Wianki i wiano

Okładka książki Wianki i wiano Ewa Cielesz
Okładka książki Wianki i wiano
Ewa Cielesz Wydawnictwo: Axis Mundi Cykl: Zakryte lustra (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Zakryte lustra (tom 2)
Axis Mundi
2023-04-25
2023-04-25
literatura polska

2077

Kolejne postacie pojawiają się i znikają a we dworze nieubłaganie następują po sobie pory roku i towarzyszące im prace oraz zwyczaje z nimi związane.
Z przyjemnością wysłuchałam i staję się fanką głosowych interpretacji pani Joanny Domańskiej.

Druga część serii ZAKRYTE LUSTRA "Wianki i wiano" podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza, gdyż w pierwszej dopiero poznawaliśmy poszczególnych bohaterów, a tutaj tak pięknie rozwinęły się wszystkie wątki i losy bohaterów stały się też bardziej dramatyczne, poplątane.

Po klęsce Powstania Listopadowego zwycięscy zaborcy srogo karali Polaków za ten zryw, odgrażając się, iż wytępią Polaków doszczętnie. Represje nie ominęły również mieszkańców Przylipia. Najbardziej zagrożona spośród nich czuła się Antonina, która podczas powstania pracowała jako sanitariuszka. Wzięła z Edwardem ślub pod przybranym imieniem i nazwiskiem. W dodatku cały czas tęskni za pewnym mężczyzną, którego poznała w szpitalu.

Na jedną z głównych bohaterek wyrasta tutaj Zosia, która okazała się niezwykle rezolutną dziewczynką, która konsekwentnie egzekwuje spełnianie swoich potrzeb, potrafi dopiąć celu, który sobie wyznaczy i nie da sobie w przysłowiową kaszę dmuchać. Ma dobre relacje ze swoją macochą Antoniną, w przeciwieństwie do jej starszego brata Stasia. W tym domu pojawi się jeszcze jeden chłopiec, o imieniu Irme, któremu Rosjanie spalili dom i pastwili się nad jego rodziną.

Nauczycielka Stasia, Joanna nastawia dzieci przeciwko macosze i bardzo mocno mąci w tej rodzinie, wprowadzając zamęt a w końcu doprowadzając do tragedii.

Jesteśmy też świadkami przygotowań do Wigilii, Świąt Wielkanocnych czy obrządków związanych z obchodami Nocy Kupały. Przygotowywanie potraw, robienie porządków, a przy tym rozmowy i ploteczki, to wszystko tworzy ciepły klimat tego dworku, który zakłócą różne zawirowania losu i wydarzenia związane z tą rodziną. Autorka w ciekawy sposób opisuje życie zarówno mieszkańców Przylipia , ich znajomych i przyjaciół jak również służby i innych pracowników dworku. Pewnego dnia przybędzie do pracy we dworze nowa ochmistrzyni, której służba nada przezwisko wrona.

Tak wiele się tutaj działo, że aż dech zapiera. Mnóstwo nieprzewidzianych zwrotów akcji, porywów serca, dramatów, zgonów, ślubów. A to wszystko na tle burzliwych wydarzeń historycznych pod rosyjskim zaborem. Codzienne życie mieszkańców Przylipia ukazane w sposób plastyczny, malowniczy, z pięknymi opisami przyrody. Uwielbiam takie powieści. Do tego klimatyczna i ładna okładka, pasująca do treści książki. Polecam!

Czas płynie w Przylipiu nieubłaganie, a wojenne represje nałożone po upadku Powstania Listopadowego nie omijają małego dworku. Zosia powoli dorasta i zaczyna spostrzegać, że życie istnieje także poza rodzinnym majątkiem, a rola przyszłej idealnej pani domu, narzucona przez otaczające ją społeczeństwo, nie do końca jest tym co gra w jej sercu i duszy. W obecnej sytuacji tym bardziej potrzebna jest kobieca i matczyna dłoń, a perypetie miłosne ojca dziewczynki będą stanowić silny człon wydarzeń przedstawionych w powieści. W tle chłopska biedota coraz śmielej stawia się zaborcy, pomimo wiszącego widma zsyłki. Nasilają się prześladowania, a każdy przejaw patriotyzmu jest bezlitośnie karany. Niepokoje społeczne i rosnące napięcia mocno wpływają na mieszkańców dworu w Przylipiu, a ciąg pewnych zdarzeń doprowadzi do gwałtownej i niespodziewanej śmierci jednej z głównych bohaterek. Czy rodzina podniesie się po takim ciosie? Jaką rolę odegra w tych wydarzeniach Zosia? Czy Edward odnajdzie szczęście? I czy spokój w końcu zawita do jego domu?

To nie to, że książka jest zła czy nudna. Nie jest ok. Ale jednak bez żalu odłożyłam ja w połowie.
Dlaczego?
Hmm właściwie to nie budziła moich uczuć, zainteresowania. Pięknie pokazane życie ziemiaństwa XIX wieku, codzienne życie, zwyczaje itd. i to bardzo lubię więc czemu ? Bo wystarczyłaby mi jedna część 😁

Dlaczego?

Piękna, epicka opowieść o polskiej wsi pod zaborami. Chwilami senna i łzawa, bardzo obrazowa.
Gorąco polecam.

empikgo #reklama

Gorąco polecam.

empikgo #reklama

To drugi tom serii Zakryte lustra. Już jakiś czas temu czytałam część pierwszą, która całkiem mi się spodobała, więc jak tylko zobaczyłam w bibliotece część drugą nie wahałam się.
Akcja książki dzieje się bezpośrednio po klęsce powstania listopadowego w małym dworku nieopodal Warszawy. Znów mamy do czynienia z codziennością życia na wsi, gdzie Pan dba o swoje ziemie i płody, służba dba o Pana a wokół wszystkich dzieje się trudna historia Polski.
Podoba mi się taki styl pisania - prosty, konkretny, z przesłaniem i ciekawą historią ziemiańskiej rodziny. Z chęcią sięgnę po kolejne książki autorki, nie tylko z tej serii, ale i inne.

II część cyklu - " Zakryte lustra " - E.Cielesz . Po upadku Powstania Listopadowego dotkliwe represje nie omijają Przylipia, mimo to rodzina Stalickich stara się żyć rytmem znanym od pokoleń. Rodzą się nowe uczucia, dzieci dorastają, ale pewne sprawy pozostają bez zmian.
Zagmatwana miłość stawia przed bohaterami trudne wybory, a dorastająca Zosia czuje, że chce od życia czegoś więcej niż kształcenia na wzorową panią domu.

Wspaniała książka. Ciekawa kontynuacja historii z tomu 1, doskonale napisana: wciągająco, plastycznie, niejednoznacznie. Autorce udało się utrzymać poziom i co więcej tak poprowadzić akcję, że trudno było się oderwać.

🦋 @ewacielesz 🦋
Poznajemy Rodzinę Stalickich mieszkającą w dworku w Przylipiu, którzy pokażą nam swoją codzienność. Pojawienie się na świecie malutkiej Zosi przyniesie nie tylko wiele zmian, ale także pełen wachlarz emocji. Dodatkowo ciekawe tło historyczne z odradzającą się Polską jest idealnym urozmaiceniem.
Druga część przynosi nam wiele zmian, zarówno w domu, jak i Państwie. Dzieci dorastają, podejmują własne decyzje i dostrzegają, że istnieje inny świat i wizje przyszłości niż gospodarowanie włościami. A w tle zabory, niebezpieczeństwo, upadek Powstania, prześladowanie…
Choć w ‘Zaklętych lustrach’ sporo się dzieje, to książka należy do tych spokojnych, po przeczytaniu których najdzie Cię refleksja… 😏
🌸🌸

Kolejna seria osadzona w poprzedniej epoce, wyróżniająca się opisami wiejskiego życia, codzienności i obowiązków przy każdej z pór roku oraz wierzeń i obrzędów. Pojawia się chaos i problemy, które mącą w życiu naszych bohaterów oraz innych mieszkańców, szukając rozwiązań i najlepszych wyborów. Co ciekawe, kobiety przedstawione zostały jako pozytywne, silne i niezależne 💪....

“Zwykle wiedziała lub domyślała się znacznie więcej niż inni, lecz nigdy nie dzieliła się swoją wiedzą”.

Przenosimy się w czasie, do zaborów. Upadek powstania Listopadowego dotknął wszystkich, od tego czasu minęło już sześć lat. Nasiliły się represje, nikt nie może czuć się bezpiecznie. Za każdy przejaw polskości, patriotyzmu, rosyjski najeźdźca zsyła na wygnanie. Coraz śmielej zaczynają odzywać się pokorni do tej pory chłopi. Prześladowanie ze strony zaborców dotyka również mieszkańców Przylipia, w którym od pokoleń żyje rodzina Stalickich. Zosia dorasta, zaczyna dostrzegać pewne rzeczy, rodzi się w niej chęć czegoś więcej niż bycie wzorową gospodynią domu. Przychodzi nowe pokolenie, dzieci dorastają, podejmują własne wybory. Czy słuszne?

Wielowątkowa, złożona, a przy tym bardzo spójna opowieść. Akcja powieści toczy się niespiesznie i intryguje. Pani Ewa pisze piękną polszczyzną, język, jakim operuje, jest bardzo bogaty, lekki, przyjemny, naturalny, subtelny. Autorka inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami, nakreśla nam sytuacje, wydarzenia bardzo realnie i wyraźnie. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, zdecydowanie są atutem powieści. Wyraziste, charakterne osobowości, ukazane ich prawdziwe oblicza. Ludzie z krwi i kości, ich smutki, radości, uniesienia, tęsknoty, żale, namiętności, miłość, samotność. Z niesłabnącą ciekawością przemierzałam razem z nimi ich kręte życiowe ścieżki.

Wyraźnie czujemy klimat tamtych czasów, ludzie i ich codzienność. Wewnętrzne boje, pokomplikowane relacje, niedopowiedzenia, swoista ludzka mentalność. Uczucia, budzącą się namiętność, subtelny erotyzm. Miłosne wzloty i upadki. Patriotyzm, głęboka wiara do Boga, a obok zabobony, zwyczaje, o obrzędy, pogańskie wierzenia. Wyraźnie ukazany niepokój po upadku powstania, strach o jutro, nasilające się represje, niemoc. Barwne, wyraziste, naturalne opisy otaczającej przyrody dopełniają całości.

Wciągająca, wiarygodna, przykuwająca uwagę, emocjonalna opowieść. Spore wrażenia i odczucia. Serdecznie polecam!

• Audiobooki