Modlitwa o deszcz

Okładka książki Modlitwa o deszcz
Wojciech Jagielski Wydawnictwo: Znak reportaż
509 str. 8 godz. 29 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2016-02-22
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
509
Czas czytania
8 godz. 29 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324040988
Tagi:
literatura polska Afganistan reportaż
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Tomasz Łapiński, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Piotr Żelazny
Ocena 8,2
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1278 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
674
258

Na półkach: ,

Afganistan to fascynująca kraina, która przez tysiąclecia była odporna na najazdy obcych ludów i zaborczych armii. Ale także zasklepiona była na przenikanie wielu bogatych i postępowych kultur. Fenomen ten wynika z bojowej natury ludów zamieszkujących Afganistan, którzy swoją wolność i niezależność mają odziedziczoną w genach przez setki pokoleń sowich przodków-nomadów, którzy nie uznawali żadnych podległości i obowiązków, poza prymatem patriarchów rodów. Jednak decydującym czynnikiem ich zwycięskich walk jest peryferyjne położenie tej krainy i brak wymiernych bogactw naturalnych kraju, które usprawiedliwiałyby kosztowną i długotrwała pacyfikację, a następnie okupacje tego górskiego regionu świata. Już Aleksander Macedoński zadowolił się tylko kontrolą głównych szlaków komunikacyjnych i to tylko na przestrzeni kilku lat. W dobie zwycięskich najazdów Mongołów Afganistan uznał ich zwierzchność, jednak nie była to pełna kontrola wszystkich dzielnic kraju. W dobie nowożytnej, kolonializm brytyjski próbował zagarnąć także ten kawałek Świata, jednak zdecydowany opór ludności Afganistanu spowodował, że kunktatorskim Brytyjczykom dalszy konflikt się po prostu nie opłacał – wygodniej było w spokoju eksploatować spacyfikowane Indie, które wtedy obejmowały także dzisiejszy Pakistan. W historii najnowszej mamy już wydarzenia dobrze znane, jak np. interwencja zbrojna ZSRR, która była próbą siłowego utworzenia państwa satelickiego. To, co było dla mnie wielkim zaskoczeniem, to fakt, że Związek Radziecki przez 10 lat konfliktu nigdy nie angażował jednorazowo więcej niż 100 tys. swoich żołnierzy. Dla porównania, w Amerykańskim ataku na Afganistan przy wsparciu międzynarodowej koalicji, w której uczestniczyły także polskie wojska okupacyjne, brało udział ponad 200 tys. żołnierzy Zachodu. Po epoce heroicznej „sprawiedliwej” wojny z ZSRR, Afganistan stał się państwem „upadłym”. Nie było zorganizowanej administracji, a władzę sprawowali komendanci wojenni, władający na swoich rewirach. Im silniejszy i brutalniejszy był poszczególny watażka, tym większy był rejon jego „administracji”. Sytuację zupełnie zmieniło pojawienie się Talibów pod wodzą Mułły Omara, który z anarchicznego kraju utworzył iście „Bandyckie Państwo” istniejące na mapie Świata na przełomie XX-XXI wieku.
Jagielski przybliża nam na w książce sylwetki głównych aktorów wydarzeń w Afganistanie w latach 90-tych, gdzie z całego mrowia bojowników i watażków wyłaniają się dwie postaci, dobrze znane zachodniemu Światu, czyli Mułła Omar i Osama bin Laden. Liczba opisywanych przez autora bohaterów i niuansów z ich życiorysów jest imponująca, ale i męcząca dla kogoś, kto nie jest obeznany w szerokim aspekcie historii Afganistanu z ostatnich 25 lat XX w.
Książka Jagielskiego stanowi szczególnie dużą wartość jako dokument etnograficzny o ludach zamieszkujących Afganistan, ich zwyczajach, kulturze a także narodowych cechach. Na przykładzie licznych sylwetek ludzkich możemy poznać jaki kanon wartości jest uznawany w Afganistanie, a jakie zachowania są niedopuszczalne i dlaczego.

Książkę polecam każdemu, kto chce się zapoznać w sposób wnikliwy z historią najnowszą Afganistanu i zrozumieć „drugie dno” newsów spływających z serwisów informacyjnych. Należy pamiętać, że to jest gigantyczny, ale jednak tylko - reportaż. Nie jest to ani praca naukowa ani kompleksowa monografia.

Afganistan to fascynująca kraina, która przez tysiąclecia była odporna na najazdy obcych ludów i zaborczych armii. Ale także zasklepiona była na przenikanie wielu bogatych i postępowych kultur. Fenomen ten wynika z bojowej natury ludów zamieszkujących Afganistan, którzy swoją wolność i niezależność mają odziedziczoną w genach przez setki pokoleń sowich przodków-nomadów,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 222
  • Przeczytane
    1 730
  • Posiadam
    436
  • Teraz czytam
    83
  • Ulubione
    58
  • Reportaż
    52
  • Literatura faktu
    33
  • Afganistan
    20
  • Reportaże
    18
  • 2021
    17

Cytaty

Więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także