Misery

2 629
2 697
Misery

Inne wydania

Paul Sheldon jest autorem poczytnych tandetnych romansideł. Jego cykl o Misery Chastain zdobył ogromną popularność. Autor miał jednak już dość swojej bohaterki i w ostatniej powieści ją uśmiercił. Teraz postanowił zająć się pisaniem poważniejszych książek. Pewnego razu podczas zamieci śnieżnej jadąc po pijanemu samochodem uległ poważnemu wypadkowi. Odzyskał przytomność dopiero w stojącym na odludziu domu Annie Wilkes, byłej pielęgniarki uwielbiającej jego książki o Misery. Pobyt w domu Annie zamienia się w prawdziwy koszmar, gdy kobieta wraca z miasta z ostatnią książką Paula...

Powieść została zekranizowana w 1990 roku, zaś Kathy Bates za rolę przerażającej Annie otrzymała nagrodę Oscara.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Misery-p-2816-.html

teri | 2013-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Rewelacyjna!Ma wszystko to,co powinien miec dobry horror.Napiecie rosnie z kazda przewracana strona.Horror,ktory przezyl Paul Sheldon,jest jednym z gorszych,jakie mozna sobie wyobrazic.Niewatpliwie,jest to jedna z najlepszych ksiazek S.Kinga.Film widzialam dawno temu i pamietam swietna Kathy Bates w roli Annie Wilkes.Moim zdaniem,otrzymala jak najbardziej zasluzonego Oscara.Tym,ktorzy jeszcze nie czytali tej ksiazki,a lubia prawdziwa groze,goraco polecam!!!La pazzia di Ann è tanta sofferenza di Paul...favolosa...

"Misery" to jedna z moich ulubionych książek Kinga, nawet zaryzykowałabym stwierdzenie, że to mój numer jeden w twórczości Króla. Przynajmniej w jego dziełach, które miałam do tej pory przyjemność przeczytać ;)

Uwielbiam chwyt zastosowany przez Kinga - prawie przez całą książkę akcja dzieje się w jednym miejscu, jest tylko On i Ona. Dało to niesamowity klimat osaczenia głównego bohatera, który jak już pewnie wiecie, miał wypadek samochodowy i został odnaleziony przez Annie, byłą pielęgniarkę. Wydawałoby się, że Paul Sheldon miał niesamowite szczęście, że to właśnie Ona znalazła go po wypadku samochodowym, ale już po chwili uświadamiamy sobie, że to chyba jednak nie było szczęście... W końcu to King, czego innego można by się spodziewać? Nie pod tym adresem są opowieści "i żyli długo i szczęśliwie" :)

Ograniczenie się do tak niewielu osób i miejsc dla Kinga nie jest żadnym problemem. Mimo takich utrudnień atmosfera jest fenomenalna - wręcz fizycznie czuć, że z każdą kolejną...

Kiwi_Agnik | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Rewelacyjna powieść psychologiczna i jej przerażająca historia. Ksiązki nie czyta się szybko i płynnie, każda strona tej powieści jest niezwykła i przynosi dreszcz emocji, co będzie dalej.

Czytając "Misery" czułam jakbym sama była w tym mały pokoju w domu Annie i przeżywała istny horror razem z Paulem.

"Przysłowie mówi, że zemsta jest talerzem, z którego najlepiej jeść, kiedy ostygnie”

Polecam!

Być sławnym pisarzem! Ta myśl przyświeca tysiącom albo i setkom tysięcy początkujących, dopiero raczkujących szermierzy pióra i klawiatury! Bo sławny pisarz to jest ktoś. Nie dość, że jest słynny, co jest przecież pożądane samo w sobie, to weźmy jeszcze to wszystko, co ze sławą się wiąże: wielkie pieniądze, piękne samochody i szybkie kobiety... czy jakoś tak. Czasami jednak licznik się przekręca i to wszystko, co stanowi zaletę bycia wielkim artystą, może zacząć uwierać niczym cierń w stopie.

Takiego „szczęścia” zaznał Paul Sheldon, amerykański pisarz, którego książki okupują listy bestsellerów. Spotkał jedną ze swoich wielbicielek, i to od razu tę największą, tak duchem, jak i ciałem. Wpadł w sidła zastawione przez jego własny talent. I teraz musi wypić kufel piwa, który sobie nawarzył. A łatwo mu nie będzie. Sheldon trafił bowiem, prosto po ciężkim wypadku samochodowym w ręce – a raczej w łapy – maniakalnej wielbicielki jego talentu, a przy tym psychopatki, posiadającej...

ChicaDeAyer | 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

To jeden z tych tytułów Kinga, który potwierdza jego pisarską klasę. Jedyne określenie jakie przychodzi mi do głowy po przeczytaniu 'Misery', a które potrafiłoby w jakiś sposób przyporządkować temu dziełu termin, to - REWELACYJNE.

Ta książka jest pełna znamion, które cechują dobrego twórcę: zarówno umiejętność przedstawienia wciągającej historii, jak i nakreślenie realnych sylwetek bohaterów, w które pisarz tchnął ducha. Emocje podczas czytania są namacalne i naturalną reakcją jest to, iż przenoszą się one także i na czytelnika - obok przedstawionego rysu fabularnego nie da się chyba przejść obojętnie i beznamiętnie.

Kolejna świetna powieść w dorobku Mistrza Grozy, którą warto przeczytać.

ZARAZA | 2012-09-27
Przeczytana: wrzesień 2012

Bardzo wciągająca powieść, mistrzowsko napisana. Nie mogę tu pominąć tego, co najbardziej podobało, czyli portret psychologiczny uwięzionego pisarza i byłej pielęgniarki-wariatki. "Misery" po za tym to powieść pełna napięcia, która diametralnie wzrasta pod koniec powieści. Tą powieść bez cienia wątpliwości można z zaliczyć do jednak z najlepszych powieści Stephena Kinga. Gorąco polecam!

Danway | 2011-03-18
Przeczytana: 2002 rok

Po przeczytaniu starszych dzieł Stephena Kinga przyszedł czas na coś nowszego... Mój wybór padł wówczas na Misery, która była dostępna w bibliotece... Zaciekawił mnie opis, w którym po raz kolejny nie było nic przerażającego... I ponownie pan King zrobił grozę z niczego...

Głównym bohaterem jest powieściopisarz Paul Sheldon, twórca serii książek o Misery Chastain... Jednak znużony już bohaterką postanawia ją uśmiercić w swej ostatniej powieści, z którą właśnie do wydawcy... Niestety nie trafia tam od razu, gdyż ma wypadek samochodowy w miejscu, gdzie diabeł powiedział dobranoc...

Tam z pomocą przychodzi mu była pielęgniarka Annie Wilkes... Utożsamienie dobroci i anielskości, coś co wszyscy kochają w pielęgniarkach... Ten pogodny uśmiech i niesiona bezinteresowna pomoc... Wszystko to trwa to czasu, gdy Annie, fanatyczna fanka Misery, dowiaduję się, że jej ukochana bohaterka ginie... Wówczas popada w szał i amok, w którym pokazuje swoje prawdziwe oblicze... Co stanie się z...

Marlena | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

"Misery" to chyba bardziej thriller niż horror i w związku z tym trudno jest mi zgodzić się z zamieszczonym na okładce kuszącym hasłem "Najbardziej przerażająca powieść Kinga". Nie oznacza to, że książka mi się nie podobała: napisana jest całkiem zgrabnie, zwłaszcza ostatnie strony trzymają w napięciu. Jedynym mankamentem wydawały mi się interludia w postaci fragmentów powieści, którą pisze Paul.
Tak na marginesie, przez dłuższy czas czytając "Misery" miałam wrażenie, że skądś znam prawie całą tę historię. Zerknęłam tu na stronę i chyba już wiem - streszczanie akcji powieści w opiniach o książce to niestety na tym portalu rzecz powszechna.

Wstyd się przyznać, ale to dopiero moja czwarta książka Stephena Kinga - po "Carrie", "Lśnieniu" i "Przebudzeniu" - ale za to jak na razie najlepsza! Bardzo się cieszę, bo to pierwsza wystawiona na portalu "dziesiątka" od dłuższego czasu. :)

Książka doskonała, cały czas trzyma w napięciu. Mnie samej zdawało się odczuwać wraz z Paulem zarówno ból psychiczny, jak i fizyczny. Bardzo dobrze zbudowane portrety psychologiczne Paula i Annie.

Bardzo spodobał mi się też fragment powieści Paula "Powrót Misery", pisany "na zamówienie" Annie, jako że była to próbka powieści gotyckiej, a te uwielbiam, i z ogromną chęcią bym coś takiego przeczytała! :)

Od bardzo dawna chciałam przeczytać "Misery", gdyż wiele lat temu oglądałam ekranizację powieści (znowu film przed książką :P) i chyba sobie powtórzę! Mam nadzieję, że książkę, już we własnym egzemplarzu, również! ;)

Mey-Mey | 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

To niesamowite, jak normalny, zdrowy na umyśle pisarz może stworzyć postać, która budzi lęk od pierwszej strony. Potem już tylko boimy się i cierpimy razem z Paulem, gdy ta wariatka testuje na nim swoje "środki wychowawcze".
"Misery" to zdecydowanie książka dla ludzi, którzy z każdą stroną chcą czuć, że to nie koniec, a dopiero początek strachu.

Ekranizacje

Urodziny Mistrza

Dzisiaj swoje 68 urodziny obchodzi Stephen King – niekwestionowany mistrz horrorów i thrillerów. Autorowi życzymy jeszcze wielu lat w zdrowiu, wydania mnóstwa bestsellerów oraz samych najwyższych ocen od użytkowników lubimyczytać.pl.

Filmy z pisarzami - s01e04

Jak co dwa tygodnie, kontynuujemy cykl o pisarzach w filmach - w biografiach prawdziwych autorów, w ekranizacjach książek, w których zagrali i w takich produkcjach, w których pojawia się pisarz fikcyjny. Dziś odcinek czwarty.