Siedem szmacianych dat

Cykl: Córka cieni (tom 1)
Wydawnictwo: Axis Mundi
literatura polska
Eliot

Tytułowa Córka Cieni to Juliana, której losy poznajemy dzięki odnalezionemu pamiętnikowi, z którego wyłania się wstrząsająca historia jej niezwykłych losów na tle historii Polski. Przedwojenny zakazany romans, ucieczka w Bieszczady, zetknięcie z brutalnością wojny, nierozliczone relacje polsko-ukraińskie, trudna rzeczywistość powojennej Polski – to wszystko tworzy historię życia Juliany.

Magdalena, panna z przedwojennego zamożnego domu zakochuje się w Piotrze, ubogim kelnerze. Wobec sprzeciwu ojca dziewczyna opuszcza dom i ucieka z Piotrem w nieznane. Docierają do bieszczadzkiej wsi, gdzie trafiają do księdza, który udziela im ślubu i daje niespodziewany prezent w postaci mapy prowadzącej do opuszczonej chaty w samym środku puszczy. Para zamieszkuje w leśnej głuszy z dala od ludzi i cywilizacji. Przy zaradności Piotra Magdalena uczy się gospodarzyć. Tu zastaje ich wojna. Sielankowe życie staje się coraz trudniejsze, choć początkowo nie odczuwają skutków wojennej zawieruchy. Jednak, gdy Magdalena rodzi dziecko, Julianę, wokół szaleją już bandy UPA i Sowieci. Pewnego dnia do domu Piotra i Magdaleny trafia Ukrainiec, Iwan. Odtąd na spokojną chatę spada pasmo nieszczęść. Magdalena marzy o powrocie do domu. Jak potoczą się ich losy? Po latach jej zapiski odnajduje Adam, student historii, który postanawia odnaleźć Julianę.

Jak potoczyło się jej powojenne życie? O tym dowiemy się z drugiej części sagi „Córka cieni”, zatytułowanej „Obce matki” , oraz części trzeciej, „Burza przed ciszą”.

źródło opisu: http://www.axismundi.pl/1,58,Corka-cieni-Siedem-szmacianych-lat-cz-1

źródło okładki: http://www.axismundi.pl/1,58,Corka-cieni-Siedem-szmacianych-lat-cz-1

Perzka | 2017-01-12
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Młodzi, ciekawi przygód studenci historii, Adam, Maks, Wojtek i Jurek spędzają kilka wakacyjnych dni w Bieszczadach. Podczas wędrówki, w leśnej głuszy natrafiają na opuszczony dom.
Dom, który ma swoją historię, ponieważ dużo w nim było przedmiotów codziennego użytku, zakurzonych, starych, owianych tajemniczą historią.
Na środku izby stała skrzynia, na niej mały pakunek, a obok skrzyni, na klepisku leżało siedem szmacianych lalek. Chłopcy rozejrzeli się i opuścili stary dom.
Dziwna sytuacja zaintrygowała jednak Adama, który w nocy postanowił wrócić do chaty,skąd zabrał stary zeszyt.
Po powrocie do domu, do Wrocławia okazało się, że jest to pamiętnik napisany przez byłą mieszkankę starej chaty, Magdalenę Sarnecką.
Adam czytał jednym tchem historię ludzi, którzy kiedyś mieszkali w bieszczadzkiej głuszy. Zapał Adama również i mnie się udzielił. Nie mogłam oderwać się od czytania tej powieści,tak byłam zaintrygowana losami Magdaleny. Tak bardzo chciałam się dowiedzieć co będzie...

Stokrotka | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Adam i jego koledzy, buszując po Bieszczadach, trafiają do chaty ukrytej w lesie. Okazuje się niezamieszkała, a panująca w niej atmosfera przyprawia o ciarki. Główny bohater w tajemnicy przed chłopakami zabiera z domku pamiętnik należący niegdyś do Magdaleny, córki przedstawicieli warszawskie elity. Pierwszy wpis pochodzi z 18 maja 1936 roku …
„Córka cieni. Siedem szmacianych dat” Ewy Cielesz, to książka, którą poleciły mi równocześnie dwie bliskie osoby, zachwycone lekturą. Powieść rzeczywiście wciąga, zaciekawia, fascynuje. Porusza trudne, życiowe tematy – różnice klasowe, miłość, walka o przetrwanie, wojna, choroba, śmierć najbliższych, uroki macierzyństwa. Bohaterzy stają się czytelnikowi na tyle bliscy, że nie chcemy, aby coś im się stało, a przecież niebezpieczeństwo czyha z każdej strony. Książka dostarczyła mi sporo emocji. Koniecznie muszę przeczytać kolejną część.

Dawno nie czytałam tak pięknej i wzruszającej powieści.
Prosta historia o prostych ludziach, którzy w imię miłości porzucili swoje dotychczasowe życie w wielkim mieście, aby być ze sobą na dobre i złe i znaleźli swoje miejsce na ziemi w Bieszczadzkich lasach, w leśnej głuszy w maleńkiej chatce, do której trudno było trafić.
Tu musieli liczyć tylko na siebie i żyć z pracy własnych rąk, musieli nauczyć się uprawiać ziemię i dawać sobie radę podczas choroby. Tu na świat przyszła ich córeczka , tu zastała ich wojna o której nie wiedzieli.
I tu dotarli do nich banderowcy z rąk których spotkała ich tragedia.
Autorka opisała też zbrodnie na ludności małej wioski, gdzie brutalnie zostali wymordowani jej mieszkańcy przez ukraińskich bandytów ale również tych dobrych Ukraińców, którzy z narażenie własnego życia pomagali Polakom.
Czytając tą powieść czułam się jakbym była obecna wśród bohaterów. Razem z nimi przeżywałam wszystkie ich radości, smutki i tragedie. Raczej nie płaczę nad...

kama100 | 2018-03-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 14 lutego 2018

Już po przeczytaniu kilku stron wiedziałam, że ta powieść mi się spodoba. Nie pomyliłam się. Cudowna, niesamowita historia, którą poznajemy z pamiętnika Magdaleny znalezionego w starej, opuszczonej chacie w środku bieszczadzkiego lasu.
Ich losy wciągnęły mnie niesamowicie. Razem z Magdaleną przeżywałam każdy dzień, będąc jednocześnie pełna podziwu dla tej niezłomnej kobiety i jej męża.
To trzeba przeczytać.

Pokrecona | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Rewelacyjna książka!!! Kolejna moja perełka ;)
Magicznie wciąga w historię naszych bohaterów - Magdaleny i Piotra.
W tle powieści II wojna św. oraz bestialstwo Ukraińców,(gdzie opisy okrucieństwa działają na psychikę, a włosy stają dęba)
Ewa Cielesz doskonale zbudowała tajemniczy klimat książki a napięcie dawkuje tak, że nie można oderwać się od czytania kolejnych stron..
Polecam gorąco!!!!

Nina | 2016-05-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 23 maja 2016

Co za historia! Rewelacyjna, urzekająca, wciągająca, tajemnicza. Losy Magdaleny, Piotra i ich córki Juliany na tle wydarzeń II wojny światowej, ukraińskiego pogromu i niełatwych lat powojennych. A wszystko to poznajemy z pamiętnika Magdaleny, odnalezionego przypadkiem (ale czy na pewno był to przypadek?) przez młodego studenta Adama podczas wędrówki po Bieszczadach. Adam bardzo angażuje się w opowieść Magdaleny, a co z tego wyniknie, to już sprawdźcie sami. Warto! Ja już pochłaniam kolejną część i pewnie do wieczora skończę :)

Anna | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Grupa studentów historii z Wrocławia, podczas wędrówki po Bieszczadach, trafia na stary opuszczony dom. Nie mają odwagi spędzić w nim nocy, jednak Adam decyduje się na wejście do środka. Obok ułożonych w rzędzie - na podłodze - szmacianych lalek znajduje kuferek, a na nim - przykryty uschniętym bukietem kwiatów - dziennik. Początkiem jego wpisów jest rok 1937; Adam postanawia zabrać dziennik i poznać historię jego autorki.

Książka, która jest w większości opowieścią o losach Magdaleny i Piotra, młodych zakochanych w sobie ludzi, którzy porzucili rodziny, aby móc być ze sobą, zauroczyła mnie od pierwszych stron. Pochłaniałam każdy opisywany przez Lenę dzień, wszystkie obawy, lęki i troski, miłość do Piotra, ich wysiłek, aby przetrwać w leśnej głuszy, gdzie Lenka musiała uczyć się życia, bo jako panienka z dobrego domu nie miała o nim pojęcia. To tu zastała ich wojna, o której długo nie wiedzieli, tu urodziła się ich córeczka - Juliana, tu doszło do dramatycznych zdarzeń.

Dziennik...

Mey-Mey | 2017-08-12
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe, 2017
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Książkę czytało mi się całkiem dobrze. Mimo pojawiających się różnych absurdalnych postaci (Toffi) czy głupich zdarzeń (tajemniczość Olgi, niespodziewane pojawienie się Toffi), które nie miały większego sensu, to uważam, że jest to całkiem udane czytadełko i zamierzam kontynuować cykl "Córka cieni".

Historia bardzo ciekawa,interesująca Juliany małej dziewczynki rodziców Magdaleny i Piotra.
Magdalena wychowuje samotnie swoją córeczkę Julianę w głuszy w Bieszczadach,a jej mąż Piotr poza domem przebywa.
Dzieje się wszystko w czasach drugiej wojny światowej,przedwojenny zakazany romans,ucieczka w Bieszczady,brutalność wojny,są także Bandy Ukraińskie,Sowieci i Bandowcy.
Magdalenę i Piotra połączyło prawdziwe,wielkie uczucie,błogosławieństwo boże chociaż wiele różniło ich Magdalena była z bogatego domu,a Piotr był ubogim kelnerem to się pobierają.
Bardzo szczęśliwi są.
Powieść mnie oczarowała,urzeczona jestem i zachwycona tą książką,bardzo zaciekawiła mnie.
Polubiłam wszystkich bohaterów byli barwni,sympatyczni,wspaniali i pozytywni.
Wzruszyłam się całą historią Juliany,chwyta głęboko za serce.
Z przyjemnością przeczytałam tak piękną,wyjątkową książkę świetnej pisarki Ewy Cielesz.
Zabieram się za czytanie drugiego tomu książki.

Asia | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Jestem oczarowana tą historią. Oczywiście zajmuje miejsce na mojej półce "moje perełki". Jest niesamowita. Tematyka, która jest bliska mojemu sercu. Miłość w czasach wojny, trud przeżycia następnego dnia. Życie po utracie ukochanej osoby...
Książka jest napisana w fascynujący sposób. Czyta się ja po prostu ekspresowo. Forma pamiętnika ułatwia przekręcanie następnych stron. Ostatnio nie miałam szczęścia do udanych pozycji. Tą powieść poleciła mi moja kochana bratowa, za co ogromnie jej dziękuję. Bo przez najbliższe tygodnie będę żyła tą historią. Czytając przeżywałam wszystko wraz z głównymi bohaterami, smutek, ból, cierpienie, ale i radość i szczęście.
Powieść opisuje wspaniałą miłość Magdaleny do Piotra, która mimo ciężkich czasów jest cudowna. Wybucha wojna, muszą sobie radzić zupełnie sami w chacie zbudowanej w lesie. Niestety rzeczywistość bywa okrutna...
Kolejny raz w życiu spotykam się z obrazem brutalności band ukraińskich. I kolejny raz jestem w ogromnym szoku....