Ochrona i konserwacja organów zabytkowych na tle rozwoju sztuki organmistrzowskiej. Wybrane problemy

Wydawnictwo: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
7 (1 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
1
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788393201273
liczba stron
623
kategoria
sztuka
język
polski
dodał
mariuszkk2

Publikacja podejmuje temat szeroko pojętej ochrony i konserwacji organów zabytkowych w kontekście obcych i własnych doświadczeń realizacyjnych. Organy, łącząc w sobie wiele dziedzin techniki i sztuki, są instrumentem zdolnym do generowania najbardziej rozległej i bogatej skali brzmieniowej, toteż stanowią przedmiot refleksji naukowej badaczy dawnej kultury materialnej, historyków sztuki,...

Publikacja podejmuje temat szeroko pojętej ochrony i konserwacji organów zabytkowych w kontekście obcych i własnych doświadczeń realizacyjnych. Organy, łącząc w sobie wiele dziedzin techniki i sztuki, są instrumentem zdolnym do generowania najbardziej rozległej i bogatej skali brzmieniowej, toteż stanowią przedmiot refleksji naukowej badaczy dawnej kultury materialnej, historyków sztuki, organologów, organistów, organmistrzów, architektów, jak i konserwatorów zabytków. Autor, czynny organmistrz i organista, rozpatruje problem organów zabytkowych i ich funkcji w przestrzeni wnętrza, w aspekcie uwarunkowań historycznych, estetyk brzmieniowych, konstrukcji, architektury, problematyki badawczej oraz szerokiego zakresu prac konserwatorskich.

Na podstawie wybranych reprezentatywnych przykładów prospektów organowych z terenu Europy i Polski, autor podjął próbę ukazania przemian ich form stylowych, charakterystycznych dla poszczególnych epok, ośrodków i kierunków rozwojowych, od średniowiecza, aż do współczesności. Formy te zdominowane i ukształtowane przed dwa główne typy, północno i południowoeuropejski, ilustrują ewolucyjne przemiany zachodzące w budowie i formie architektoniczno – plastycznej prospektów organowych na przestrzeni wieków.

W aspekcie prawnym zarysowano zagadnienia związane ze współpracą Kościoła i Państwa na rzecz ochrony materialnych zasobów przeszłości pozostających we władaniu Kościoła, w tym głównie zabytkowych organów. Organy pozostając z służbie Kościoła od VII wieku do dziś, stanowią integralną część wyposażenia chrześcijańskiej świątyni, są świadectwem umiłowania muzyki, jak i troski i odpowiedzialności w kształtowaniu kultury muzycznej. Wiele uwagi poświęcono zagrożeniom na jakie narażone są organy ze strony różnych czynników, ze szczególnym uwzględnieniem zniszczeń biologicznych, w odniesieniu do których przedstawiono także metody ich zwalczania. Kluczową część publikacji stanowią rozdziały poświęcone analizie prac konserwatorskich /praca badawcza, koncepcja konserwacji i restauracji, dokumentacja, projekt techniczny/, ukazujące złożoność i wielopłaszczyznowość procesu konserwatorskiego. Analiza i opis przeprowadzonych działań został poprzedzony obszernym wprowadzeniem w tematykę konserwatorstwa jako dziedziny naukowej, która wyrosła i ukształtowana na polu architektury ma także swoje odniesienie do zabytkowych organów. Obejmuje ona jego genezę i rozwój, a także różne poglądy i tendencje, które towarzyszyły działalności konserwatorskiej w czasie jej historycznego rozwoju. Część końcowa zawiera podsumowanie i wnioski wypływające z doświadczeń organmistrzowskich autora oraz wytyczne do prac w procesie ratowania organów i przedłużania ich funkcji kulturowych. Książka podejmuje temat społecznie ważny i mający duże znaczenie dla zachowania dziedzictwa kulturowego minionych pokoleń.

 

źródło opisu: http://www.am.katowice.pl/?a=7_wydawnictwa#rok2011

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (0)
 Pokaż tylko oceny z treścią
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Na półkach
pokaż wszystkie
zgłoś błąd zgłoś błąd