Wójt. Jak goliłem frajerów. O piłce, pieniądzach i kobietach

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Wójt, piłka nożna, Legia, sport, futbol

Janusz Wójcik powraca. Tak ostro, dosadnie i zabawnie jeszcze nie było! Były selekcjoner reprezentacji Polski znów przyłożył z grubej rury! Po raz kolejny barwnie i w charakterystycznym stylu opowiada o swoich przygodach: tym razem rywalizuje z Deyną i Gadochą o piękną blondynkę, przemyca Polkę przez afgańską granicę, poluje na tygrysa, rozkręca imprezę na promie do Skandynawii, zaprzyjaźnia...

Janusz Wójcik powraca. Tak ostro, dosadnie i zabawnie jeszcze nie było!

Były selekcjoner reprezentacji Polski znów przyłożył z grubej rury! Po raz kolejny barwnie i w charakterystycznym stylu opowiada o swoich przygodach: tym razem rywalizuje z Deyną i Gadochą o piękną blondynkę, przemyca Polkę przez afgańską granicę, poluje na tygrysa, rozkręca imprezę na promie do Skandynawii, zaprzyjaźnia się z Seppem Blatterem, a nawet upija i przesłuchuje… byłego esesmana!

Wójt. Jak goliłem frajerów przynosi jeszcze więcej prześmiesznych anegdot i ponownie odsłania kulisy polskiego sportu oraz polityki. Wszystko to okraszone aktualnymi komentarzami na temat reprezentacji Adama Nawałki, Euro 2016 czy Legii Warszawa, a także wywiadami z piłkarzami, politykami i ludźmi, którzy wspominają Wuja i związane z nim historie.

Janusz Wójcik ponownie zaprasza na przejażdżkę swoim życiowym rollercoasterem. Zapnijcie pasy, bo to będzie prawdziwa jazda bez trzymanki!

PO CO TA KSIĄŻKA?

Ogoliłem w życiu setki frajerów, doskonale o tym wiecie. Dałem łupnia śmierdzielom, którzy tylko myśleli, że potrafią grać w piłkę. Obracałem najlepsze panienki w Polsce i na świecie. Poznałem najważniejszych ludzi, spotykałem multimilionerów, prezydentów, dyktatorów, ważnych polityków, a nawet papieża. Zwiedziłem kawał świata, obejrzałem najdziwniejsze i najpiękniejsze zakątki kuli ziemskiej. Robiłem to, o czym moi dzisiejsi adwersarze mogą tylko pomarzyć. Tak, misie kolorowe, które tak bardzo mnie teraz nie lubicie. Kiedy wy sikaliście w pampersy, Wujo zwiedzał świat i zdobywał srebro na igrzyskach!
Janusz Wójcik

***

Janusz Wójcik to barwna, charakterystyczna postać. Dzisiejsi zawodnicy po jego zjebkach chyba zaczęliby się wieszać. Cieszę się bardzo, że mogłem z nim pracować. Cokolwiek o nim mówić, jest legendą.
Arkadiusz Onyszko

Charyzmatyczny trener. Wójcik potrafił z nas wycisnąć więcej, niż myśleliśmy, że jesteśmy w stanie z siebie dać. To między innymi dlatego zdobyliśmy medal olimpijski w Barcelonie.
Piotr Świerczewski

Zawsze ceniłem sobie kontakty z Januszem, a spotkania z nim były bardzo miłe. Jego sukcesy sportowe są bezspornym faktem. Mimo że wielu by chciało, nie da się ich wymazać z historii polskiej piłki.
Ryszard Kalisz

Janusz Wójcik nie należy na pewno do osób, które długo myślą i dopiero potem mówią, on raczej od razu wali prosto z mostu. A takie zachowanie nie jest i nigdy nie było w Polsce modne. Przez to jednak zjednuje sobie wielką rzeszę ludzi, którzy go szanują.
Robert Sowa, kucharz reprezentacji w latach 1998–2005

Kiedy mówił coś w szatni, zapadała cisza, nikt nie odważył się choćby poruszyć. Wszyscy z wielką uwagą słuchali tego, co mówi trener. Miał donośny głos, którym potrafił wzbudzić i strach, i szacunek. Działało to znakomicie.
Cezary Kulesza, były piłkarz Jagiellonii, obecnie prezes klubu

BIOGRAM

Janusz Wójcik – trener, polityk, były piłkarz. Doprowadził olimpijską reprezentację Polski do srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. W latach 1997–1999 selekcjoner polskiej kadry. Prowadził także m.in. Legię Warszawa, reprezentację Syrii, Anorthosis Famagusta, Jagiellonię Białystok, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław i Widzew Łódź. Trzykrotnie wybierany trenerem roku na Bliskim Wschodzie. W latach 2005–2007 poseł na Sejm z ramienia Samoobrony Andrzeja Leppera. Niezrównany motywator, autor kultowych powiedzonek, które na stałe weszły do piłkarskiego słownika.

Przemysław Ofiara – od 2006 roku dziennikarz sportowy „Super Expressu”, dla którego obsługiwał finały Euro 2012 i 2016, a na co dzień pisze o Ekstraklasie i reprezentacji Polski. Ponadto współpracował z „Magazynem Futbol”, „FourFourTwo” i telewizją Fokus.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

elenkaa | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/03/217-wojt-jak-goliem-frajerow-o-pice.html

"Wójt. Jak goliłem frajerów" to już druga książka wydana przez SQN autorstwa byłego trenera reprezentacji Polski. Tym razem powieść skupia się nie tylko na sferze piłkarskiej, ale również osobistej - dużo jest historii o pieniądzach i kobietach.

"Wójt. Jak goliłem frajerów" nawiązuje do wspaniałych lat kariery popularnego "Wója", o których jak sam twierdzi - można tylko marzyć. Książka zawierająca prawie 300 stron daje naprawdę dużą dawkę humoru, jak i zadziwienia odnośnie tego, co przytrafiło się w życiu trenera: próba wrzucenia go pod pociąg, czy upicie SS-mana to tylko jedne z licznych anegdot z owej książki. Druga część życiowych przygód, w odróżnieniu od pierwszej, nawiązuje bardziej do spotkanych postaci, a nie do futbolu. Co wcale nie dziwi, bo Janusz W. był w tamtych czasach ważną i popularną osobą. Niektórzy twierdzą, że Wójcik zmyśla, kłamie i...

Bartek | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Ta książka to raczej zbiór powiązanych osobą trenera (i pewnie momentami podkolorowanych) anegdot niż autobiografia. Czyta się świetnie, bo trener Wójcik po prostu jest sobą - pewnym siebie ekspertem lubiącym przechwałki. Opowiada bardzo ciekawie, a wywiady z ludźmi związanymi z nim zawodowo ubogacają zawartość. Podsumowując - rozrywkowa i pełna humoru książka. Książka taka, jaki jest jej bohater.

Babinicz | 2017-01-10

Pomijając fakt, że Janusz Wójcik to bajkopisarz, postanowiłem w sposób bardzo łagodny i lekki odebrać treść, a nawet w pozytywnym aspekcie zmusić się do przejrzenia "wiki" w celu przywrócenia wspomnień z Barcelony i sezonu ligowego 1992/93 w wykonaniu Legii Warszawa. Na Olimpiadzie w samej istocie drużyna Wuja goliła zupełnych frajerów typu Kuwejt, Katar czy Australia. Wrażenie robi jedynie zwycięstwo nad Italią, w której grali przyszłe ikony Serie A tj. Favalli, Albertini, Dino Baggio czy Angelo Peruzzi. Finał na Camp Nou rzeczywiście zgromadził na trybunach blisko 100 tysięcy kibiców, a w składzie gospodarzy występowali takie tuzy jak Alfonso, Kiko, Canizares czy najsłynniejsi, opiekuni Barcelony Luis Enrique czy Pep Guardiola. Różnica polega tylko na tym, że wymienieni piłkarze sprostali wymaganiom dorosłej piłki, natomiast Orły Wójcika rozmienili się na drobne - szczerość nie boli. Natomiast co się tyczy Legii, to biję się w pierś, że dopiero teraz zrozumiałem cytat z piosenki...

RealAnia | 2016-10-17

W 2014 roku za sprawą Wydawnictwa SQN na rynku literatury sportowej pojawiła się książka Janusza Wójcika – „Wójt. Jedziemy z frajerami! Całe moje życie.” W tym roku trener Wójcik powraca z kolejną porcją anegdot. Jest bezpośredni, wręcz dosadny, czasem zabawny, często oderwany od rzeczywistości.

„[…] w Legii – lepszy był Kowal, który dopiero wyszedł z baru, niż kilku innych na trzeźwo.”

Jeśli ktoś czytał pierwszą książkę „Wójta” będzie wiedział, czego można spodziewać się po kolejnym tomie jego dywagacji i nie będzie nim rozczarowany. Tak jak w poprzedniej pozycji, tak również i z tej lektury wyłania się obraz trenerskiego herosa, wyjątkowo pewnego siebie człowieka, wręcz aroganckiego, znającego wszystkich i wszędzie. Jest to książka w stylu „gdzie ja to nie byłem?”,”co ja w życiu nie zrobiłem?”. Bezkrytyczny wobec siebie, przepełniony samouwielbieniem, czyli mówiąc krótko: cały Janusz Wójcik. ;)

„Mówiłem, albo raczej – darłem się o goleniu frajerów, lokówce w dupie i innych...

rafajlo5 | 2017-02-18
Przeczytana: 10 lutego 2017

Trener Wójcik od dawna słynie ze swojego ciętego języka i barwnych opowieści. Nie brakuje tego również w jego najnowszej książce, czyli w "Jak goliłem frajerów". Osoby poszukujące wnikliwych opisów pracy trenera zdecydowanie nie powinny sięgać po tę publikację - ponownie popularny "Wójt" zabiera nas częściej w świat swoich fantastycznych przygód niż na ławkę trenerską. Tym razem jednak opowieści zostały przedzielone wywiadami z osobami, przybliżającymi postać głównego bohatera z własnej perspektywy. Można sobie zadać pytanie, czy dzieło duetu Wójcik&Ofiara to rzeczywiście forma autobiografii, czy raczej sport-fiction. Osobiście uważam, że ta książka to coś pośrodku - niektóre elementy zdają się być ewidentnie podkoloryzowane. Jednak z drugiej strony - czy takie wydarzenia nie mogły się przydarzyć komuś takiemu jak Janusz Wójcik? Jest to postać tak wielowymiarowa, że jest zdolna do wszystkiego. Tak więc najlepszym rozwiązaniem byłoby przeczytać i samemu wyrobić sobie opinię. Jednak...

MoznaPrzeczytac | 2017-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Przed dwoma laty na polskim rynku ukazała się biografia Janusza Wójcika „Wójt. Jedziemy z frajerami”. Książka, zgodnie z oczekiwaniami, wywołała niemałe kontrowersje, ponieważ charakterystyczny trener wiódł barwne życie, które przy pikantnej narracji zechciał wyłożyć na kartach owej biografii. Wydawać by się więc mogło, że temat został zamknięty. Tymczasem wspomnienia Janusza Wójcika niespodziewanie doczekały się kontynuacji, w książce „Wójt. Jak goliłem frajerów”.

Pełna recenzja książki na stronie:

Baron | 2016-10-29
Przeczytana: 06 października 2016

Janusz Wójcik to postać wyjątkowa – pod każdym względem. W przeszłości prowadził on, z sukcesami, reprezentację Polski. Przez kilka lat pracował w krajach arabskich, gdzie poznał wielu wpływowych ludzi, no i oczywiście prowadził kilka polskich klubów. Ostatnio "Wójt" przypomina się szerszej publiczności jako autor książek. Niespełna rok temu na półki księgarń w całej Polsce trafiła książka "Wójt. Jedziemy z frajerami! Całe moje życie", zaś w końcówce września tego roku kontrowersyjny szkoleniowiec wydał kolejną książkę, której tytuł nosi "Wójt. Jak goliłem frajerów. O piłce, pieniądzach i kobietach". Tak więc możemy powiedzieć, że frajerzy zostali ogoleni po raz drugi...

Janusz Wójcik jest człowiekiem, który lubi być w centrum uwagi. Łatwo się o tym przekonać choćby po lekturze jego dwóch książek. "Wójt" w niezwykle barwny, niekiedy nawet groteskowy, sposób opisuje swoje dawne przeżycia. Niekiedy możemy odnieść wrażenie, iż historie przez niego przytaczane są wręcz fantastyczne....

FCBTVpl | 2016-10-08

Wójt powraca!

Janusz Wójcik - postać, której fanom polskiej piłki przedstawiać nie trzeba. Były piłkarz, ale zdecydowanie lepszy trener i motywator. Szkoleniowiec między innymi Jagiellonii, Legii, Widzewa czy Śląska Wrocław, a także selekcjoner reprezentacji Polski, do 16 i 18 lat, a także dorosłej kadry, wicemistrz Olimpijski z kadrą z Barcelony, a także polityk i były poseł na Sejm z ramienia Samoobrony Leppera.

Janusz Wójcik powraca w wielkim stylu. Po pierwszej części swojej autobiografii (którą również miałem przyjemność przeczytać i którą z tego miejsca serdecznie polecam), którą kończyły słowa "To jeszcze nie koniec. Dalszy ciąg nastąpi..." ze zniecierpliwieniem czekałem na ten dzień. Nadszedł wreszcie i dzięki wydawnictwu SQN trafiła do mnie książka "Wójt. Jak goliłem frajerów". Tytuł również mocny.

Wójt ponownie zaprasza czytelników na przejażdżkę swoim życiowym rollercoasterem. Wójcik opowiada o przemycaniu przez afgańską granice polki, polowaniu na tygrysa ludojada,...

kroolu | 2017-07-10
Przeczytana: styczeń 2017

Niektórym przeszkadza w tej książce to, iż mniej jest w niej o futbolu, a więcej o wydarzeniach pozasportowych - ale dla mnie to akurat zaleta. Co znamienne, w porównaniu do pierwszej części wspomnień, "Wujowi" zdarza się nawet kilka razy wykazać samokrytycyzm i przyznać do błędu. Generalnie jednak w zdecydowanej większości rozdziałów znów dominuje postawa "co to nie ja". Czyli "Wójt" robi wszystko najlepiej i gdzie tylko się da ratuje świat - czy to pomagając rodaczce przedostać się przez granicę afgańsko-radziecką, czy to biorąc swoisty odwet na byłym SS-manie, czy też wreszcie przecierając szlaki... reprezentacji prowadzonej przez Adama Nawałkę. Przy okazji, podbijając oczywiście więcej kobiecych serc niż sam James Bond i pijąc nieporównywalnie więcej od Agenta 007 napojów wyskokowych!
Komu przypadła do gustu pierwsza porcja opowieści byłego selekcjonera, temu zapewne spodoba się i druga. Całość znów od pierwszej do ostatniej strony utrzymana jest w bardzo bezpośrednim tonie, a...

ArekDao | 2017-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2017

Anegdotki mało śmieszne albo pozmyślane, dużo zapełniaczy w postaci wywiadów z innymi osobami... Lepiej by było, gdyby ta książka nie powstała, pierwsza część była dużo lepsza.