Brooklyn

Okładka książki Brooklyn Colm Tóibín
Okładka książki Brooklyn
Colm Tóibín Wydawnictwo: Scribner Cykl: Eilis Lacey (tom 1) Ekranizacje: Brooklyn (2016) literatura piękna
Eilis Lacey (tom 1)
Scribner
2009-05-05
2009-05-05
Ekranizacje:
Brooklyn (2016)
Inne

Trochę naiwna historyjka o trudach emigracji. Bohaterka jakaś taka nijaka, raczej nie do zapamiętania (może w filmie jest inaczej). Brak tu większych emocji, bo Eilis jednak bardzo pod górkę nie ma a sporo miejsca zajmują jej życiowe rozterki (często męczące).

Dawno temu obejrzałam film który bardzo mi się podobał nie wiedząc, że to ekranizacja. Jakiś czas później odkryłam istnienie papierowego pierwowzoru już niestety nie do dostania w księgarni.
Ostatnio, będąc w bibliotece dostrzegłam ją wśród książek niedawno zwróconych - pożyczyłam, przeczytałam w zasadzie jednym tchem i jestem - tak jak filmem - zachwycona.
Polecam!

Polecam!

Powieść jest niesamowicie interesująca i poruszająca.
Choć nosi tytuł "Brooklyn", nie jest szczegółowym portretem miasta, jego społeczeństwa czy obyczajów lat 50, lecz opowieścią o trudach emigracji, przedstawiającą myśli, uczucia i postawy.
Bezpośredni i trzeźwy język autora sprawia, że książka jest wciągająca, zabawna i łatwa w odbiorze, bez zbędnych ozdobników i wyświechtanych sformułowań czy schematów.
Chociaż dałam jej bez wahania 10 gwiazdek, to jednak chcę zaznaczyć coś co mi się nie podobało: wydaje się, iż wielkie decyzje w życiu bohaterki są podejmowane za nią, a ona sama wydaje się nie kierować swoim losem i pozwala na to, nawet pod koniec. Wkurza mnie to, ale nie ma to nic wspólnego z jakością literacką. Jest to mój mały akt protestu, bo osobiście stawiam na wolności wyboru, teraz i zawsze.

Powieść jest niesamowicie interesująca i poruszająca.

Jako letnie czytadło - spoko. Nieco żal, że nie poświęcono tu więcej miejsca problemom powojennej Ameryki, a skupiono się jedynie na miotającej głównej bohaterce.

Uwielbiam! Piękna, niezwykle klimatyczna książka.

Uwielbiam! Piękna, niezwykle klimatyczna książka.

Mając 18 lat wyjechałam do pracy za granicę jako au-pair. Pamiętam swój strach i przerażenie, który paraliżował mnie od stóp do głów. Mimo dobrej znajomości języka, tam na miejscu uczyłam się go praktycznie od nowa, praca z dziećmi tego ode mnie wymagała. Jedyny kontakt z rodziną, z językiem polskim miałam raz na tydzień podczas kilkuminutowej rozmowy telefonicznej. To była prawdziwa szkoła życia dla mnie i raczej nie chciałabym czegoś takiego przeżyć ponownie.
W książce pana Toibina, też mamy młodą dziewczynę, która trafia za granicę do pracy, gdzie doświadcza przerażającej wprost samotności. Mimo, że udaje jej się z czasem zaaklimatyzować, nie wszystko jest takie jak powinno być. Jej relacje rodzinne też pozostawiają wiele do życzenia. Bohaterka tak naprawdę czy w domu rodzinnym, czy w obcym kraju jest pozostawiona sama sobie, nie może z nikim tak po prostu, po ludzku pogadać o swoich rozterkach. Dokonuje wyboru wbrew sobie i to jest w tym wszystkim najtragiczniejsze. Bo kiedy człowiek jest młody i ma całe życie przed sobą, nie ma zobowiązań i tak naprawdę może zdobyć cały świat dobrze jest, żeby na jego drodze pojawił się ktoś, kto doradzi, czy pokaże różne warianty wyboru, czego tutaj nie mamy. Młoda dziewczyna całkowicie pozbawiona wsparcia tego duchowego, zatraca się w otaczającej ją rzeczywistości i popełnia życiowy błąd(?).
Serdecznie polecam. Dla mnie to był taki trochę powrót do przeszłości, niekoniecznie przyjemny, ale oczyszczający.

Bardzo dobrze się czyta. Główna bohaterka na początku mnie irytowała, ale na koniec zrozumiałam, że to opowieść nie tylko o emigracji, ale też o poszukiwaniu samego siebie.

Zachęcona filmem chętnie chwycilam za książkę. Pozycja jest dobrze napisana, bardzo zgodna z filmem. Czyta się szybko i przyjemnie. Sporadyczne momenty kiedy ze smutkiem czytalam fragmenty książki.

Fajnie oddaje doświadczenie emigracji. Mogłam się utożsamić z bohaterką na wielu płaszczyznach. Autor świetnie oddał jej emocje i dylematy, które nią targały.

Mam bardzo mieszane uczucia, jeśli chodzi o tę książkę. Kilka fragmentów wydało mi się naprawdę bardzo dziwnych (a może wręcz niepokojących),a główna bohaterka bardziej irytowała niż budziła sympatię. Brakowało jej jakiejkolwiek konsekwencji i nie rozumiem, jakim cudem ona założyła, że będzie lepiej, jeśli będzie ukrywała to, co wydarzyło się na Brooklynie. Było mi tylko żal obu panów, z którymi miała do czynienia.

• Literatura irlandzka
  • Ekranizacje