Manifest libertariański

Okładka książki Manifest libertariański
Murray Newton Rothbard Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa filozofia, etyka
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
For a New Liberty. The Libertarian Manifesto
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364003240
Tagi:
libertarianizm manifest kapitalizm etyka liberalizm rothbard prawo naturalne
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
131 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
492
349

Na półkach:

Męczyłem się z tym manifestem bodaj przez rok. Przeraźliwie nudne wydawały mi się pierwsze rozważania dotyczące spraw stricte obyczajowych. W końcu jednak przemogłem się, dotrwałem do połowy, a potem poszło już z górki.

I właśnie podczas drugiego podejścia postawiłem sobie zasadnicze pytanie. Czy wolność dla ludzi (tak jak dla Rothbarda) powinna być samym celem, czy jednak narzędziem, które pomaga realizować inne, bardziej szlachetne cele? Któż bowiem nie doświadcza poczucia godności, kiedy mówi o walce o wolność? To coś, o co walczyło mnóstwo osób, tracąc wielokrotnie życie. Ale czy budząc się z rana, każdy z nas wstaje z postanowieniem: „To kolejny dzień mojej walki o wolność”? Przyznaję, że ja z takim założeniem nie wstaję. Dla mnie wolność jest znaczącym, jak nie najważniejszym NARZĘDZIEM do realizacji innych celów. I tak ją traktuję. Dlatego też nie zgadzam się z wieloma konstatacjami prekursora libertarianizmu, a już szczególnie z przedstawieniem nowego człowieka w łonie kobiety jako „pasożyta”. Świadczy to o jakiejś aberracji intelektualnej i braku zrozumienia definicji słowa „pasożytnictwo”. Ponadto bardzo płytka analiza o historii Europy Środkowo-Wschodniej, świadcząca o naiwności profesora Rothbarda.

Bliżej mi oczywiście do poglądów wolnorynkowych, austriackiej koncepcji cyklu koniunkturalnego, którą uważam za najpełniejszą teorię problemu. Na tym też bardziej bym się chciał skupić. Dlatego szkoda, że autor nie rozwinął głębiej tej materii, wszak dla niego bliskiej, gdyż był profesorem ekonomii...

Męczyłem się z tym manifestem bodaj przez rok. Przeraźliwie nudne wydawały mi się pierwsze rozważania dotyczące spraw stricte obyczajowych. W końcu jednak przemogłem się, dotrwałem do połowy, a potem poszło już z górki.

I właśnie podczas drugiego podejścia postawiłem sobie zasadnicze pytanie. Czy wolność dla ludzi (tak jak dla Rothbarda) powinna być samym celem, czy jednak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    252
  • Przeczytane
    167
  • Posiadam
    31
  • Ekonomia
    11
  • Teraz czytam
    10
  • Ulubione
    6
  • Libertarianizm
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Polityka
    4
  • Filozofia polityki/politologia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Manifest libertariański


Podobne książki

Przeczytaj także