The Butcher's Wife

Peter Owen Publishers
2002-01-01
2002-01-01
072061161X
taiwan chiny kobieta kryminał strach gwałt

Okładka książki Na drugim brzegu Li Ang, Ruo-xi Chen, Chun-ming Huang, Fan Huang, Hsien-Yung Pai, Lu Ping, Chin-Fa Wu, Tian-wen Zhu
Na drugim brzegu Li Ang, Ruo-xi Chen...

Przerażająca historia i prostota przekazu w jednym.

Przerażająca historia i prostota przekazu w jednym.

Autorka, w sposób bardzo realistyczny, przedstawia historię młodej dziewczyny wydanej za mąż za dużo starszego mężczyznę, trudniącego się ubojem świń. Akcji rozgrywa się w latach 30-tych ubiegłego wieku w oparciu o autentyczne wydarzenia. Zmaganie się młodej osoby z tradycją, rolą kobiety na Dalekim Wschodzie, a przede wszystkim z brutalnym mężem, który jest pozbawionym empatii mizoginem. Jego postawa być może związana jest z wykonywanym od najmłodszych lat zawodem.
Główna bohaterka Lin Shih nie znajduje oparcia nawet wśród kobiet, które mają jej do zaoferowanie jedynie “dobre rady”, skutkujące tym, że sytuacja jej pogarsza wraz z czytaniem kolejnych linijek w książce. Doprowadzona do ostateczności posuwa się brutalnego zamordowania swojego ciemiężcy.
Książka obfituje w bardzo realistyczne i niezmiernie brutalne opisy scen nie tylko w rzeźni ale i poza nią. Autorka zwraca też uwagę na położenie kobiet w skrajnie patriarchalnym społeczeństwie, gdzie życie codzienne żony raczej przypomina służącą, nie tylko męża ale i całej jego rodziny.
Książkę polecam, choć osoby wrażliwe powinny jednak przemyśleć czy sięgnąć po tę pozycję mimo jej niewielkiej objętości.

1966

Zamknięta w klamrze historia kobiety doprowadzonej do ostateczności.
Nowelki wymagają jednak nieco innego warsztatu niż opowiadania czy powieści, innych technik pisarskich, tutaj całość sprawia wrażenie zrobionej po łebkach. Choć czytelnik otrzymuje poprawnie zarysowaną historię ludzi, z których każdy jest nieszczęśliwy na swój sposób, to jednak, właśnie, jest to tylko zarys. Tworzenie tła, potem nagły finał, powrót do punktu wyjścia, coś tam coś tam ludzie osądzili... i tyle.

Zamknięta w klamrze historia kobiety doprowadzonej do ostateczności.

Jestem osobą mało wrażliwą, empatyczną tak, ale jest mało rzeczy, które w kulturze czy mediach jest w stanie wzbudzić we mnie obrzydzenie. Jednak tej książce się udało. I nie piszę tego w negatywnym sensie, a właśnie przeciwnie. Li Ang udało się dokonać swojego zamiaru, zszokowania czytelnika.
Naturalizm, brutalizm, tradycja i tragizm kobiet, zwłaszcza tych wschodnich. Te czynniki składają się na historię pełną emocji i bólu, która pokazuje naturę człowieka, to do czego jest on zdolny w chwili głodu, nędzy i nieszczęścia.

Na wstępie wspomnę, że jest to bardzo mocna pozycja. Dużo tu naturalizmu i brutalnych opisów. Na pewno nie każdy będzie w stanie przez tę książkę przebrnąć. Co ciekawe, mimo, że „Żona rzeźnika” jest wstrząsającą opowieścią, momentami wręcz makabryczną, to w jakiś dziwny sposób była fascynująca. Autentycznie nie mogłam się oderwać od lektury.

Przerażające jest to, że książka jest oparta na faktach – motywem przewodnim jest morderstwo popełnione przez katowaną przez swojego męża kobietę. Rzecz się dzieje w Tajwanie w latach 30. Główna bohaterka jest od dziecka traktowana brutalnie i z pogardą. Jej sytuacja pogarsza się, gdy została wydana za mąż za sadystycznego rzeźnika. Autorka opisuje koszmar maltretowanej kobiety, która nie mogąc znieść dalszych tortur, dopuściła się straszliwej zbrodni.

Na pewno nie polecam tej książki osobom mocno wrażliwym – jest tu wiele naprawdę przerażających, szczegółowych opisów aktów przemocy. Autorka poświęciła też wiele uwagi pracy tytułowego rzeźnika, więc miłośnikom zwierząt też raczej odradzam lekturę. Mimo to, „Żona rzeźnika” jest pozycją wciągającą, ciekawą i na pewno nietuzinkową. Jest to krótka, ale bardzo mocno zapadająca w pamięć książka.

Przerażające jest to, że...

Historia mnie nie wciągnęła, momentami wręcz odrzucała, żal mi było głównej bohaterki. Dziś mam dzień kończenia słabych książek, dokończyłem ją tylko dlatego, że książka jest króciutka. Zachęcam do osobistego wyrobienia sobie opinii.

Książka niewątpliwie zapada w pamięć, a największe wrażenie robią chyba ówczesne relacje społeczne w Chinach.

Przerażająca opowieść!
Psychpata, socjopata, i mizogin w jednym i dużo niezasłużonej złośliwości oraz zazdrości...oraz mnóstwo krwi lejącej się strumieniami, mimo, że to nie jest powieść o psychpatycznym mordercy. To jest książka o zwykłym mężczyźnie, któremu się wydaje, że jest panem i władcą swojej żony.
Niech nas los uchroni od takich sąsiadek jak w tej powieści.
Kawał kurwy z niej było.

Przerażająca opowieść!
Niech nas los uchroni od takich sąsiadek jak w tej powieści.
...

Bezradność i wściekłość na to, że czytam i myślę wyłącznie o tym, że źle jest być kobietą.

Bardzo dobra powieść, czyta się jedynym tchem.
Tragiczna historia młodej dziewczyny, która zostaje żoną „lokalnego” rzeźnika.
Nie jest to łatwa historia. Po jej przeczytaniu pojawia się mnóstwo pytań i przemyśleń.

Bardzo dobra powieść, czyta się jedynym tchem.
Tragiczna historia młodej dziewczyny, która zostaje żoną „lokalnego” rzeźnika.

• Literatura piękna
  • Literatura chińska