Ballady i roma... Emilia Kiereś, Adam...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
125
12

Na półkach: , ,

Pan Tadeusz nie powinien być książką–lekturą, którą czyta się pod przymusem. To dzieło dojrzałe, dzieło człowieka-wygnańca, skierowane (w swoim czasie) właśnie do ludzi "wyzutych z ojczyzny", cierpiących na chorobę niedostosowania, nieprzyzwyczajenia się do życia na obczyźnie. Pan Tadeusz miał być lekarstwem dla emigrantów, miał przypominać im on ziemskim raju, jaki krył się na prawie każdym polskim gospodarstwie i za każdą zagrodą szlachecką. Dla współczesnych Pan Tadeusz też może stać się bliski, zwłaszcza, gdy zabraknie nam tego ukochanego 'locus amoneus'.

Skoro jest tak pięknie to skąd tak niska moja ocena? Chyba poszłam śladem XIX emigrantów i odrzuciłam Mickiewiczowskie lekarstwo, ze względu właśnie na jego... "ubóstwienie wieprzowatości życia wiejskiego", jak to zjadliwie ujął Juliusz Słowacki. Wybór takiej a nie innej tematyki utworu był zabiegiem świadomym i celowym - ja jednak tę tematykę odrzucam, jako nietrafioną i przedstawioną w (jak to Mickiewicz miał zwyczaju) bardzo przerysowanym, romantycznym ujęciu. Bo co prócz tej wizji raju dostajemy? Opisy szlacheckiej swarliwości, napuszonych uczt i bezmyślnych polowań (które chyba służyły tylko do zaleczenia własnych kompleksów...). To zdecydowanie nie jest obraz, który pchał Polskę do przodu, który mógłby umoralnić znękaną XIX-wieczną (a i współczesną) duszę wygnańca. Taki model życia spychał raczej Polskę i Polaków w jeszcze większą prowincję niż jaką było samo Soplicowo.

Pan Tadeusz nie powinien być książką–lekturą, którą czyta się pod przymusem. To dzieło dojrzałe, dzieło człowieka-wygnańca, skierowane (w swoim czasie) właśnie do ludzi "wyzutych z ojczyzny", cierpiących na chorobę niedostosowania, nieprzyzwyczajenia się do życia na obczyźnie. Pan Tadeusz miał być lekarstwem dla emigrantów, miał przypominać im on ziemskim raju, jaki krył...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    41 243
  • Posiadam
    8 911
  • Lektury
    1 994
  • Chcę przeczytać
    1 950
  • Ulubione
    772
  • Lektury szkolne
    419
  • Klasyka
    341
  • Teraz czytam
    337
  • Literatura polska
    247
  • 2013
    100

Cytaty

Więcej
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz Zobacz więcej
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz Zobacz więcej
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także